W jaki sposób układanie puzzli wpływa na rozwój dziecka?
Układanie puzzli, pobudza kreatywność dziecka, uczy koncentracji, planowania własnych działań oraz umiejętności projektowania. Jak wynika z amerykańskich badań, opublikowanych przez pismo „Developmental Science”, dzieci między 2, a 4 rokiem życia, które bawią się w układanie puzzli, mają później lepsze zdolności przestrzenne.[1] Puzzle kojarzą się głównie tylko z zabawą, ale skoro mogą znacznie więcej niż zająć uwagę naszego dziecka, warto się im bliżej przyjrzeć.
Układanie puzzli, a rozwój dziecka
Zabawa puzzlami naturalnie stymuluje rozwój mózgu. To znakomity trening pamięci, uczy rozpoznawania kształtów oraz logicznego myślenia. Co więcej, próbując dopasować właściwy element do części obrazka, dziecko ćwiczy chwytność palców oraz precyzję ruchów. Łączenie rozmaitych elementów uczy dzieci koncentracji i zwiększa widzenie przestrzenne. Wyobraźnia przestrzenna jest istotna dla rozwoju przyszłych umiejętności matematycznych i technicznych. Zabawa puzzlami przygotowuje także do nauki czytania i pisania. Jak wynika z badań, dzieci, które wcześnie zaczęły swoją przygodę z układankami, ćwiczą angażowanie się i cierpliwość, które przydają się potem w szkole. Układanie puzzli jest bezpośrednio związane z obszarami odpowiedzialnymi za spostrzegawczość oraz zdolności różnicowania figur. Ponadto, zabawa ta rozwija w dziecku wiarę we własne możliwości oraz umacnia myślenie przyczynowo-skutkowe. Dziecko widzi siebie jako sprawcę zmian, które zachodzą w wyniku jego przemyślanych działań. Puzzle wymagają od dziecka kontroli błędów, dzięki której dziecko samo osądza, co zrobiło źle i poprawia tak, aby zadanie zostało wykonane prawidłowo. Poprzez zabawę, puzzlami dziecko uczy się kontrolować swoje ruchy zgodnie z własną wolą, koncentrować, planować, ćwiczyć umysł, szukać rozwiązań i powtarzać, co niewątpliwiestanowi podstawę kreatywności.
Jakie puzzle dla dziecka wybrać?
Zabawę z zastosowaniem prostych układanek o dużych elementach możemy zacząć już z 18-miesięcznym dzieckiem, kiedy powoli zaczyna odkrywać otoczenie, rozróżniać kształty i barwy.. W takim wieku dobrze jest podsunąć dziecku układankę składającą się z dużych elementów, tak by nie mogło ich połknąć. Zacznijmy od kilku elementów, a kiedy zauważymy, że dziecko się nudzi, powoli zacznijmy zwiększać ich ilość. Pamiętajmy, by nie przesadzać, bo zamiast rozrywki i cennej nauki możemy zafundować swojej pociesze niepotrzebny stres.
Przygodę dziecka z puzzlami o dużych elementach możemy zacząć około 3-go roku życia. Wybierając puzzle dla trzylatka, warto zacząć od małych obrazków. Powinien być on wyraźny, jego kolory zdecydowane, a przedstawione elementy rozdzielone widocznymi konturami. Warto wybrać puzzle z ulubionym bajkowym bohaterem swojego dziecka. Jeśli uwielbia Kubusia Puchatka, z pewnością większą frajdę sprawi mu ułożenie puzzli ze swoim ulubieńcem.
Puzzle również dla młodzieżyUkładanie puzzli to ciekawy sposób na spędzanie czasu przez młodzież. Zabawa z puzzlami pobudza wyboraźnię, rozwijazdolności społeczne i kreatywność. To także doskonałe zajęcie wyciszające, które uczy koncentracji i wymaga działania zorientowanego na cel. Puzzle przeznaczone dla młodzieży różnią się od tych, którymi bawią się dzieci. Poszczególne elementy mają mniejszy rozmiar, a układany obraz bardziej skomplikowany – może np. przedstawiać krajobrazy lub konstrukcje budynków.
Układaj puzzle wspólnie z dziećmi
Dzieci potrzebują uwagi i bliskości rodziców, a wspólna zabawa jest świetnym momentem, aby wzajemnie się poznawać, zacieśniać więzi rodzinne i pozytywnie wpłynąć na budowanie relacji na całe życie. Co więcej, bawiąc się wspólnie z dzieckiem, rodzic ma szansę stać się wzorem do naśladowania i wzmocnić swój autorytet. Jedną z możliwości wspólnej zabawy jest układanie puzzli. Rodzinne układanie puzzli nie tylko uczy dzieci współpracy, ale i integruje członków rodziny oraz służy lepszemu poznaniu bliskich.
[1] Za: news.uchicago.edu/article/2012/02/15/puzzle-play-helps-boost-learning-important-math-related-skills