Utrzymanie porządku w domu – jak sprzątać efektywniej i skuteczniej
Świat byłby piękniejszy, gdyby bałagan w ogóle się nie robił. Niestety, rzeczywistość jest zupełnie inna, i chcąc utrzymać dom w czystości, zwykle poświęcamy na to wiele czasu i energii. Każdy lubi wracać do mieszkania, w którym panuje ład, większość z nas jednak czynność sprzątania najchętniej wykreśliłaby ze swej listy obowiązków. Jak to pogodzić? Przyjrzymy się kilku radom, które pozwolą na znacznie sprawniejsze porządkowanie przestrzeni, a także uniknięcie bałaganu.
1. Generalne porządki
Punkt najważniejszy – bez niego ani rusz. Rozpocznij proces odgruzowywania swojego domu. To proces trudny, ale konieczny. Lubimy chomikować, w szafach i pudełkach trzymamy mnóstwo rzeczy, „które przecież jeszcze kiedyś mogą się nam przydać”. Tym razem zabierz się za to bardziej na serio. Czy dany przedmiot był przez Ciebie używany w ostatnim czasie? A może w ogóle Ci się nie podoba, ale trochę szkoda, by wylądował w śmietniku? Nie miej litości! Wyrzucenie zbędnych rzeczy sprawi, że uzyskasz miejsce na te potrzebne, z których korzystasz na co dzień, a także pozbędziesz się wreszcie uciążliwego balastu.
2. Zacznij od najgorszego
Znajdź najbrudniejsze pomieszczenie – efekt będzie najbardziej widoczny, co zmobilizuje Cię do dalszych działań. Na samym początku zwalcz te najbardziej uciążliwe brudy – zwykle potrzeba dłuższej chwili, by używane środki chemiczne zaczęły działać, jak w przypadku czyszczenia kuchenki z plam tłuszczu.
3. Odpowiednia kolejność
Duże znaczenie ma to, jak przestawiać się będzie kolejność wykonywanych przez Ciebie czynności. Koniecznie stosuj zasadę „od góry do dołu” – najpierw ścieraj kurze (od najwyższej półki do najniższej), później odkurz mieszkanie, na końcu zaś umyj podłogi. Inaczej kurz będzie opadać i psuć całą dotychczasową pracę. A skoro już o tym mowa, drobna rada – unikaj robienia „wystawek” z kosmetyków, czy innych, drobnych przedmiotów – to istne siedlisko kurzu, którego najtrudniej się pozbyć. Najlepszym rozwiązaniem będzie ułożenie wszystkiego w szufladkach.
4. Podział obowiązków
Choć mogłoby się tak wydawać, sprzątanie mieszkania wcale nie jest obowiązkiem należącym tylko i wyłącznie do kobiet. Nie pozwól, by ten stereotyp funkcjonował w Twoim domu i zarządź sprawiedliwy podział prac, co pozwoli na efektywniejsze utrzymywanie ładu.
5. Nawyki i systematyczność
Kilka drobnych zasad, zajmujących nie więcej niż 5 minut dziennie, które mogą odmienić Twoje dotychczasowe spojrzenie na przykry obowiązek sprzątania:
– każdą rzecz odkładaj na swoje miejsce, gdy skończysz z niej korzystać
– zrób to od razu – nie odkładaj na później tego, co trwać będzie krótką chwilkę (odwieszenie ubrań do szafy, wytarcie plamy)
– ściel rano łóżko – zaczniesz dzień w pomieszczeniu, które jest o wiele przyjemniejsze dla oka, niż to, które straszy wymiętą kołdrą
– sprzątnij miejsce przygotowania posiłku od razu, to samo tyczy się, gdy już skończysz jeść – przetrzyj stół, umyj naczynia lub włóż je do zmywarki, by później nie zaprzątać sobie tym głowy
– tuż przed snem rozejrzyj się po swoim mieszkaniu, czy może jest coś, co jeszcze mogłabyś w krótkim czasie sprzątnąć, a czego nie zrobiłaś wcześniej
Stosując się do powyższych wskazówek, sprzątanie wreszcie przestanie być Twoją największą zmorą. Ułóż więc plan działania i do boju! Szukając wszelkich potrzebnych preparatów i środków czystości, zajrzyj na stronę oladidom.pl. Ta porównywarka internetowa pozwoli Ci przejrzeć dostępne na rynku produkty, porównać ich ceny i na spokojnie wybrać te, które spełniają Twoje wymagania.