Urządzamy mieszkanie w stylu vintage

11 października 2012, dodał: RynekPierwotny.com
Artykuł zewnętrzny

W ostatnim czasie częste słowo „vintage” na dobre zagościło nie tylko w świecie mody, ale i w licznych aranżacjach przestrzeni, przedostając się do terminologii nie jakby się mogło wydawać, ze świata ubrań, ale z tradycji winiarskiej, w której „vintage” określa się szlachetne wino z dobrego rocznika. Nic więc dziwnego, że świat mody szybko zachłysnął się tym określeniem, stosując je  niemal do wszystkiego, co w tym wypadku nie jest już nowością. Trudno się zatem dziwić, że vintage stał się hitem także wśród licznych aranżacji przestrzeni zarówno  tych publicznych, jak i  tych prywatnych. Vintage w designie to wybuchowa mieszanka połączenia tradycji z nowoczesnością. Jak zatem  dokonać  rewolucji w stylu vintage na własnej przestrzeni? – Odpowiada Magdalena Zdrenka z portalu RynekPierwotny.com.

Przewertuj piwnicę

Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami nowego mieszkania, to do naszego pachnącego świeżością wnętrza powinniśmy rozejrzeć się za meblami w stylu „retro”, najlepiej z lat 50.,60.,70. XX wieku. W takim wypadku przydatne okazują się czasem piwnica rodziców, telefon do babci albo weekendowy targ staroci, odbywający się niemal w każdym mieście.  Ponadto na rynku coraz częściej możemy kupić meble stylizowane na stare, które choć są nowe, to  dzięki specjalnym zabiegom postarzania, sprawiają wrażenie, jakby stały i czekały na klienta od lat.

Zrób to sam

Przy odrobinie  zapału i czasu, również sami możemy dzięki zastosowaniu przecierki, lakieru lub bejcy uzyskać efekt starej komody czy regału. Zwłaszcza, że esencją stylu vintage jest jego eklektyzm, a więc brak sztywnych reguł, swobodne połączenia, ekstrawaganckie dodatki – pisze Magdalena Zdrenka z portalu RynekPierwotny.com.

W myśl zasady „nie wyrzucaj”

W urządzaniu wnętrza vintage przydatne okazują się  wzorzyste tapety, koronkowe dodatki, staroświeckie bibeloty, kwieciste poduszeczki. To co z reguły wydaje się niemodne, w przypadku vintage okazuje się niezwykle trafionym pomysłem. Świetnie sprawdzą się tu stare lampy z abażurem, narzuty z frędzlami, porcelanowe figurki na komodę czy stara rozkładana rogówka.

Zgrabne połączenie

Urządzając nowe mieszkanie w stylu vintage, powinniśmy pamiętać, aby skupić się na połączeniach starego z nowym, a nie wiernie odwzorowywać dawne wnętrza z czasów PRL. Vintage nie ma za zadania stworzyć z naszego domu wnętrza muzealnego, lecz zgrabnie połączyć to co stare z tym co nowe. Zaletą urządzania mieszkania w stylu vintage jest z pewnością także niski koszt takiej realizacji.

Vintage w mieszkaniu nie najnowszym

Aranżacja w stylu vintage to także ciekawe rozwiązanie w starszych mieszkaniach, gdzie dominują meble sprzed lat. Jeśli jesteśmy posiadaczami starszego lokum, określanego przez życzliwych „staroświeckim” powinniśmy wykonać zabieg odwrotny, a więc wprowadzić do naszego wnętrza kilka nowoczesnych dodatków i prostych form. Ilość i rodzaj dodatków wprowadzonych do naszego wnętrza, zależy od nas samych i naszej inwencji twórczej jednak jak w każdym stylu, także w stylu vintage najważniejszy jest umiar – podsumowuje Magdalena Zdrenka z portalu RynekPierwotny.com.

file1349964048



FORUM - bieżące dyskusje

zabawa - odpowiedz tytułem piosenki…
"Wszystko czego dziś chcę" Kiedy masz gorszy dzień...
Outlet - Promocje
Jak byłam tam na zakupach to sporo rzeczy było marnej jakości, w końcu wybrałam...
Jaki odkurzacz
Ja sprzątam tylko mopem, nie mam już dywanów więc odkurzacz stał się zbędny...
Sprawdzone sposoby na dziecięce dol…
Dokładnie. Nie zabierać dzieci do sklepów, przychodni jak nie potrzeba. Nieraz widzę...