Usuwanie tatuażu – porady specjalisty

22 listopada 2019, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Od kilku lat zyskują na popularności. Nie tylko mamy ich więcej, ale także decydują się na nie osoby z różnych warstw społecznych. Nosi je coraz więcej kobiet. Nigdy nie były tak popularne. O czym mowa? O tatuażach. Dziarę, dziabę ma już wielu milleniasów. Coraz częściej zdarza się, że wykonywane działa sztuki na skórze z intencją „na całe życie” przestają cieszyć właścicieli. Zmienia się im sytuacja życiowa (praca, rodzina), jakość skóry, jak i gust. Dzisiaj możemy trwale pozbyć się nawet najstarszego i największego tatuażu. Z pomocą przychodzą nowoczesne technologie laserowe. Dlaczego warto z nich korzystać mówi dr n. med. Maciej Krajewski, specjalista dermatolog, lekarz medycyny estetycznej z Kliniki Krajewski w Warszawie.

W literaturze znajdujemy informacje, z których wynika, że sztuka tatuowania ma już ponad 5 tysięcy lat. Rysunki, emblematy kiedyś zarezerwowane dla nizin społecznych weszły na salony i stały się modnym dodatkiem. Wiele Gwiazd i Celebrytów uczyniło z nich istotny element wizerunku a niekiedy znak rozpoznawczy. Świat zmienił się na tyle, że być może niedługo bardziej oryginalna będzie osoba, która nie ma tatuażu od tej z nadrukowanym „rękawem”.

Na zawsze czy do czasu?

Niezależnie od motywacji, jaka towarzyszy człowiekowi podejmującemu decyzję o wykonaniu tatuażu (stały się one nawet przedmiotem badań naukowych) wszyscy wiedzą, że tatuaż oznacza decyzję „na zawsze”. W ostatnim czasie jednak ten aspekt tatuowania został poddany re definicji. Można powiedzieć, że „na zawsze” zamieniło się „do czasu usunięcia” albo zmiany koncepcji. Jeszcze niedawno pozbycie się tatuażu np. z imieniem byłej sympatii wiązało się z dużym dyskomfortem podczas zabiegu, jak i nie gwarantowało sukcesu. Niekiedy cały proces pozostawiał blizny. Dzisiaj, nowoczesne technologie laserowe pozwalają usunąć nawet bardzo rozległe tatuaże praktycznie w całości. Aby mieć gwarancję, że tak się stanie, warto skorzystać z pomocy doświadczonego eksperta medycyny estetycznej, bo jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach.

Usuwanie nieusuwalnego

Dzięki rozwojowi medycyny laserowej niemożliwe stało się możliwe. – Już od kilku lat klienci mogą usuwać tatuaże, tyletyle że wcześniej nigdy to nie było tak bardzo komfortowe, jak dzisiaj-mówi dr n med. dermatolog Maciej Krajewski, ekspert medycyny estetycznej z Kliniki Krajewski w Warszawie. Najnowocześniejsze urządzenie wykorzystywane do usuwania tatuaży to dzisiaj laser pikosekunowy PicoSure® Cynosure. Łączy on w sobie wszystkie najnowocześniejsze odkrycia medycyny laserowej. Dzięki PicoSure® łatwiejsze stało się usuwanie tatuaży kolorowych, wcześniej było to trudniejsze i często wymagało wielu powtórzeń.

Jak to działa?

Na pigment, który znajduje się pod skórą, emitowane są wiązki promieni laserowych. W ten sposób dochodzi do rozpadu barwnika na mniejsze elementy zwane mikrocząsteczkami. Są one na tyle drobne, że nasze ciało jest w stanie pozbyć się ich poprzez naturalne procesy metaboliczne. W przypadku lasera pikosekundowego (pikosekunda to bilionowa część sekundy!!!) czas styczności wiązki lasera ze skórą jest 100 razy krótszy niż przy wykorzystaniu technologii nanosekundowej. To na tyle krótko, że nie istnieje szansa, by można było poparzyć skórę i spowodować blizny. Z pomocą w tych zabiegach przychodzą także lasery nanosekundowe takie jak laser RevLite® czy ClearLift® Harmony XL Pro – laser Q-switch. – Najlepsze efekty daje umiejętny dobór technologii do indywidualnych potrzeb każdego klienta. – Lata praktyki pokazują, że nie ma jednakowych przypadków, tatuaży – przy rekomendacji działań bardzo przydatne okazuje się doświadczenie specjalisty, dlatego podejmując decyzję o pozbyciu się tatuażu, warto udać się na konsultację radzi dr n. med. dermatolog Maciej Krajewski, ekspert medycyny estetycznej z Kliniki Krajewski w Warszawie.

