Każdy z nas chce mieć zdrowe, piękne i białe zęby. Nie ma w tym nic dziwnego. Ładny uśmiech jest wizytówką każdego człowieka. Nie tylko podkreśla jego walory estetyczne, ale także sprawia, że wygląda on zdrowo i jest pewniejszy siebie.
Nie każdy jednak ma możliwość, aby jego uzębienie było idealnie proste i białe. Składa się na to wiele czynników. Jednymi z nich jest uwarunkowanie genetyczne. Często cechą dziedziczną jest fakt, że nasz uśmiech nie wygląda zadowalająco, a zęby są słabe i kruche, a co za tym idzie, mało odporne na uszkodzenia.
Niedbałość bądź niewystarczające dbanie o higienę jamy ustnej, również ma bardzo pejoratywne odzwierciedlenie. Zęby szybko się psują, co skutkuje nieświeżym oddechem i niezadowoleniem, gdy patrzymy na siebie w lustrze.
Jak to zmienić? Obecnie na rynku pojawiły się bardzo nowoczesne i skuteczne rozwiązania. Jednym z najbardziej popularnych jest tzw. korona zębowa. Służą one do całkowitego przykrycia uszkodzonego zęba. Oprócz tego ma za zadanie wzmocnić uszkodzone zęby, a dodatkowymi atutami jest to, że może poprawić jego wyrównanie, kształt czy też ogólny wygląd. Może być również umieszczona na wierzchołku zęba. Dzięki swojemu wyglądowi, kształcie, struktura i funkcja bardzo dobrze zastępuje naturalny ząb.
Warto także wspomnieć, że korony porcelanowe można dopasować do naturalnej barwy zębów, a co za tym idzie, nie widać różnicy. Innymi materiałami są złoto, akryl, ceramika i stopy metali. Mają one wszystkie zazwyczaj dużo większą wytrzymałość niż porcelana. Często zalecane są w przypadku zębów trzonowych. Porcelana natomiast jest najczęściej stosowana w formie przyklejenia do płytki metalowej. Robi się tak dlatego, iż w ten sposób jest wytrzymalsza i ma atrakcyjny wygląd.
Korona zębowa jest zalecana w takich przypadkach jak:
- pokrycie zęba po leczeniu kanałowym,
- zakrycia zniekształconego bądź przebarwionego zęba,
- umocowania mostu,
- pokrycia implantu,
- naprawy złamanego zęba,
- zabezpieczenia słabego zęba przed złamaniem,
- zabezpieczenia dużych wypełnień, gdy pozostało zbyt mało zęba.
Usługi tego typu świadczy prywatny gabinet stomatologiczny cenker.pl.
Innym, nowatorskim rozwiązaniem jest tzw. licowanie zębów. Za pomocą tej metody, można nadać zębom piękny kształt i barwę, rozjaśnić je, wydłużyć, zmniejszyć szparę między zębami. Stosowane są również do drobnej korekty ustawienia zębów. Nakładki takie niestety, trzeba pamiętać, nie zastąpią leczenia ortodontycznego.
Bardzo dobrze usuwają trwałe przebarwienia, a co za tym idzie, można zachować swoja własną, naturalną barwę lub trochę ją rozjaśnić. Są także zakładane w momencie, gdy jesteśmy posiadaczami nieestetycznych bruzd, bądź też niedużych uszkodzeń zębów, takich jak: pęknięcia, starte bądź ukruszone brzegi czy tez bardzo mocno rzucające się w oczy wypełnienia zębów przednich.
Gdy zęby są bardzo zniszczone, stosuje się korony ceramiczne, które lepiej się sprawdzają. Założenie licówek jest absolutnie wykluczone u osób z próchnicą, chorobą dziąseł czy też poważnymi wadami zgryzu. Nie powinno się też stosować u osób, które zgrzytają zębami, zaciskają je czy tez obgryzają paznokcie, gdyż wtedy licówki łatwo się odklejają bądź też ulegają uszkodzeniom.
Warto skorzystać w tej kwestii z porady fachowca, takiego jak cenker.pl, gdyż tylko wtedy mamy gwarancję, że nasze zęby będą ładne i zdrowe.