URODA I ZDROWIE

Problem nocnego moczenia u dzieci

21 stycznia 2015, dodał: Informacja_prasowa

Ponad 400 tysięcy dzieci w Polsce powyżej piątego roku życia dotyka problem nocnego moczenia. Jest to zjawisko szczególnie wstydliwe dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Jakie są przyczyny tej krępującej dolegliwości? Jak pomóc swojemu dziecku? Radzą eksperci z Feedo.pl.

Około 6% dzieci w wieku 5-6 lat moczy się przynajmniej raz w tygodniu. Mimo, że częstotliwość tego zjawiska powinna zmniejszać się wraz z wiekiem, okazuje się, że w grupie 7-latków aż 13% z nich ma ten problem. Oznacza to, że w każdej grupie przedszkolnej albo klasie szkolnej 1-3, znajdzie się przynajmniej dwoje dzieci, które zmaga się z tą niekomfortową dolegliwością. Choć bardzo rzadko okazuje się, że jest to objaw poważnej choroby, nie należy tego problemu bagatelizować. – komentuje Martin Molcan, dyrektor zarządzający Feedo.pl.

Czym właściwie jest moczenie nocne?

O zjawisku nocnego moczenia mówimy w odniesieniu do dzieci, które skończyły 5 rok życia. Dziecko w tym wieku powinno już opanować samodzielne załatwianie się i kontrolowanie moczu, jednak nadal od czasu do czasu nieświadomie moczy się w nocy. Wraz z częstotliwością epizodów moczenia nocnego wzrasta prawdopodobieństwo jego utrwalenia zarówno w dzieciństwie, jak i w późniejszym okresie. Trzeba pamiętać, że nocne moczenie nie jest winą ani malucha, ani tym bardziej jego rodziców. Ich rolą jest przede wszystkim przełamanie tabu, rozmowa z dzieckiem i wspólne ustalenie źródeł tego problemu, których, jak się okazuje, może być wiele.

Mokre wypadki – to nie tylko stres

Aż 58% matek, uważa, że tego typu problemy u innych dzieci są następstwem patologii i stresu w rodzinie. Jest to stereotypowe myślenie, które w rzeczywistości skutkuje bagatelizowaniem tego zjawiska i wywieraniem presji na dziecku. Lekarze są jednogłośni, jeśli chodzi o różne istotne przyczyny nocnego moczenia, którymi są:

  • Niedobór hormonu wazopresyny, odpowiadającego za prawidłowe zagęszczenie moczu.
  • Nocna nadczynność wypieracza, czyli mięśnia pęcherza – prowadzi do skurczów pęcherza i skutkuje niekontrolowaniem moczu.
  • Podwyższony próg pobudliwości – występuje najczęściej u dzieci z zespołem ADHD. Sygnał o pełnym pęcherzu jest zbyt słaby dla mózgu i jest  przez niego nie zauważony.
  • Zbyt mały pęcherz; refluks moczowy, zakażenie układu moczowego, zaparcia i cukrzyca – te przyczyny dotyczą wieloobjawowego moczenia nocnego, które wymaga konsultacji z lekarzem.

 

Jak pomóc swojemu dziecku?

Dzieci, którym zdarzają się nocne wypadki mogą miewać lęki przed nocowaniem poza domem, a ciągłe ignorowanie tego problemu przez rodziców tylko pogłębia wstyd i niską samoocenę malucha. Warto zastosować różne rozwiązania, które pomogą dziecku oswoić się z problemem, np.:

  • zachęcanie dziecka do picia w ciągu dnia, aby nauczyło się rozpoznawać uczucie pełnego pęcherza;
  • umiejętna rozmowa z dzieckiem i prowadzenie dzienniczka nocy suchych i mokrych;
  • angażowanie dziecka w zmienianie pościeli, co pomoże mu oswoić się z problemem.

Skutecznym sposobem jest również stosowanie jednorazowych majteczek Huggies Dry Nites. Są niezwykle wygodne i dyskretne, a wyglądem przypominają bieliznę, dzięki czemu dziecko czuje się jakby nosiło zwyczajne majteczki. To pozwala na bezstresowe uczestnictwo w koloniach i wycieczkach, a przede wszystkim eliminuje strach przed kompromitacją w oczach rówieśników. Zauważyliśmy duże zapotrzebowanie na ten produkt w Polsce, w odróżnieniu do Czech i Słowacji, gdzie problem nocnego moczenia jest tematem tabu – mówi Martin Molcan z Feedo.pl. – Warto o tym zjawisku mówić głośno, aby uświadamiać rodziców o tym jak mogą pomóc swojemu dziecku z tym wstydliwym problemem. – dodaje Martin Molcan.

Majteczki Huggies Dry Nites dostępne są w dwóch rozmiarach: medium dla dzieci w wieku 4-7 lat (17-30 kg) oraz large dla dzieci w wieku 8-15 lat (27-50 kg). Dodatkowo można wybrać wzór majteczek zależnie od płci dziecka. Wszystkie dostępne są m.in. w sklepie internetowym feedo.pl.

Dyskomfort i wstyd powodowany przez nocne moczenie to bez wątpienia ogromny stres dla dziecka, zwłaszcza w okresie przedszkolnym. Jest to problem powszechny, który może mieć różnorodne podłoże. Najważniejsze jest uświadomienie sobie rangi tego problemu i wspólne odnalezienie skutecznego rozwiązania, a w bardziej ekstremalnych przypadkach niezwłoczna konsultacja z lekarzem pediatrą.

file1421853782


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Konsultacje online z lekarzem
Ja osobiście korzystałam z konsultacji lekarskich online. Dobry sposób, że by uzyskać receptę...
ból menstruacyjny
Najlepsza metoda na bolesne miesiączki to tabletki antykoncepcyjne. Skracają czas okresu, regulują cykl,...
odchudzanie
Niestety, ale zbyt dużo wody robi zamieszanie w przewodzie pokarmowym, rozcieńcza soki żołądkowe...
Azjatycki tusz do rzęs - porażka !…
Dla mnie rzeczy z Chin itp. są mocno podejrzane, oni tam chyba używają składników,...