Uczulenie na sierść kota: poznaj objawy alergii na kota!
Uczulenie na sierść kota – objawy Objawy uczulenia na sierść kota są intensywne i bardzo uciążliwe. Kichanie, łzawienie oczu, wysypka, a nawet duszności to tylko niektóre z nich. Tego typu symptomy mogą pojawić się nawet wówczas, gdy nie doszło do bezpośredniego kontaktu ze zwierzęciem. A wszystko dlatego, że alergizujące jest nie samo futro, ale osiadłe na nim białko, które, podobnie jak w przypadku uczulających pyłków, łatwo dostaje się do dróg oddechowych.
Alergia na sierść kota – co tak naprawdę uczula?
Dziś uczulenie na sierść kota jest jedną z najczęstszych wizyt w poradniach alergologicznych. Dzieje się tak, ponieważ są to zwierzęta bardzo popularne. Według badań przeprowadzonych przez TNS Global w 2014 roku aż 44% spośród Polaków mieszkających z pupilami to właśnie właściciele kotów. Ale nie trzeba być z kotem blisko, aby męczyć się z objawami uczulenia na jego sierść. Drażniącym czynnikiem jest nie samo futro, ale znajdujące się w nim białka o cechach potencjalnie alergizujących. Owe białka, nazywane są w opisie klinicznym Fel d, a najpowszechniejsze z nich to Fel d1 – czyli znajdująca się w ślinie sekretoglobina, którą zwierzę rozprowadza poprzez lizanie futra. Ale koci alergen, oprócz gruczołów ślinowych, wydziela się także przez gruczoły łojowe, łzowe czy okołoodbytnicze. Zawarty jest więc we włosach i sierści, ślinie oraz złuszczającym się naskórku.
W efekcie Fel d bardzo mocno rozpowszechnione są w naszym środowisku. Nie występują wyłącznie w domach zamieszkiwanych przez koty. Ich obecność rozciąga się na całą przestrzeń publiczną: sklepy, szkoły, komunikację miejską.
Warto także nadmienić, że nie wszystkie koty w tym samym stopniu rozsiewają alergeny. Według badań najgroźniejsze są tu osobniki stare oraz niewykastrowane samce.
Jakie są objawy uczulenia na sierść kota?
Ponieważ białko Fel d rozprzestrzenia się podobnie, jak rozprzestrzeniają się uczulające pyłki, objawy alergii na kota będą w głównej mierze dotyczyły dróg oddechowych. Wdychanie alergenu przez nozdrza może wywoływać katar i przekrwienie błony śluzowej. Z kolei jego drażniący wpływ na oskrzela przekładać się będzie na kaszel, drapanie (łaskotanie) w gardle, w niektórych przypadkach również duszności. Innym, typowym objawem uczulenia na kota jest podrażnienie oczu. Tu głównie dotyczy to łzawienia, zaczerwienienia spojówek, obrzęku powiek czy uczucia świądu. Reakcja uczuleniowa może także wystąpić na skórze w postaci wysypki, swędzenia, zaczerwienienia lub pojawienia się wykwitów podobnych do pokrzywki.
Należy także nadmienić, że według alergologów objawy uczulenia na sierść kota mogą korelować z atakiem astmy oskrzelowej, co zagraża zwłaszcza dzieciom. Jak pokazują badania, przebieg tej choroby u dzieci mających alergię na kota (potwierdzoną testami skórnymi) jest często znacznie cięższy.
Najczęstsze objawy uczulenia na sierść kota dotyczą:
- układu oddechowego – kaszel, drapanie (łaskotanie) w gardle, duszności,
- nosa – katar, przekrwienie błony śluzowej,
- oczu – łzawienie, zaczerwienienie spojówek, obrzęk powiek, świąd,
- skóry – wysypka, świąd, wykwity.
Przy objawach alergii na kota konieczna jest diagnostyka
Kiedy pojawią się objawy uczulenia na sierść kota, nie warto zwlekać z wizytą w poradni alergologicznej. Nie tylko po to, aby uśmierzyć uciążliwy katar czy kaszel. Tylko właściwa diagnostyka pomoże wskazać prawdziwe źródło pojawienia się niepokojących objawów. A one mogą być reakcją alergiczną na przykład na roznoszone przez kota roztocza kurzu domowego, a nie Fel d. Ponadto często okazuje się, że pacjenci borykający się z alergią na kota są uczuleni również na inne zwierzęta futerkowe, jak psy, gryzonie lub konie.
Oprócz tego, konsultacja alergologiczna jest konieczna, gdyż nieleczenie alergii tego typu może przynieść poważne konsekwencje zdrowotne. Bagatelizowanie objawów alergii często prowadzi do przewlekłego zapalenia zatok oraz rozwoju astmy oskrzelowej.
Więcej informacji doczytasz na https://wamiz.pl/