Gry logiczne pozbawione zbędnej oprawy są bardziej uniwersalne od innych gier planszowych. Przemawiają zarówno do dzieci jak i dorosłych, dzięki czemu pozwalają łączyć pokolenia. Wspierają rozwój intelektualny dzieci, pozwalają zarazem dorosłym w utrzymaniu sprawności umysłowej. Klasyczne gry, takie jak szachy, warcaby czy go towarzyszą nam już od setek lat. Jednak rozwój gier logicznych nie skończył się wraz z nimi. Ostatnie dziesięciolecia obfitowały w wiele ciekawych pozycji. Można znaleźć zarówno gry wymagające głębszej strategii, jak i te nieco prostsze, bardziej dynamiczne. Zarówno gry przeznaczone dla pasjonatów tego typu gier, jak i gry dla osób nie pragnących dniami studiować strategii.
Wszystkie wymienione pozycje znajdą Państwo w naszym sklepie w dziale „Gry logiczne”.
Gigamic
Wydawnictwo Gigamic wypuściło całą serię gier logicznych. Gry zdobyły wiele nagród. 4 spośród nich zostało wyróżnione przez MENSĘ mianem gry roku. Produkty Gigamic mają parę wspólnych cech. Pierwszą jest jakość. Zarówno plansze, jak i figury wykonane są z drewna. Całość jest starannie wykończona. Drugą wspólną cechą jest prostota. Reguły dają się opanować w 1-2 minuty. Na rynku gier logicznych można znaleźć pozycje w których rozgrywka pozwala na tworzenie bardziej rozbudowanych strategii , jednak pozycje Gigamic cenione są za dynamiczną rozgrywkę. Gry te często cieszą się popularnością u dzieci.
„Quoridor” – jest to jedna z najbardziej znanych gier logicznych Gigamic. Gracze mają za zadanie przeprowadzić swój pionek przez planszę , ale oprócz ruchów własnym pionkiem mogą też dostawiać przegródki. Tak więc podczas gry z planszy tworzy się istny labirynt. Gracze mają do dyspozycji po 10 przegródek, więc należy je rozważnie wykorzystywać. Zbyt szybkie wykorzystanie ich może skończyć się porażką.
Liczba graczy: 2-4
Wiek graczy: od 6 lat (od 5 lat w wersji Quoridor Kids)
Quoridor doczekał się paru wydań. Poniżej jest zdjęcie stworzonej z myślą o młodszych dzieciach wersji Quoridor Kids.
„Quarto” – jedna z wielu współczesnych gier logicznych wykorzystująca motyw kółka i krzyżyka. Jednak gra ta ma niewiele wspólnego z pierwowzorem. Rozgrywka toczy się na planszy o wymiarach 4×4. Gracze mają do dyspozycji 16 figur (figury są wspólne). Każda z figur ma 4 cechy : może być ciemna/jasna, niska/wysoka, okrągła/kwadratowa bądź z otworem albo bez. Wygrywa ten gracz, który ułoży w linii 4 figury mające dowolną cechę wspólną. Jest jeszcze jedno utrudnienie: każdy z graczy wybiera figurę, którą musi zagrać przeciwnik!
Liczba graczy: 2
Wiek graczy: od 6 lat
GIPF project
Na projekt składa się 6 gier logicznych. Co można o tych grach powiedzieć? 4 spośród 6 gier wyróżnione zostały przez MENSĘ mianem gry roku. W rankingu gier jednego z najpopularniejszych portali graczy: boardgamegeek.com, gry zajmują miejsca 1, 2, 4 wśród gier logicznych. Wszystkie 6 znalazło się w pierwszej trzydziestce. Pozycje te cenione są szczególnie przez pasjonatów gier logicznych. Łączą w sobie dynamiczną rozgrywkę oraz głęboką strategię.
'Tzaar’ – najwyżej oceniona przez boardgamegeek gra. Każdy z graczy ma własny zestaw pionków (każda z stron ma 3 rodzaje pionków). Gracze w każdej kolejce (poza pierwszą) mają do dyspozycji 2 ruchy. W pierwszym muszą zbić pionek przeciwnika, w drugim moją albo zbić pionek przeciwnika, albo wzmocnić swoje pionki kładąc jeden na drugim. Wzmacniając pionek traci się zarazem ten pod spodem , ale taki pionek nie może zostać zbity przez słabszy pionek. Przegrywa ten gracz, który straci wszystkie pionki jednego z 3 rodzajów. W każdym ruchu należy więc szacować, czy lepiej wzmocnić własną pozycję, czy osłabić przeciwnika.
Liczba graczy: 2
Wiek graczy: od 8 lat
„Zertz” – to wciąż zmniejszająca się plansza, oraz zestaw kulek, z których korzystają obydwaj gracze. Aby wygrać należy zbić 3 białe, albo 4 szare albo 5 czarnych albo po 2 każdego koloru. Ponieważ obydwie strony grają tymi samymi kulkami, należy bardzo uważać. Zbyt szybko dążąc do celu ułatwiamy grę przeciwnikowi. Szykując na niego pułapkę możemy sami wpaść w nią.
Liczba graczy: 2
Wiek graczy: od 9 lat
www.zagrajsam.pl