Doświadczony ekspert zarekomenduje ilość sesji i dobierze interwał czasowy. Zwykle ma na to wpływ rodzaj, wielkość tatuażu oraz metoda i barwnik zastosowane do jego wykonania.

Na zabieg usunięcia tatuażu nie powinniśmy wybierać się, wtedy gdy jesteśmy przeziębieni albo po ekspozycji na słońce. Nie kwalifikujemy się do niego, kiedy mamy zdiagnozowane choroby tkanki łącznej. Gdy stosujemy terapię Wit. A to musimy zaczekać z usuwaniem tatuażu i odczekać minimum 3 miesiące od jej zakończenia. Po zabiegu wymagana jest odpowiednia higiena i zabiegi pielęgnacyjne (głównie natłuszczanie okolic poddanych zabiegowi). Jakich efektów możemy się spodziewać?

– Zwykle zależą one od rodzaju barwnika, wielkości tatuażu, głębokości oraz od jego gęstości. Duży wpływ na finalny efekt zabiegu ma tzw. indywidualna reakcja na leczenie, która uzależniona jest od indywidualnych właściwości układu immunologicznego klienta. Duży wpływ ma także stosowanie się do zaleceń po zabiegowych – mówi dr n. med. Maciej Krajewski, specjalista dermatolog, lekarz medycyny estetycznej z Kliniki Krajewski w Warszawie.

Tatuaż to nie tylko ozdoba

Od kilku lat prowadzone są na całym świecie badania naukowe składu tuszy wykorzystywanych do tworzenia tatuaży. Barwniki są badane pod kątem zawartości metali ciężkich, o których wiadomo, że niosą ryzyko dla zdrowia. Badana jest m.in. zawartość kadmu, ołowiu cynku, arsenu, chromu oraz rtęci. Wyniki przeprowadzanych eksperymentów wykazały znaczącą zawartość toksycznych metali ciężkich w badanych tuszach do tatuażu. Dlatego warto, podejmując decyzję o wykonaniu tatuażu sprawdzać te parametry, ponieważ zawartość toksycznych substancji zależy od koloru, jak i producenta tuszu. Najbardziej szkodliwy dla zdrowia będzie barwnik zielony, który zawiera duże dawki szkodliwego dla człowieka arsenu. Wyniki badań realizowanych w Chinach wskazują, że duża część barwnika z tatuażu przenika do naszego organizmu (nawet do 32%). Badania wykazały, że w węzłach chłonnych skumulowały się większe cząsteczki, a mniejsze nanocząsteczki dostały się do krwiobiegu i były rozprowadzone po organizmie i transportowane do nerek, wątroby, śledziony, płuc oraz mózgu.

– Słyszałem w swojej karierze wiele historii związanych z powstaniem tatuażu. Rocznica, pierwsza miłość, pamiątka z wakacji… etc. Nie zawsze wszystkie decyzje są racjonalne, ale swoją rolę jako lekarza postrzegam głównie jako uświadamianie pacjentów i wpieranie ich w podejmowaniu decyzji najlepszych dla ich zdrowia – dodaje na koniec dr n. med. Maciej Krajewski, specjalista dermatolog, lekarz medycyny estetycznej z Kliniki Krajewski w Warszawie.

Więcej informacji:

www.klinikakrajewski.pl



FORUM - bieżące dyskusje

zabawa - odpowiedz tytułem piosenki…
"Wszystko czego dziś chcę" Kiedy masz gorszy dzień...
Outlet - Promocje
Jak byłam tam na zakupach to sporo rzeczy było marnej jakości, w końcu wybrałam...
Jaki odkurzacz
Ja sprzątam tylko mopem, nie mam już dywanów więc odkurzacz stał się zbędny...
Sprawdzone sposoby na dziecięce dol…
Dokładnie. Nie zabierać dzieci do sklepów, przychodni jak nie potrzeba. Nieraz widzę...