Trycholog – kim naprawdę jest?

19 stycznia 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

W mediach coraz częściej słyszymy o możliwościach konsultacji trychologicznej. Jednak w świadomości wielu z nas, ten termin nie jest do końca zrozumiały.

trycholog

Czym zajmuje się trycholog?

Włosami? I tak, i nie. Znacznie bardziej celną odpowiedzią jest: skórą głowy. To właśnie jej stan ma ogromny wpływ na nasze zdrowie oraz kondycję naszych włosów. Trycholog jest specjalistą, który zdiagnozuje problem i wprowadzi kuracje. W większych miastach coraz częściej można już spotkać wykwalifikowanych trychologów i nowoczesne gabinety trychologiczne, takie jak trycholog we Wrocławiu.

Dolegliwości

Możliwych problemów kwalifikujących na wizytę u trychologa jest wiele. Niezależnie od płci czy wieku, mogą spotkać nas dolegliwości takie jak łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry, łupież, czy nawet problem z nadmiernym wypadaniem włosów.

Najpierw badanie

Niezależnie od tego czy dolegliwość jest nam znana czy dopiero próbujemy ją zidentyfikować – kluczowe jest ustalenie przyczyny. Dlatego też trycholog zacznie od dokładnej analizy skóry głowy i cebulek włosów, tak aby znaleźć odpowiedź na pytanie “dlaczego?” a także zaproponować rozwiązanie.

Czy trycholog jest lekarzem?

Tak, ale nie każdy. Trychologią zajmują się zarówno dermatolodzy, jak i osoby bez przygotowania medycznego, jednak z solidnym przeszkoleniem pod kątem badania skóry głowy. Zarówno lekarz trycholog jak i trycholog kosmetyczny to dobry wybór, jeśli odczuwasz jakiekolwiek dolegliwości. Podstawową różnicą między jednym a drugim jest fakt, że wyłącznie lekarz ma możliwość wprowadzić leczenie farmakologiczne, czyli przepisać specyfiki wydawane wyłącznie na receptę. Mimo to, tego typu leczenie nie zawsze jest konieczne, zatem i specjalista trycholog może wiele zdziałać w walce z dolegliwościami skóry głowy.

Pierwsza wizyta

Wszystko zaczyna się od rozmowy, przypominającej wywiad lekarski. Pacjent opowiada o swoim problemie a specjalista zadaje dodatkowe pytania, na które odpowiedzi potrzebne są do pełniejszego zrozumienia sytuacji. Następnie trycholog przechodzi do badania skóry głowy. W gabinecie trychologicznym można spotkać między innymi specjalistyczne kamery umożliwiające oglądanie skóry w nawet kilkuset krotnym powiększeniu. Oprócz badania kamerą, trycholog dysponuje innymi badaniami: trichogram, pierwiastkowa analiza włosa czy trichoskopia. Jeśli uzna to za stosowne, może zlecić dodatkowe badania krwi.

Trichogram

To badanie, które może powodować lekki dyskomfort. Trycholog musi bowiem pobrać próbkę ok. 100-150 włosów wraz z cebulkami, aby później przyjrzeć się im pod specjalnym mikroskopem.

Trichoskopia

Znacznie przyjemniejsza trichoskopia polega jedynie na kilkukrotnym sfotografowaniu skóry głowy i poddaniu powstałych zdjęć analizie komputerowej. Trycholog wykonuje fotografie specjalistycznym sprzętem umożliwiającym wielokrotne powiększenie.

Analiza pierwiastkowa

Włosy są kopalnią informacji o naszym organizmie i toksynach w nim zawartych. Pobranie próbki włosów (tym razem bez cebulek, jednak z włosów obciętych przy samej skórze) i wysłanie jej do analizy, może przynieść odpowiedzi na wiele pytań odnośnie stanu zdrowia i przyczyn dolegliwości.

Jak widać wizyta u trychologa a także badania, nie należą do trudnych i nieprzyjemnych. Jeśli odczuwamy jakiekolwiek dolegliwości, warto wybrać się do specjalisty jak najszybciej.

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

szkoła trenerów biznesu
Sama byłam na takim szkoleniu i sporo praktycznej wiedzy stamtąd wyniosłam, oczywiście nie...
szkoła trenerów biznesu
Sama byłam na takim szkoleniu i sporo praktycznej wiedzy stamtąd wyniosłam, oczywiście nie...
Tkwienie w nieszczęśliwym związku…
Człowiek nie chce być sam, dla wielu odejście w pustkę bywa bardziej przerażające niż...
Kondycja a tlenoterapia?
Fajne są też treningi z powolnym bieganiem.