Walka z nadwagą – najważniejsze zasady

25 października 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Dla większości z nas pozbywanie się kilogramów nie jest łatwym zadaniem. Przytyliśmy przecież z konkretnego powodu. Czasami zajadamy negatywne emocje lub w taki sposób po prostu poprawiamy sobie humor – a z tym trudno jest walczyć. Zdajemy sobie też sprawę z tego, że im mamy więcej kilogramów na plusie – tym odchudzanie będzie niestety trwało dłużej. To właśnie dlatego tak wiele osób walczy z nadwagą przez lata – albo nawet przez całe swoje życie.

walka z nadwagą - najważniejsze zasady

Musimy pamiętać też o tym, że jeśli zmiany w naszym trybie życia będą chwilowe – na pewno dopadnie nas efekt jo-jo. Jedynym skutecznym sposobem na odchudzanie jest przeanalizowanie swojego dotychczasowego podejścia od odżywiania i podjęcie decyzji, iż to musi się zmienić na zawsze. Dopóki będziemy traktować pożywienie jako sposób na odreagowywanie – nigdy nie wyzwolimy się z tego nałogu.

Trwałe pozbycie się kilogramów to wprowadzenie do swojego życia takich zmian, które my sami chcemy utrzymać. Świadomie decydujemy się na lepsze odżywianie i większą ilość ruchu – od tego momentu to my kontrolujemy nasze zachowania. Może nam się wydawać, że jest to oczywiście bardzo proste i bez problemu damy sobie z tym radę – ale życie niestety zwykle szybko to weryfikuje.

Mnóstwo osób każdego roku pozbywa się dziesiątków kilogramów – ale niestety potem wracamy do dawnego trybu życia i nasze wysiłki idą na marne. To właśnie dlatego Ty musisz zabrać się do tego inaczej – musisz postanowić sobie, że dobrze zaplanujesz ten proces i w końcu nauczysz się żyć lepiej. Nie będziemy tutaj wmawiać Ci, że będzie to zawsze proste i przyjemne – to mało prawdopodobne. Jeżeli jednak wypracujesz sobie konkretne nawyki to z czasem na pewno zrozumiesz, po co to robisz i dzięki temu nic Cię już nie powstrzyma przed osiągnięciem swojego celu. Na stronie Safe Patient Project znajdziesz najważniejsze wskazówki dotyczące tego, od czego warto tutaj zacząć – koniecznie się z tym zapoznaj, jeśli masz już dosyć swojej nadwagi.

Znajdź w sobie chęci

Chociaż zdaniem niektórych ludzi każdy jest w stanie schudnąć – my uważamy, że bardzo wiele zależy tutaj od motywacji człowieka. Jeśli do odchudzania zmusza Cię rodzic, partner czy nawet specjalista – często Ty nie chcesz wcale tego robić. To właśnie w takich sytuacjach po osiągnięciu idealnej wagi – bardzo szybko się poddajemy i wracamy do złego trybu życia.

Jak schudnąć? Zupełnie inaczej wygląda to w sytuacji, gdy dana osoba chce schudnąć i chce to zrobić dla siebie – dla własnego zdrowia, wyglądu czy komfortu. Jest to o tyle ważne, że w momencie pojawienia się trudności – nie chcemy się poddać i walczymy dalej. Tłumaczymy sobie, że zaszliśmy już naprawdę daleko i jeden dzień objadania się niczego tutaj tak naprawdę nie zmienia – a to jest właśnie najważniejsze.

Jeśli Ty uwierzysz w to, że możesz schudnąć i dasz sobie radę – nic Cię nie zatrzyma. Czasami musi minąć wiele tygodni, miesięcy lub nawet lat – zanim będziemy faktycznie gotowi na odchudzanie. Warto jednak poczekać na ten właśnie moment, bo inaczej skażemy się na mnóstwo rozczarowań – a każde z nich będzie zniechęcało nas do kolejnych prób.

Jak schudnąć 20 kg?

Czy da się i jak schudnąć 20 kg? Sprawa jest tutaj tak naprawdę prosta – dobrze wiesz, jak schudnąć 20 kg. Jak to możliwe? Rozumiemy już, że pozbywamy się kilogramów wtedy, gdy jesteśmy w deficycie kalorycznym – a większa ilość ruchu nam w tym pomaga. Jeśli trzymasz się swojego planu to spadek wagi powinien zakładać gubienie około 1 kg w przeciągu tygodnia. Na tej podstawie możemy łatwo stwierdzić, że pozbycie się 20 kg zajmie nam około 20 tygodni.

nie bój się ruchu

Nie można tutaj oczywiście z góry zakładać, że spadek wagi w każdym tygodniu będzie taki sam – u kobiet pojawia się miesiączka, która potrafi na przykład powodować chwilowy wzrost wagi. Czasami idziemy na przyjęcie i tam zdarza nam się zjeść za dużo – dlatego nie chudniemy w danym tygodniu tyle, ile byśmy chcieli. Życie rządzi się swoimi prawami i musimy zaakceptować to, że zgubienie 20 kg na pewno trochę potrwa – ale warto walczyć o to, co chcemy osiągnąć. Bez względu na to, czy zajmie Ci to 20 lub 30 tygodni – na pewno w końcu osiągniesz swój cel i wywoła to u Ciebie ogromną radość oraz dumę.

Jedz zdrowo

Jak schudnąć? Chociaż nie każdy się z tym zgadza – na diecie naprawdę warto wybierać przede wszystkim zdrowe produkty. Możemy w dalszym ciągu okazjonalnie pozwalać sobie na słodycze i słone przekąski – ale warto ograniczyć to do minimum, ponieważ nie każdy w takiej sytuacji jest w stanie się kontrolować. Musisz na pewno nauczyć się jeść mniejsze porcje niż do tej pory – chcesz przecież spożywać taką ilość kalorii, aby móc pozostać w deficycie. To właśnie deficyt kaloryczny sprawia, że chudniemy – jest to więc możliwe nawet wtedy, gdy w dalszym ciągu czasami jemy mniej zdrowe produkty.

Pamiętaj tutaj o tym, że nowa dieta musi zostać z Tobą na dobre – to w taki sposób chronisz się przed efektem jo-jo. Po ukończeniu odchudzania i osiągnięciu wymarzonej wagi – wracasz na swoje “zero” kaloryczne. Nie jesteś już w deficycie, ale też się nie przejadasz – dlatego właśnie nie tyjesz i możesz od tego momentu cieszyć się przez długi czas idealną wagą. Wiele osób nie jest w stanie pogodzić się z tym, że nie wolno im już jeść dużych ilości kalorii – ale niestety na tym polega utrzymanie prawidłowej wagi. Innej drogi nie ma – warto to więc szybko zaakceptować. Jedzenie nie może być dla nas jedynym sposobem na poprawę humoru – musimy znaleźć jakiś inny, zdrowy i bezpieczny zamiennik. Kliknij i zobacz tutaj, a poznasz kilka sposobów na to, jak poprawić sobie humor.

Nie bój się ruchu

Jeżeli chodzi o ćwiczenia to ważne jest to, aby człowiek do niczego się tutaj nie zmuszał – zacznij powoli i dowiedz się, co sprawia Ci przyjemność a wtedy będziesz wiedzieć, jak schudnąć. Wybierz się na rower, na basen lub idź na spacer. Gdy odkryjesz, która forma aktywności jest dla Ciebie najlepsza – tego właśnie się trzymaj. Musisz być w stanie wykonywać ją często i regularnie – to jest najbardziej istotne.

jak schudnąć

Na ćwiczenia siłowe czy bieganie przyjdzie jeszcze czas – a schudniesz bez problemu także przy pomocy zwykłych spacerów. Ludziom bardzo często wydaje się, że jeśli trening nie jest wykańczający to na pewno nie przyniesie efektów – ale to nie prawda. Jeśli wiesz, że na przykład pływanie to taki sport, który będziesz z radością uprawiać teraz i za rok czy dwa lata – pozostań właśnie przy tym i obserwuj, jak Twoje ciało powoli się zmienia.

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz