Usunięcie ósemki – co powinieneś wiedzieć przed zabiegiem?

27 lipca 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Usuwanie ósemek, znanych jako „zęby mądrości”, jest jednym z najczęstszych zabiegów stomatologicznych, które wykonywane są u osób w różnym wieku. Jeśli również Cię to czeka, już dziś dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o wyrywaniu zębów trzonowych.

Usunięcie ósemki – co powinieneś wiedzieć przed zabiegiem?

Kiedy konieczne jest wyrwanie ósemek?

Wyrywanie ósemek może okazać się konieczne z kilku powodów. Oczywiście ostateczną decyzję o zabiegu podejmuje lekarz, po dokładnym badaniu i przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem. Najczęściej usunięcie ostatnich zębów trzonowych zaleca się, gdy:

  • W jamie ustnej brakuje wolnej przestrzeni, przez co dochodzi do stłoczenia się innych zębów lub zatrzymania ich w kości.
  • Zachodzi konieczność założenia aparatu ortodontycznego w celu zlikwidowania wad zgryzu i uzyskania estetycznego uśmiechu.
  • Ósemki znajdują się w niewłaściwej pozycji, co wiąże się z brakiem możliwości prawidłowego wyrastania zębów w łuku.
  • Pojawił się problem próchnicy, który powoduje dolegliwości bólowe.
  • Problemy z prawidłowym wyrzynaniem się powodują stale nawracające stany zapalne.
  • Zachodzi ryzyko uszkodzenia sąsiadujących zębów na skutek wyrzynania się trzonowców.
  • W obrębie ósemek występują patologiczne zmiany, które mogą wiązać się z jeszcze poważniejszymi powikłaniami w przyszłości.

Jak przygotować się do zabiegu usuwania ósemek?

Przed zabiegiem zaleca się zjedzenie posiłku, gdyż tuż po usunięciu ósemek nie będzie można jeść i pić przez dwie godziny. Konieczne jest zadbanie o higienę jamy ustnej, w tym dokładne wyszczotkowanie zębów i nitkowanie. Ponadto należy zrezygnować z palenia papierosów i spożywania alkoholu na około 12 godzin po wyrwaniu ósemki.

Jak przebiega zabieg usuwania ósemek?

O wybranej metodzie usuwania ósemek decyduje stomatolog. Wszystko zależy od pozycji zęba czy głębokości korzenia. Najczęściej, w mniej skomplikowanych przypadkach, „zęby mądrości” wyrywane są w tradycyjny sposób, czyli za pomocą stomatologicznych kleszczy bądź dźwigni.

Jednak, gdy ósemki są ułożone nieprawidłowo, a ich wyrwanie przy wykorzystaniu wspomnianych metod może wiązać się z poważnymi komplikacjami, zalecane jest usunięcie chirurgiczne. W trakcie takiego zabiegu wykonywane jest dłutowanie zęba, co ma na celu odsłonięcie korzenia. Następnie często dochodzi do kruszenia ósemki na mniejsze części, dzięki czemu można je z łatwością usunąć z jamy ustnej w całości. Miejsce po wyrwanej w ten sposób ósemce dokładnie czyści się za pomocą specjalistycznych preparatów dentystycznych, a następnie stosuje się szwy w celu zabezpieczenia miejsca zabiegu na czas rekonwalescencji.

Oczywiście każdy zabieg wyrywania ósemek odbywa się po wcześniejszym podaniu środka znieczulającego. Nie trzeba więc obawiać się bólu podczas zabiegu.

Zalecenia po zabiegu usuwania „zębów mądrości”

Po zabiegu usuwania ósemek należy stosować się do zaleceń, co zminimalizuje ryzyko pojawienia się powikłań pozabiegowych. Wszelkie istotne informacje przekaże stomatolog. Niektóre wskazówki zależą od indywidualnego przypadku. Jednak zgodnie z ogólnymi zaleceniami, które dotyczą wszystkich pacjentów, przez kilka godzin po zabiegu nie należy płukać jamy ustnej ani dotykać miejsca usuwania zęba.

Ponadto warto stosować środki przeciwbólowe, które uśmierzą ból, jednak pomijając aspirynę, gdyż lek ten może zwiększyć ryzyko krwawienia. Dodatkowo po zabiegu zaleca się spożywanie miękkich pokarmów, które nie wymagają żucia i nie są gorące – najlepiej sprawdzą się zupy, musy, jogurty i koktajle. Taką dietę najlepiej będzie stosować przez pierwszy tydzień.

Oczywiście bardzo ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej, jednak z zachowaniem należytej ostrożności i unikania szczotkowania zębów w pobliżu operowanego miejsca. Warto stosować płyny do płukania jamy ustnej, które pomogą uniknąć infekcji. Po zabiegu zaleca się także unikanie nadmiernej aktywności, która może prowadzić do krwawienia i tym samym opóźniać gojenie się rany.

Usunięcie ósemki w Warszawie – gdzie zdecydować się na zabieg?

Usuwanie ósemek w Warszawie najlepiej wykonać w godnym zaufania gabinecie stomatologicznym, który cieszy się doskonałą opinią wśród pacjentów. Miejsce to powinno wyróżniać się empatycznym podejściem do pacjenta, indywidualnym traktowaniem, a także doświadczonym personelem, który w odpowiedni sposób zaopiekuje się osobami, które czeka wyrywanie 8 w Warszawie.

W wyborze ma też znaczenie jakość sprzętu, w który został wyposażony gabinet. Od tego często zależy możliwość wykorzystania nowoczesnych metod leczenia, co przekłada się na jego skuteczność, ale też komfort pacjenta.

 

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Ubrania hand made
Ja się uczę robienia na drutach, żeby mieć własnoręcznie wydziergane sweterki...
Fryzura na półmetek/połowinki
Taka jak na wesele, bo impreza przecież podobna;)
Nauka niemieckiego
Fajnie byłoby uczyć się z native speakerem albo kimś, kto był parę lat w Niemczech...
Jęczmień znacznych rozmiarów
Warto często przemywać oczy np. naparem z rumianku...