Uśmiech proszę! Czyli jak przygotować się do zrobienia zdjęcia identyfikacyjnego?
Kiedyś musi nadejść ta chwila – zmieniamy adres, nazwisko, zgubiliśmy dokumenty i musimy wyrobić nowe, w pracy
Zdjęcie do dokumentów (dowód osobisty, prawo jazdy):
Wymagania formalne: zdjęcie w formacie 35x45mm, na jednolitym białym lub jasnym tle, widoczny musi być lewy półprofil z odsłoniętym lewym uchem, bez kolczyka.
Przede wszystkim zadbajmy o ubiór. Tło będzie jasne, więc jeśli założymy białą lub jasną bluzeczkę po prostu wtopimy się w nie tworząc niekształtną masę. O wiele lepiej wypadają kolory ciemniejsze, nasycone takie, które będą „wyciągać” nas z tła. Każda z nas mniej więcej wie w jakiej palecie kolorystycznej wygląda najkorzystniej – może trawiasta zieleń, albo stonowana czerwień? Dlaczego nie! Tu urzędnicy nie narzucają nam wyboru. No tak, pomyśli ktoś, ale jak to będzie wyglądać? Kolorowa bluzka do zdjęcia? Powinna być biała! Jeśli już ktoś postawi na klasyczną, elegancką biel to może zastosować jakiś kontrastowy dodatek – np. apaszkę, lub po prostu na białą bluzkę założyć ciemny żakiet. I jeszcze ważna uwaga, tycząca się zdjęć robionych w upalne dni. Zdarza się, że ktoś wpada prosto z ulicy i szybko chce zrobić zdjęcie. I robi. W bluzeczce na ramiączka. A na zdjęciu, po wykadrowaniu wygląda to jak zdjęcie zrobione … w samym staniku! Uważajmy zatem na to, co i ile odsłaniamy.
Dobrze, już wybraliśmy z szafy najodpowiedniejszy strój. Co dalej? Fryzura. Jeżeli wiemy, że musi być widoczne ucho to lepiej już w domu opracować sobie strategie uczesania. Gorączkowe próby czynione tuż przed wejściem do atelier, by misternie ułożone kosmyki zasłaniające ucho ułożyć jakoś inaczej najpewniej spełzną na niczym. Zatem niesforne loki, drapieżne „pazurki” już w domu ujarzmiamy i eksponujemy nasz narząd słuchu:)
Ważny jest również makijaż – stonowany, podkreślający nasze atuty, ukrywający drobne niedoskonałości, w końcu
Z oświetleniem studyjnym będą dobrze komponować się podkłady w ciepłych odcieniach – złociste, piaskowe, brzoskwiniowe. Przydatne okażą się również bronzery, które pozwolą na ładne wymodelowanie twarzy. Należy unikać podkładów w kolorach porcelanowych – twarz będzie bowiem szara, zgaszona, bez wyrazu. Do makijażu oczu używajmy barw w odcieniach czekolady, beżów, pomarańczy, ciepłych śliwkowych i bordowych, dobrze sprawdzą się też kremowe biele. Niekorzystnie natomiast wypadną fiolety, błękity i zimne róże, które oświetlone ciepłych światłem będą po prostu szarzeć.
Gdy już zasiądziemy przed obiektywem aparatu nie garbmy się i nie kulmy ramion, głowa powinna być uniesiona nieco do góry (nie ma wtedy mowy o żadnym drugim podbródku), a wzrok warto skupić na jakimś określonym punkcie – może to być dłoń fotografa wysunięta na bok. Warto też poprosić, by zrobiono nam kilka ujęć, by można było wybrać to, które najbardziej nam się podoba. Wiadomo, odgłos migawki aparatu fotograficznego na niektórych działa paraliżująco i dopiero po kilku próbach są w stanie odprężyć się na tyle, by na zdjęciu nie przypominać postaci z obrazu Edvarda Muncha Krzyk :)
Zdjęcie do dyplomu:
Wymagania formalne: format 45x65mm, lewy półprofil na białym lub jasnym tle.
W zasadzie tutaj należy stosować wskazówki podane przy okazji wykonywania zdjęć do dowodu osobistego. Możemy jednak nieco bardziej „zaszaleć” gdyż nie musimy już odsłaniać lewego ucha. Często się zdarza, że zdjęcie do dyplomu wybieramy w wersji czarno – białej. Jeśli tak, skupmy się na precyzji i harmonii w liniach i konturach twarzy. Podkreślmy kości policzkowe, co sprawi, że twarz będzie wydawać się smuklejsza. W zdjęciach czarno – białych kontrasty między kolorami stają się jeszcze bardziej widoczne, co nie zawsze przynosi korzystny efekt. Lepiej zatem zamiast białej bluzki założyć ecrue, a czarny żakiet zastąpić szarym.
Zdjęcie biometryczne do paszportu
A na koniec uwaga, która może niejedną z nas uchroni od rwania sobie włosów z głowy bo natura nie obdarzyła jej fotogeniczną fizjonomią. Nieważne jak wyglądamy na zdjęciu, liczy się przecież piękno wewnętrzne;)
magda komar