Tradycje wigilijne | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Tradycje wigilijne

18 grudnia 2013, dodał: bugajkatarzyna
Artykuł zewnętrzny

345Boże Narodzenie – jedno z najstarszych świąt obchodzonych przez katolików na całym świecie. Jego tradycja sięga dawnych czasów. Zachowały się ślady tradycji obrzędów za czasów słowiańskich.

Jest to święto rodzinne, spędzane w gronie najbliższych. W codziennym natłoku spraw możemy w pełni poświęcić swój czas osobom, które kochamy. Jest to jeden z najważniejszych elementów tego święta.

Do wigilijnej wieczerzy zasiadamy jak nakazuje tradycja, gdy zapadnie zmrok i na niebie ukaże się pierwsza gwiazda, która jest pilnie wypatrywana szczególnie przez dzieci. Pierwszym elementem wieczerzy wigilijnej jest dzielenie się opłatkiem połączone ze składaniem życzeń. Staropolski opłatek zdecydowanie różnił się od tego, który mamy obecnie. Był różnokolorowy i bardzo ozdobny. Nazwa opłatek wzięła się od łacińskiego słowa, które oznacza dar ofiarny. Praktyka pieczenia chleba przaśnego, takiego jak używał Pan Jezus przy Ostatniej Wieczerzy, pochodzi z czasów biblijnych dokładnie od czasów Mojżesza i zachowała się w Kościele do dziś. Opłatki, jakie znamy dzisiaj zaczęli, jako pierwsi wypiekać zakonnicy z zakonu benedyktyńskiego we Francji, następnie zwyczaj ten rozpowszechnił się na całą Europę. Opłatek był używany tylko do Mszy Świętej.  Dopiero w XV wieku stał się bardziej popularny.

            Pięknym i nieodmiennym zwyczajem świąt Bożego Narodzenia jest śpiewanie kolęd. Dawniej odwiedziny duszpasterskie rozpoczynano dopiero w Nowy Rok, a kończono w Matki Boskiej Gromnicznej. Dzisiaj odwiedziny duszpasterskie trwają znacznie dłużej, ponieważ ludność polska zwiększyła się. Wiele dzieci,co roku, przed Bożym Narodzeniem, bierze udział w jasełkach. Pierwsze jasełka urządzono w 1223 roku. Zorganizował je Św. Franciszek z Asyżu w skalnej grocie w Greccio. W Polsce w XIII pojawiły się już figury przedstawiające scenę Bożego Narodzenia. Najpierw bracia zakonni wystawiali ruchome figurki, a następnie przedstawienia kukiełkowe, które zawsze gromadziły tłumy. W naszej historii był okres, gdy zabroniono wystawiania jasełek – było to pod zaborem pruskim. Jednak mimo takich przeszkód, również ta wigilijna tradycja została zachowana do dziś.



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz