Tlenoterapia – wszystkie za i przeciw

16 maja 2017, dodał: AnnaK00994

Jeszcze kilkanaście lat temu przewlekłe choroby płuc oznaczały dla chorych niekończący się pobyt w szpitalu. Domowa terapia tlenowa nie była wówczas możliwa. A osób chorych na POChP, czyli przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, przybywa. Teraz jednak mogą oni leczyć się w warunkach domowych.

Czym jest tlenoterapia?

To rodzaj terapii, w której wykorzystuje się czysty tlen. Stosowana jest w wielu chorobach i dolegliwościach, a jej istotą jest dostarczenie choremu większej ilości tlenu iż ta, której dostarcza sobie poprzez samodzielne oddychanie. W wielu schorzeniach bowiem dochodzi do zaburzeń w wymianie gazowej, niewydolności oddechowej i niedotlenienia, które może być niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta.

Szczególnie wrażliwe na niedotlenienie są nasze neurony, czyli komórki mózgowe. Ich obumarcie może doprowadzić do problemów w funkcjonowania całego organizmu, zaburzenia rytmu serca, a w ciężkich przypadkach – nawet do śmierci. Pamiętajmy, że kora niedotlenionego mózgu może obumrzeć w ciągu 5 minut, nie dając choremu szans na przeżycie.

U pacjentów z przewlekłymi chorobami płuc tlenoterapia poprawia samopoczucie i stan zdrowia, a przeprowadzenie jej w warunkach domowych, tylko podnosi efektywność leczenia.

Terapia tlenowa w domu – Wskazania i przeciwwskazania

Do przeprowadzenia tlenoterapii, także tej domowej, muszą zaistnieć wskazania:

 •  przewlekła obturacyjna choroba płuc,
 •  duszności,
 •  niewydolność krążeniowo – oddechowa,
 •  zapalenie lub obrzęk płuc,
 •  odma lub zator płucny,
 •  bezsenność, problemy z koncentracją lub zaburzenia wynikające z zaawansowanego wieku (choroby neurodegradacyjne),
 •  nowotwory.

Do stosowania terapii tlenowej w warunkach domowych istnieją także pewne przeciwwskazania:

 •  nadciśnienie,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • nadczynność tarczycy,
 • przebyty wcześniej zawał serca.

Zawsze jednak decyzję o rozpoczęciu terapii podejmie lekarz, który rozważy stan pacjenta i ewentualne korzyści i zagrożenia płynące z tej formy leczenia.

Natomiast przeciwwskazaniami absolutnymi są:

 •  alergie,
 • migreny,
 • epilepsja,
 • przebyty przeszczep, i inne.

Terapia tlenowa skutki uboczne

Warto pamiętać, że nieodpowiednie stosowanie terapii tlenowej, może prowadzić do skutków ubocznych, które (rzecz jasna) są niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta. Oto najpopularniejsze wynikające z zaniedbań skutki uboczne:

 • suchość błony śluzowej,
 • zapalenie oskrzeli,
 • wypłukiwanie azotu,
 • niedodma płucna,
 • ostre uszkodzenie płuc.

Koncentratory tlenu

Urządzeniem niezbędnym do przeprowadzenia terapii tlenowej jest koncentrator tlenu. Jest on potrzebny szczególnie osobom chorym przewlekle na choroby płuc (w tym nowotwory), zwapnienia płuc chorym na ciężkie postaci astmy, mukowiscydozę i osobom z niewydolnością oddechową,

Zadaniem koncentratora tlenu jest wspomaganie oddechu pacjenta dzięki dostarczaniu mu wysoko skoncentrowanego tlenu. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu tzw. sita molekularnego, w wyniku czego pacjent otrzymuje powietrze wzbogacone w tlen.

Wyróżniamy dwa rodzaje koncentratorów stosowanych w domowej terapii:

koncentrator stacjonarny – są to w większości doskonałe, prawie bezawaryjne koncentratory tlenu. Wykorzystywane nie tylko w domowej terapii, ale także w leczeniu szpitalnym. Są dostępne w stosunkowo niskiej cenie, ale ich istotną wadą jest znaczne ograniczenie możliwości poruszania się pacjenta;

koncentrator przenośny – to małe urządzenie o wadze 5 – 6 kg, które nie ogranicza choremu swobody poruszania się. Można go wziąć nawet na zewnątrz, gdyż możliwe jest zasilanie go z zewnętrznych źródeł. Umieszczony w plecaku czy na wózeczku – może towarzyszyć pacjentowi na zakupach czy spacerze. Przenośny koncentrator może pracować w sposób ciągły, pulsacyjny, oraz w trybie nocnym. Jest to natomiast sprzęt zdecydowanie droższy niż jego stacjonarny odpowiednik.

W zestawie z koncentratorem należy zakupić także specjalne rurki, którymi płynie tlen, oraz maseczkę lub tzw. wąsy, które nakłada się pacjentowi w celu dostarczenia mu tlenu.

Gdzie kupić koncentrator tlenu

Przy tlenoterapii stosowanej w domu niezbędny sprzęt. Często koszta zakupu koncentratora tlenu jest dla wielu osób tematem nieosiągalnym  osoby takie decydują się na wypożyczenie sprzętu. Koncentrator tlenu w Warszawie zaproponuje swoim klientom korzystne warunki i zadba by pacjent czuł się bezpiecznie i pewnie.

W domowej terapii tlenowej zaleca się korzystanie z koncentratora przez minimum 15 godzin na dobę. Przynosi ona wymierne korzyści nie tylko pod względem fizycznej poprawy stanu zdrowia pacjenta, ale także poprawia jego samopoczucie, koncentrację, zapobiega depresji wynikającej z wielotygodniowego przebywania w szpitalu.


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz

Rozwiąż poprawnie równanie: *


Aleja handlowa

Kapelusz z łańcuszkiem i frędzlami
Hit na lato od Szaleo.pl!
Cena:
29,99 zł
Sukienka plażowa z falbanką
Pareo ze sklepu Lorin.eu!
Cena:
126 zł
Naturalny olejek cedrowy
Sklep Afandi.eu
Cena:
45,51 zł
Owoce goji Berry 2000
Nazjdrowsze owoce świata!
Cena:
89 zł
Complete naturalny olejek CBD/CBDa z ekstrakcji CO2 10ml
Olejek 10% 10ml CO2 Z kodem rabatowym 10% KOD: „urodaizdrowie”
Cena:
229,90
Elegancki portfel skórzany
Praktyczny, z przegródkami, o wysokiej jakości wykonania - skóra licowa.
Cena:
159,00 zł

FORUM - bieżące dyskusje

Kody rabatowe do sklepów internetow…
Robiłyście już zakupy na multu.pl? Zamówiłam przed chwilą aż trzy pary butów za...
Depilacja laserowa
Ja polecam depilator laserowy firmy Remington - rewelacja! Po roku mam już spokój ----------------------------------------------------------
Mucha czy krawat?
Co Waszym zdaniem lepiej będzie pasowało na swój własny ślub: mucha do garnituru...
Znacie szybkie i łatwe przepisy na …
Podbijam . Macie jakieś przepisy na ciasta z truskawkami?
facebook