Unikasz wizyt w gabinecie dentysty? Być może to powód dla tych dolegliwości

29 listopada 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Zdrowe i mocne zęby to piękny uśmiech, którym chętnie się dzielisz. Z kolei ból zęba potrafi zepsuć nawet najlepiej zapowiadający się dzień. Warto więc regularnie odwiedzać stomatologa.

niebieskie szczoteczki do zębów

Nieprzyjemny zapach z ust czy szczerbaty uśmiech to najpopularniejsze skutki zaniedbań w jamie ustnej. W skrajnych wypadkach problemy dentystyczne mogą doprowadzić do zawału serca, a nawet do zgonu. Jednak pomiędzy brzydkim zapach z ust a śmiercią jest jeszcze masa różnych dolegliwości, które mogą dotknąć każdego, kto nie dba o higienę jamy ustnej. Stomatolog Jaworzno— to miejsce, w którym zęby odzyskują blask i zdrowie.

Smutne statystyki

Raport Najwyższej Izby Kontroli podał, że w Polsce rośnie liczba bezzębnych osób w wieku 65 lat. Już ponad 40% z nich nie ma ani jednego własnego zęba. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, że nie chodzimy do dentysty. Jako główny powód pada najczęściej strach przed leczeniem zębów.

Wybieramy ból zamiast leczenia

Wiele osób woli chodzić z dziurą w zębie oraz bólem niż odwiedzić stomatologa. Wyobraź sobie, że musisz uważać na każdy kęs jedzenia, aby te nie dostało się do ubytku. Jeśli tak się stanie, to cały prąd przeszywa ciało, a Tobie odechciewa się wszystkiego. Jeśli zdarzy się to przed końcem przerwy śniadaniowej lub chwilę przed początkiem ważnego spotkania, możesz potrzebować chwili, aby dojść do siebie.

Chociaż to dobitny sygnał, że trzeba odwiedzić stomatologa, to część osób decyduje się na domowe sposoby. Ich skuteczność bywa bardzo różna, a efekty są co najwyżej doraźne. W związku z tym każdy stan zapalny powinien wiązać się z umówieniem wizyty u dentysty. Nie jest to „nagonka” stomatologów. Prośby płyną z wielu specjalistycznych branż jak np. od kardiologów, ginekologów, gastroenterologów, transplantologów czy specjalistów medycyny estetycznej. Każdego dnia spotykają się z pacjentami, u których widoczne są efekty nieleczenia chorób zębów.

Skutki próchnicy i chorób dziąseł

Nieleczone zęby powodują dyskomfort podczas jedzenia zimnych lub ciepłych posiłków. Jednak to najmniejszy ze skutków, bo są także znacznie poważniejsze.

Skutki próchnicy i chorób dziąseł:

  • problemy stomatologiczne,
  • powikłania ginekologiczne,
  • choroby układu krążenia,
  • problemy gastryczne,
  • zaburzenia w obrębie głowy,
  • choroby nerek,
  • przedwczesne starzenie się,
  • Sepsa,
  • niepowodzenia po przeszczepie lub brak kwalifikacji do transplantacji,
  • schorzenie układu ruchu.

Od chorego zęba, który może zostać zniszczony, przez krwiobieg, gdzie przyśpiesza proces tworzenia blaszki miażdżycowej, a nawet Sepsę, co może zakończyć się zgonem. Troska o zęby jest bardzo istotna. Istnieją dowody, że problemy z zębami mogą wpływać na inne aspekty naszego zdrowia. Warto więc odwiedzić stomatologa i zadbać o swoje zdrowie. Może się okazać, że zdrowe zęby rozwiążą kilka innych problemów.

Istnieje pewne powiedzenie, które świetnie oddaje sedno posiadania zdrowych:

Dwa komplety zębów dostajemy za darmo, za każdy kolejny trzeba zapłacić.

Wizyta u dentysty nie jest straszna. Znacznie poważniej sytuacja wygląda, kiedy nie odwiedzasz stomatologa. Konsekwencje zaniedbanych zębów wykraczają daleko poza jamę ustną. Wpływa to negatywnie na nasze zdrowie, a jednocześnie wiąże się z kosztami leczenia wielu dolegliwości. Mogłoby ich nie być lub nie pojawiłyby się tak szybko, gdyby zęby były zdrowe. Zrób to dla siebie. Niech Twój uśmiech zachwyca!

 

 

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Fotowoltaika - największy problem r…
Zespół naukowy z USA, Wielkiej Brytanii i Włoch opracował urządzenie rozwiązujące problem nagrzewających...
Wczesne truskawki niezdrowe?
Wczesnowiosenne owoce i warzywa zawierają szeroką gamę szkodliwych dla zdrowia pestycydów. Te sprowadzane...
W jakiej pozycji spać?
Spanie w nieodpowiedniej pozycji może prowadzić do dolegliwości bólowych, migren, uczucia zmęczenia. Zdaniem kręgarzy...
Dyrektywa budynkowa EPBD
Parlament Europejski przegłosował dyrektywę EPBD. Jej celem jest zwiększenie efektywności energetycznej budynków i eliminacja paliw...