Wrzos to nisko rosnąca krzewinka, która tworząc zwarte kępy przypomina dywany kwiatowe. Rośnie na glebach kwaśnych na słońcu i w półcieniu, kwitnie od późnego lata na różowo, fioletowo, biało lub żółto. Wrzos można uprawiać w ogrodzie na rabatach lub w ogrodach skalnych, ale także w skrzynkach i doniczkach na parapetach zewnętrznych, tarasie oraz balkonie.
Podczas gdy latem wiele balkonów jest soczyście zielonych, a kwiaty w skrzynkach balkonowych kolorowo i zjawiskowo kwitną, jesienią i zimą zazwyczaj nasze balkony wyglądają dość pusto. Jednak nie musi tak być, ponieważ kwitnący wrzos zapewnia piękne akcenty kolorystyczne w ponurej jesiennej szarości.
Skrzynki i doniczki obsadzone wrzosami wyglądają pięknie i nie wymagają szczególnej pielęgnacji, stąd należą do najodpowiedniejszych bylin na balkony. Wrzosy w doniczkach znakomicie nadają się do jesiennej aranżacji balkonu czy tarasu. W sprzedaży dostępnych jest wiele odmian wrzosów, różniących się kolorem kwiatów od białego przez różowy, leciutko liliowy, fioletowy w różnych odcieniach po mocno czerwony, a nawet bordowy, stąd można z nich tworzyć niezwykłe kolorowe kompozycje. Odpowiednio dobierając i łącząc ze sobą różne odmiany wrzosów, możemy stworzyć niezwykle atrakcyjne jesienne dekoracje, które z powodzeniem możemy uzupełnić innymi roślinami kwitnącymi jesienią, a także owocami i lampionami.
Zakupione rośliny najlepiej przesadzić do większych doniczek, skrzynek i innych pojemników. W donicach i pojemnikach można bardzo łatwo spełnić specyficzne wymagania wrzosowisk, czyli gleby, która musi być kwaśna, lekka i dobrze przepuszczalna. Warto jednak wybrać na tyle dużą donicę, by korzenie roślin czuły się rozluźnione. Doniczki nie muszą być bardzo głębokie, gdyż rośliny mają stosunkowo płytki system korzeniowy, powinny być jednak dość szerokie, ponieważ krzewinki z czasem ładnie się rozrastają. Pojemniki muszą mieć otwory w dnie, którymi będzie odpływał nadmiar wody. Tworząc skrzynkę na balkon lub taras, wystarczy wymieszać torf ze zwykłą glebą w stosunku 2: 1, niektórzy sugerują dodanie piasku. Można też kupić mieszankę doniczkową wrzosowatą. Kluczem jest włączenie mchu torfowego lub kory, które zapobiegają wysychaniu podłoża. Istotna jest także odpowiednia warstwa drenażowa (keramzytu, drobnego żwiru lub kamyków) na dnie pojemnika, aby gleba była wystarczająco przepuszczalna.
W skrzynce można posadzić kilka roślin w jednym kolorze lub w wielu odcieniach albo połączyć z innymi jesiennymi roślinami. W większych pojemnikach do wrzosów można dodać miniaturowe iglaki lub pnący bluszcz zimozielony. Jesienne dekoracje z wrzosów możemy tworzyć w rozmaitych pojemnikach. Znakomicie do tego celu nadają się różne wiklinowe kosze, koszyki czy skrzynki – wrzosy doskonale się w nich prezentują. Ale z powodzeniem możemy sadzić te jesienne krzewinki także do większych donic plastikowych, ceramicznych czy nawet kamiennych. Wrzosy bardzo ładnie zaprezentują się posadzone w rattanowych skrzyniach bądź imitujących beton donicach. Do wykorzystania są tak naprawdę wszystkie rozwiązania, które tylko podpowiada nam wyobraźnia i nasza wrażliwość estetyczna. Wszystko zależy od naszych inwencji, charakteru aranżacji i wielkości naszego balkonu czy tarasu. Dodatkowo możemy łączyć je z roślinami o ozdobnych liściach – dobrym wyborem będą starce, bluszcz czy kocanki.
Wrzosy to rośliny mało wymagające. Zazwyczaj nie są też narażone na choroby i nie wymagają specjalnego nawożenia. Jednorazowa dawka nawozu o spowolnionym działaniu jest wystarczająca na cały sezon (stosujemy tylko nawozy przeznaczone dla roślin kwasolubnych). Posiadając wrzosy na balkonie bądź tarasie staramy się tak nawadniać rośliny, aby podłoże nie zostało przesuszone ani przelane – cały czas powinno być umiarkowanie wilgotne, ale nie mokre. Ziemia w doniczce nigdy nie może być sucha, gdyż z powodu płytkiego systemu korzeniowego, rośliny bardzo źle znoszą przesuszanie, podłoże nie może być też nadmiernie mokre, ponieważ korzenie wrzosów łatwo ulegają gniciu. Podlewamy odstaną wodą bądź deszczówką, można także stosować linie kroplujące. Jedynym zabiegiem jaki należy wykonać przy uprawie wrzosów jest przycinanie zaschniętych kwiatostanów.
Wrzosy najlepiej rosną oraz kwitną w pełnym słońcu oraz w półcieniu. Wyjątkiem są wrzosy pomarańczowe, które potrzebują słońca do wybarwienia się, jeśli posadzimy je w cieniu, zamiast być złote, staną się seledynowe. Jednocześnie powinna być to taka lokalizacja, w której wrzosy na balkonie chronione są przed silnym wiatrem, gradem lub mocnymi, obfitymi ulewami. Wrzosy są roślinami wieloletnimi. Uprawiane na balkonie i tarasie są szczególnie narażone na przemarzanie ze względu na uprawę w niewielkiej ilości podłoża dlatego na okres zimy warto zabezpieczyć je przed zmarznięciem. Podczas zimy wrzosy podlewa się bardzo skąpo i to tylko w czasie dłuższej odwilży, gdy temperatura utrzymuje się powyżej 0 st. C. Przycinanie poprawia jakość rozwoju rośliny, a w efekcie powoduje zagęszczenie krzewów, gwarantując piękne i pełne kwitnienie w odpowiedniej porze, a więc już kolejnej jesieni. Na wiosnę przycinamy głównie dłuższe pędy i zachowujemy w tym procesie szczególną ostrożność, by nie zniszczyć innych części wrzosu.
Celtowie uważali wrzos za roślinę magiczną. Oznaczał pasję, miłość oraz duchową równowagę. Wierzono, że wsadzony pod poduszkę sprowadzi prorocze sny. Według druidów otwierał bramy między światami. Natomiast Irlandczycy, paląc wrzosowe kadzidła, przywoływali duchy zmarłych, a pasterze okadzali zwierzęta, aby uchronić je przed chorobami. Dzisiaj uważa się, że wrzos jest symbolem dochowania tajemnicy, harmonii i miłości.
Wrzosy na balkonie to doskonały sposób, by sprawić, aby do naszego mieszkania zawitała jesień w swoim najpiękniejszym wydaniu. To bowiem jedne z najpiękniejszych jesiennych kwiatów i cały wachlarz możliwości tworzenia jesiennych aranżacji. Ich uprawa to prosty przepis na wprowadzenie na taras lub balkon prawdziwego jesiennego klimatu.
Zapraszamy do sklepu: www.sadowniczy.pl