URODA I ZDROWIE

To musisz wiedzieć, zanim przejdziesz na dietę wegetariańską

30 lipca 2020, dodał: Redakcja

Coraz więcej osób przechodzi na dietę wegetariańską. Jedni robią to ze względów zdrowotnych, a inni – ideologicznych. Jeszcze inni decydują się na przejście na wegetarianizm, bo jest to po prostu bardzo modne. Czym właściwie jest dieta wegetariańska? Co powinieneś wiedzieć, zanim się na nią zdecydujesz?

dieta wegetariańska

Dieta wegetariańska, czyli jaka?

Podstawą diety wegetariańskiej jest wyeliminowanie z jadłospisu mięsa. Osoby, które decydują się na nią, muszą mieć świadomość tego, w jaki sposób zastąpić produkty mięsne w swojej codziennej diecie. Dlatego też na początku warto skonsultować się z dietetykiem, który ułoży jadłospis zawierający wszelkie cenne dla zdrowia składniki. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z diety pudełkowej. Trzeba jednak pamiętać, że to stosunkowo drogie rozwiązanie. Samodzielne przygotowanie potraw wegetariańskich to bardziej budżetowa propozycja. Po jakimś czasie od momentu rozpoczęcia diety wegetariańskiej warto też zrobić sobie badanie krwi. Ma to na celu sprawdzenie, czy organizm faktycznie otrzymuje wszystkie cenne dla niego składniki odżywcze. Jeżeli któregoś z nich brakuje, należy wykonać korektę diety.

Różne odsłony wegetarianizmu – co warto o nich wiedzieć?

Jeżeli nigdy nie miałeś do czynienia z tego typu dietą, prawdopodobnie zastanawiasz się, co jedzą wegetarianie. Jak się okazuje, istnieje wiele odmian wegetarianizmu. Za jego podstawową wersję uważa się laktoowowegetarianizm. Osoby stosujące tę odmianę diety mogą jeść oprócz warzyw i owoców także niektóre produkty pochodzenia zwierzęcego, np. miód czy sery. Całkowicie wyłączone jest z niej mięso. Inna wersja to owowegetarianizm – w tym przypadku spośród produktów odzwierzęcych można jeść wyłącznie jajka. Bardzo restrykcyjną formą wegetarianizmu jest natomiast frutarianizm. W tej odmianie diety dopuszczalne są jedynie świeże owoce i warzywa, a także niektóre nasiona oraz odmiany orzechów. Osoby, dla których całkowite wyeliminowanie mięsa nie jest możliwe, mogą zdecydować się na pescowegetarianizm, czyli dietę, w której dopuszczalne jest jedzenie ryb i owoców morza.

Wegetarianizm a weganizm

Warto wspomnieć osobno o jeszcze jednej odmianie wegetarianizmu, a mianowicie o weganizmie, gdyż te pojęcia często są mylone. Tak jak to zostało wcześniej wspomniane, osoby będące na klasycznej diecie wegetariańskiej spożywają produkty pochodzenia odzwierzęcego, czyli miód, sery, jajka itp. Natomiast w diecie wegańskiej nie są one stosowane. Ich smak może być odtworzony za pomocą przypraw lub dodatków smakowych, takich jak np. dym wędzarniczy czy płatki drożdżowe.

 

 

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Gabinet lekarski
Jeśli chodzi o profesjonalnie wyposażone gabinety ginekologiczne, to polecam Centrum Medyczne Babka Medica...
Koronawirus - porady, obalanie mitó…
Sama już przestałam przejmować się wirusem, bo jak zawsze jesienią mam zwykłą infekcję,...
Inicjatywa w stworzeniu trwałego zw…
Żyjemy w czasach, gdzie relacje stały się przejściowe, ludzie są rozpieszczeni i zamiast...
Sklepy dziecięce
Fajne rzeczy dziecięce i w niskich cenach są ostatnio w marketach, warto tam...