Trądzik różowaty – czy możliwe jest całkowite wyleczenie? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Trądzik różowaty – czy możliwe jest całkowite wyleczenie?

10 kwietnia 2019, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Trądzik różowaty występuje u około 10-15% populacji. Częściej chorują na niego kobiety, jednak to u mężczyzn występuje jego najcięższa postać. Od powszechnie znanego trądziku odróżnia go lokalizacja, rodzaj zmian oraz późny wiek chorych – 30-55 lat. Przyczyny powstawania choroby nie są do końca znane. Wiemy, że duże znaczenie mają predyspozycje genetyczne, promieniowanie UV oraz czynniki środowiskowe, np. nieodpowiednia dieta czy przewlekły stres.

Jakie są cechy charakterystyczne trądziku różowatego?

Zmiany znajdują się w centralnej części twarzy. Najczęściej rozpoczynają się w okolicy nosa i szerzą się na policzki oraz brodę. Początkowo może to być tylko rumień, któremu towarzyszy pieczenie oraz napięcie skóry. W późniejszym okresie choroby pojawiają się zmiany o charakterze grudkowo-krostkowym oraz obrzęk twarzy. W zaawansowanym stadium choroba może powodować przerost i zwłóknienie gruczołów łojowych, co prowadzi do nieregularnego pogrubienia skóry. Jest to szczególnie widoczne na nosie, który wówczas nazywamy „nosem kalafiorowatym”. Ważną cechą odróżniającą trądzik różowaty od trądziku pospolitego jest brak zaskórników, co potwierdza, że przyczyną powstawania zmian nie są zaburzenia złuszczania się naskórka i tworzenie czopów zatykających ujścia gruczołów, a zaburzenia naczyniowe i immunologiczne. Inną charakterystyczną cechą jest fakt, że przebieg choroby nasila się pod wpływem czynników drażniących, do których należą: silny stres, ostre przyprawy, promieniowanie UV, kawa i alkohol. Warto podkreślić, że nie jest to choroba zakaźna.

Czy można całkowicie wyleczyć tę chorobę?

Niestety trądzik różowaty jest chorobą przewlekłą, która jeśli wystąpi, towarzyszy nam przez całe życie. Nie ma preparatów, które raz na zawsze zwalczą chorobę. Jednak dzięki odpowiedniemu leczeniu, diecie oraz pielęgnacji skóry można złagodzić objawy. Skóra z trądzikiem różowatym jest wrażliwa na złuszczanie i wszelkie zabiegi powodujące wzrost przekrwienia skóry, w tym np. peeling mechaniczny. W trądziku różowatym istotne jest też unikanie bardzo niskich i wysokich temperatur, silnego wiatru, chlorowanej wody, stresu i dużego wysiłku fizycznego. Niewskazane jest również palenie papierosów. W celu doboru odpowiedniego leczenia należy udać się do dermatologa.

Jakie preparaty są stosowane w leczeniu trądziku różowatego?

Trądzik różowaty leczy się indywidualnie, biorąc pod uwagę przyczyny, charakter zmian skórnych i styl życia osoby chorej. Jedną z substancji, która jest zalecana w leczeniu i jest dostępna bez recepty to kwas azelainowy np. w leku Skinoren Rosacea. Pomaga on zredukować zmiany, szczególnie te grudkowo-krostkowe, zmniejsza zaczerwienienie skóry oraz poprawia jej ogólny wygląd. Innymi substancjami wykorzystywanymi w leczeniu są antybiotyki, pochodne witaminy A, a także zabiegi laserowe. Zaostrzenie trądziku może powodować wiele czynników, dlatego ważne jest także zadbanie o ogólny stan zdrowia. Należy pamiętać o różnicowaniu trądziku różowatego z toczniem rumieniowatym – ciężką chorobą reumatyczną, która może prowadzić do wystąpienia podobnych zmian na skórze.

 

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz