Caroline Dow: „Uzdrawiająca moc herbaty”
Codzienny rytuał picia herbaty do śniadania, obiadu czy kolacji jest sprawą tak oczywistą, że nie zastanawiamy się, jakie korzyści poza przyjemnością smaku i aromatu niesie nam ten pyszny napój. Znamy ich wiele rodzajów i każdy z nich pomaga na inne dolegliwości, a wiele dba także o zachowanie młodego wyglądu na dłużej. Informacje na ten temat przekazuje nam autorka tego poradnika – doświadczona specjalistka z dziedziny zielarstwa i autorka wielu publikacji z tego zakresu tematycznego. Udowadnia, że herbata to skuteczny lek, jeśli wiemy, jak i kiedy ją stosować. Jest łagodnym lekiem i, co ważne, nie powoduje negatywnych skutków ubocznych. Jest stosowana z powodzeniem m.in. na niestrawność, ból głowy, w celach odchudzających, a nawet w tak poważnych chorobach jak nowotwory. Herbatki ziołowe leczą alergie, odstresowują i pomagają na problemy dermatologiczne.
Autorka omawia wszystkie rodzaje herbat, od białej po czarną oraz popularne zioła, do których uprawy zachęca. Proponuje także lecznicze mieszanki, dedykowane konkretnym schorzeniom. Wspomina o starożytnych tradycjach związanych z herbatą, szczególnie w Chinach. Obecnie w sprzedaży są dostępne różne klasy herbat, co jednak jest drugorzędne dla ich działania. Szczególnie ciekawym rodzajem jest herbata kwitnąca, robiąca ostatnio furorę także na polskim rynku. Mniej znane są jednak herbaty, o których dowiedziałam się dopiero z tej publikacji: herbata czekoladowa oraz chai.
Sporo dowiadujemy się o herbatach funkcjonalnych oraz o związku między herbatą a koloroterapią. Warto też poznać prosty sposób obniżania zawartości kofeiny w herbacie.
W rozdziale o herbatach ziołowych może nas zaskoczyć to, że nawet popularne rośliny łąkowe, jak koniczyna czerwona czy nagietek z przydomowego ogródka są źródłem ciekawego smaku i zdrowia. Autorka podpowiada też, jak i czym przyprawiać napary, by uzyskać oryginalny efekt. Wymienia nie tylko imbir i cynamon, ale też m.in. bazylię czy pietruszkę.
Dla smakoszy kawy, którzy muszą ją ograniczać z powodów zdrowotnych, również znajdują się tu cenne informacje na temat roślin, które znakomicie ją zastępują.
Są rodzaje herbat, które są zakazane np. dla kobiet w ciąży lub osób uczulonych na pewne rośliny. Ale wiele herbat powinno się pić profilaktycznie, zanim choroba się rozwinie.
Warto poznać moc herbat, by wzmocnić organizm i zahartować go przed bliskim sezonem przeziębień i grypy. Dowiedz się, jak prawidłowo parzyć herbatę, by wydobyć maksimum jej pozytywnych właściwości – zapraszam do lektury!
Książkę poleca Wydawnictwo VITAL – można kupić ją TUTAJ
Dziękujemy za udostępnienie egzemplarza do recenzji –
Redakcja