Trychologia jest nową nauką o naturalnej pielęgnacji włosów, pomocną we wszystkich przypadkach wypadania włosów, łysienia i innych dolegliwościach, jak łuszczyca, łupież, łojotok itp. Mówiąc ogólnie zajmuje się wszystkimi schorzeniami skóry głowy. W Polsce gabinety trychologiczne powstały dopiero w ostatnich latach, na świecie działają jednak znacznie dłużej.
Z punktu widzenia naukowego trychologia to studium w zakresie badań nad wszelkiego rodzaju schorzeniami skóry głowy i włosów. Trychologię wymyślili dermatolodzy, którzy szukali sposobu na możliwie najszybsze zatrzymanie uciążliwych problemów jak łupież, wypadanie włosów, świąd. Głowę trudno ukryć, więc każdy problem skórny naraża chorego na duży dyskomfort. Prekursorem kierunku był Enzo Formentini, profesor Uniwersytetu Bolońskiego.
Trycholog ma za zadanie szybko zatrzymać widoczne zmiany chorobowe. Działa miejscowo za pomocą silnych preparatów i zabiegów zewnętrznych. Używa się wyłącznie naturalnych składników, które są podstawą każdej kuracji (np. łożyska zwierząt, olejki i wyciągi z ziół, galaretka, którą odżywiają się młode larwy pszczół itp.). Są to substancje dobrze wchłaniane i świetnie tolerowane przez skórę. Każdy z preparatów ma bardzo precyzyjnie opracowany zestaw minerałów, witamin, białek, aminokwasów – w zależności schorzenia. Jedne mają właściwości odżywcze, inne nawilżające, gojące, oczyszczające, regulujące pracę skóry np. wydzielanie sebum albo chroniące mieszki przed negatywnym działaniem hormonów. Zabiegi i preparaty prócz tego, że hamują wypadanie, stymulują też mieszek, pobudzają go do pracy. Celem zabiegów trychologicznych jest więc odbudowanie mieszków włosowych, a następnie aktywizowanie ich do pracy. W efekcie dochodzi do zwiększenia ukrwienia skóry głowy i pobierania przez mieszki włosowe tlenu. Konsekwencją jest otwieranie i przyjmowanie „pokarmu”, który stanowią proteiny oraz minerały przyczyniające się do wzrostu włosów.
Trycholog stara się hamować skutki, ale szuka też źródeł choroby. Bo po pierwsze tylko wtedy można ją wyleczyć, a po drugie kuracje trychologiczne są szczegółowo ukierunkowane. Inną stosuje się, gdy podłoże wypadania włosów jest androgenne, a inną, jeśli wynika np. ze złej diety.
Podstawą metody trychologicznej jest dokładne rozpoznanie typu schorzenia oraz przyczyn. Badanie u trychologa polega na zastosowaniu specjalistycznego sprzętu (mikro-kamery i elektroniczny mikroskop) do diagnozy skóry głowy, cebulek i mieszków włosowych. Urządzenia współpracują z komputerem – umożliwia to zrobienie zdjęć zaatakowanej chorobą skóry i robienie takich zdjęć w trakcie całego leczenia, by porównać jakie zmiany uzyskano po zastosowaniu kuracji. Obserwując skórę głowy oraz mieszki włosowe w 200-krotnym powiększeniu trycholog potrafi określić typ schorzenia oraz stan zdrowia naszych włosów. W wypadku wypadania włosów badaniu pod tym mikroskopem poddawane są włosy, które wypadły pacjentowi. W tym wypadku trycholog bada pod mikroskopem w jakiej fazie życia znajdują się wypadające włosy. Potem przeprowadza się dokładny wywiad z chorym. Na tej podstawie zaleca się wstępną kurację oraz dalsze badania i konsultacje. Badanie trychologiczne może wykazać takie powody utraty włosów, jakie nie są możliwe do sprawdzenia w inny sposób – takim problemem jest złe krążenie i zazwyczaj trycholog widzi na skórze duże ilości mieszków włosowych, które żyją, ale ze względu na brak właściwego odżywienia poprzez krew, znajdują się one w stanie uśpienia. Trycholog prowadzi terapię zewnętrzną, więc najczęściej współpracuje z innymi lekarzami: endokrynologiem, alergologiem, dietetykiem etc. W razie stwierdzenia choćby najmniejszych objawów chorobowych w mieszkach włosowych, stosowana metoda umożliwia dostarczenie białka i minerałów w celu pobudzenia mieszków włosowych i odrostu włosów. Skóra głowy pobudzana jest drogą masażu oraz nacierania.
Dzięki wstępnym badaniom trychologicznym można określić tzw. genetyczny zapis urody, czyli jakość naszych włosów, która została nam przekazana w genach. Są to rzeczy, na które pozornie nie mamy wpływu, jednak tylko pozornie.
Trychologia bowiem, jako nauka o naturalnej pielęgnacji włosów, pozwala między innymi:
– dobrać takie zabiegi pielęgnacyjne, dzięki którym nasze włosy będą zdrowe i odżywione;
– przeciwdziałać powstawaniu schorzeń czy też zaburzeń powstających w strukturze włosa;
– „leczyć” – wówczas pacjent poddaje się serii zabiegów, który wykonywane są w klinice oraz domu.
W przypadku wypadania włosów efekty są widoczne zazwyczaj już w kilka tygodni od rozpoczęcia kuracji. W innych schorzeniach nawet szybciej. Wszystkie zabiegi, które oferuje trychologia są skuteczne. Zaletą jest to, że nie wymagają one interwencji chirurgicznej. Również laser czy zażywanie sterydów nie jest konieczne.
Do trychologa można zgłaszać się ze wszystkimi problemami, które dotyczą skóry głowy: łojotok, łuszczyca, łupież, przetłuszczanie się skóry głowy łupież, zniszczenie włosów zabiegami fryzjerskimi, chemioterapią. Przychodzą też osoby bez żadnego problemu, które np. szukają dobrej pielęgnacji. Oczywiście są sytuacje, w których trycholog jest zupełnie bezradny. Nikt nie jest w stanie całkowicie wyleczyć łuszczycy czy łysienia plackowatego. Można tylko na jakiś czas zahamować procesy chorobowe i poprawić stan ocalałych włosów. Łysienie u mężczyzn można zahamować tylko w pierwszej fazie. Nie można też przywrócić dawno straconych włosów. Niestety, trycholog to nie cudotwórca. Gabinety trychologiczne działają w już prawie we wszystkich dużych miastach: Warszwie, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie, Bielsku-Białej itd.