Warszawa – kulinarny miszmasz, czyli dla każdego coś dobrego

17 sierpnia 2018, dodał: EKSPERTKA

Nie jest tajemnicą, że w wielkich miastach dużo łatwiej jest znaleźć zróżnicowaną kuchnię, zarówno rodzimą, jak i tę zagraniczną – zwłaszcza w stolicy dużego europejskiego kraju, jakim na pewno jest Polska. Możemy bez wątpienia powiedzieć, że Warszawa jest miejscem, gdzie spotykają się różne kultury – również na płaszczyźnie kulinarnej, a jednocześnie jest to wygodne miejsce dla wegetarian, wegan… i amatorów pizzy.

Jednak cały czas Warszawa pozostaje w tyle za stolicami zachodnioeuropejskimi, jeśli chodzi na przykład o liczbę restauracji. Na przykład w porównaniu z Lizboną, w której mieszka około trzy razy mniej osób niż w stolicy Polski, jest prawie 14 tysięcy restauracji, podczas gdy w Warszawie nieco ponad 4 tysiące. Różnica kolosalna! Nieco korzystniej statystyki te wyglądają, jeśli zestawimy polską stolicę ze stolicami naszych południowych sąsiadów. Choć na przykład z Czechami dalej przegrywamy – w Pradze jest ponad 6 tysięcy restauracji. Warszawa może się za to poszczycić, że wyprzedza pod tym względem stolicę niewielkiej, bo liczącej zaledwie 5 milionów mieszkańców Słowacji. W Bratysławie jest bowiem nieco ponad 2,2 tysiąca restauracji.

Do wyboru – do gustu

Jednak na tle całego kraju Warszawa może uchodzić za miejsce, gdzie stosunkowo łatwo znaleźć kuchnię, która najbardziej będzie nam podchodziła. Jeśli są to dania typowo polskie, wpisujemy w wyszukiwarce daną frazę – i od razu mamy szereg rankingów z najlepszymi lokalami serwującymi kuchnię polską. Jeden z takich zestawień przygotowała strona wariacjerestauracje.pl – i można tam znaleźć naprawdę perełki. Jak choćby ta rodem z okresu międzywojennego, którą doceni każdy pasjonat historii i unikalnego klimatu. Jak czytamy na stronie o restauracji pod oryginalną nazwą „Woda Ognista”: „(…) jest miejscem inspirowanym dwudziestoleciem międzywojennym Warszawy. Serwuje klasyczne koktajle, ale również tradycyjne polskie jedzenie na bardzo wysokim poziomie. Tatar, pierogi z kaczką czy szarlotka, to tylko niektóre z dostępnych na miejscu specjalności”. Nie będzie problemu ze znalezieniem kuchni innych krajów: Gruzji, Ukrainy, Armenii czy kuchni bałkańskiej, żeby pozostać przy wschodnich i południowych, które zawsze w Polsce były wysoko cenione.

Pizza w Messengerze

W końcu trzeba również podkreślić, że pizzą Warszawa stoi . Pizza to danie, bez którego ciężko wyobrazić sobie dziś normalne funkcjonowanie. Chyba każdy z nas, przynajmniej od czasu do czasu, wybiera się do pizzerii lub zamawia pizzę do domu. W Warszawie – zwłaszcza w jej centralnych dzielnicach – pizzerie można spotkać niemal na każdym rogu. Która sieć jest najlepsza? Ciężko powiedzieć – można za to wskazać, która ma bardzo wygodny i nowoczesny sposób zamawiania jedzenia do domu. Wystarczy zajrzeć na stronę pizzerii Domino’s (https://www.dominospizza.pl/) – nie dość, że możemy zamówić ją online, co wydawałoby się dość oczywiste, to jest jeszcze funkcja zamawiania przez Messengera (co już wygląda ciekawiej), a przede wszystkim funkcja śledzenia zamówienia, co przyda się na pewno co bardziej zniecierpliwionym klientom. Słowem – koniec ze żmudnym szukaniem telefonu do najbliższej pizzerii. Wystarczy odpalić Messengera.

Wegańska stolica Polski

Wydawać by się mogło, że nie jesteśmy jeszcze najbardziej przyjaznym miejscem dla wegetarian czy wegan – przynajmniej jeśli popatrzymy na całą Polskę i zestawimy ją z liczbą wegetariańskich i wegańskich restauracji i lokali w Europie Zachodniej. Jednak jak się okazuje – nie jest wcale u nas tak źle! Według zeszłorocznego rankingu sporządzonego przez wegański serwis internetowy Happy Cow, Warszawa zajęła trzecie miejsce wśród najbardziej przyjaznych weganom miast (wyprzedziły ją tylko Berlin i Los Angeles). Ponadto warto zauważyć, że dwa lata temu powstało coś takiego, jak Wege Mapa Polski. Cóż to takiego? Jak czytamy na stronie otwarteklatki.pl: „Wege Mapa Polski to baza wegańskich i wegetariańskich restauracji oraz tych, które biorą udział w kampanii RoślinnieJemy i proponują wegańskie opcje w menu. To wygodny sposób dla tych, którzy lubią jadać na mieście i szukają nowych smaków”. Tak więc możemy za pomocą aplikacji dowiedzieć się, gdzie możemy znaleźć odpowiadającą nam restaurację. W przypadku Warszawy nie powinno być większych problemów (nawet bez aplikacji), jako że w dużym mieście zawsze łatwiej o wegańskie jedzenie. Mamy tu więc takie lokale, jak „Bułkę przez Bibułkę”, „UkiUki” czy „Pełną Parą”. Wybór pod tym względem jest naprawdę szeroki.

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Piękne włosy, skóra i paznokcie
Cena:
99
Duże rozmairy - sklep EDorota.pl
Cena:
179 zł
Technologia ŻYWEJ WODY
Cena:
290 zl
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
Sklep EDorota.pl
Cena:
199 zł
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Sinial - co sądzicie??
ja mam i sobie chwalę :) rzeczywiście bardzo ładnie ujędrnia. Wymaga trochę cierpliwości,...
Botox na zmiany trądzikowe
Dokładnie pierwszy raz słyszę o botoksie na trądzik, mi w klinice od razu polecili...
Blizny na twarzy krępujące :(
Niestety jedyną skuteczną metodą pozbycia się blizn potrądzikowych jest laseroterapia, wiem z własnego doświadczenia, przetestowałam...
Przebarwienia na twarzy
Zgadzam się z opiniami dziewczyn na stare przebarwienia, które są pozostałościami po trądziku...