Zalety I Wady Terapii Tlenowej. Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet! Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Tlenoterapia – wszystkie za i przeciw

14 marca 2020, dodał: AnnaK00994
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Jeszcze kilkanaście lat temu przewlekłe choroby płuc oznaczały dla chorych niekończący się pobyt w szpitalu. Domowa terapia tlenowa nie była wówczas możliwa. A osób chorych na POChP, czyli przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, przybywa. Teraz jednak mogą oni leczyć się w warunkach domowych.

Czym jest tlenoterapia?

To rodzaj terapii, w której wykorzystuje się czysty tlen. Stosowana jest w wielu chorobach i dolegliwościach, a jej istotą jest dostarczenie choremu większej ilości tlenu iż ta, której dostarcza sobie poprzez samodzielne oddychanie. W wielu schorzeniach bowiem dochodzi do zaburzeń w wymianie gazowej, niewydolności oddechowej i niedotlenienia, które może być niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta.

Szczególnie wrażliwe na niedotlenienie są nasze neurony, czyli komórki mózgowe. Ich obumarcie może doprowadzić do problemów w funkcjonowania całego organizmu, zaburzenia rytmu serca, a w ciężkich przypadkach – nawet do śmierci. Pamiętajmy, że kora niedotlenionego mózgu może obumrzeć w ciągu 5 minut, nie dając choremu szans na przeżycie.

U pacjentów z przewlekłymi chorobami płuc tlenoterapia poprawia samopoczucie i stan zdrowia, a przeprowadzenie jej w warunkach domowych, tylko podnosi efektywność leczenia.

Terapia tlenowa w domu – Wskazania i przeciwwskazania

Do przeprowadzenia tlenoterapii, także tej domowej, muszą zaistnieć wskazania:

  •  przewlekła obturacyjna choroba płuc,
  •  duszności,
  •  niewydolność krążeniowo – oddechowa,
  •  zapalenie lub obrzęk płuc,
  •  odma lub zator płucny,
  •  bezsenność, problemy z koncentracją lub zaburzenia wynikające z zaawansowanego wieku (choroby neurodegradacyjne),
  •  nowotwory.

Do stosowania terapii tlenowej w warunkach domowych istnieją także pewne przeciwwskazania:

  •  nadciśnienie,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • nadczynność tarczycy,
  • przebyty wcześniej zawał serca.

Zawsze jednak decyzję o rozpoczęciu terapii podejmie lekarz, który rozważy stan pacjenta i ewentualne korzyści i zagrożenia płynące z tej formy leczenia.

Natomiast przeciwwskazaniami absolutnymi są:

  •  alergie,
  • migreny,
  • epilepsja,
  • przebyty przeszczep, i inne.

Terapia tlenowa skutki uboczne

Warto pamiętać, że nieodpowiednie stosowanie terapii tlenowej, może prowadzić do skutków ubocznych, które (rzecz jasna) są niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta. Oto najpopularniejsze wynikające z zaniedbań skutki uboczne:

  • suchość błony śluzowej,
  • zapalenie oskrzeli,
  • wypłukiwanie azotu,
  • niedodma płucna,
  • ostre uszkodzenie płuc.

Koncentratory tlenu

Urządzeniem niezbędnym do przeprowadzenia terapii tlenowej jest koncentrator tlenu. Jest on potrzebny szczególnie osobom chorym przewlekle na choroby płuc (w tym nowotwory), zwapnienia płuc chorym na ciężkie postaci astmy, mukowiscydozę i osobom z niewydolnością oddechową,

Zadaniem koncentratora tlenu jest wspomaganie oddechu pacjenta dzięki dostarczaniu mu wysoko skoncentrowanego tlenu. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu tzw. sita molekularnego, w wyniku czego pacjent otrzymuje powietrze wzbogacone w tlen.

Wyróżniamy dwa rodzaje koncentratorów stosowanych w domowej terapii:

koncentrator stacjonarny – są to w większości doskonałe, prawie bezawaryjne koncentratory tlenu. Wykorzystywane nie tylko w domowej terapii, ale także w leczeniu szpitalnym. Są dostępne w stosunkowo niskiej cenie, ale ich istotną wadą jest znaczne ograniczenie możliwości poruszania się pacjenta;

koncentrator przenośny – to małe urządzenie o wadze 5 – 6 kg, które nie ogranicza choremu swobody poruszania się. Można go wziąć nawet na zewnątrz, gdyż możliwe jest zasilanie go z zewnętrznych źródeł. Umieszczony w plecaku czy na wózeczku – może towarzyszyć pacjentowi na zakupach czy spacerze. Przenośny koncentrator może pracować w sposób ciągły, pulsacyjny, oraz w trybie nocnym. Jest to natomiast sprzęt zdecydowanie droższy niż jego stacjonarny odpowiednik.

W zestawie z koncentratorem należy zakupić także specjalne rurki, którymi płynie tlen, oraz maseczkę lub tzw. wąsy, które nakłada się pacjentowi w celu dostarczenia mu tlenu.

Gdzie kupić koncentrator tlenu

Przy tlenoterapii stosowanej w domu niezbędny sprzęt. Często koszta zakupu koncentratora tlenu jest dla wielu osób tematem nieosiągalnym  osoby takie decydują się na wypożyczenie sprzętu. Koncentrator tlenu w Warszawie zaproponuje swoim klientom korzystne warunki i zadba by pacjent czuł się bezpiecznie i pewnie.

W domowej terapii tlenowej zaleca się korzystanie z koncentratora przez minimum 15 godzin na dobę. Przynosi ona wymierne korzyści nie tylko pod względem fizycznej poprawy stanu zdrowia pacjenta, ale także poprawia jego samopoczucie, koncentrację, zapobiega depresji wynikającej z wielotygodniowego przebywania w szpitalu.

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

4 komentarzy do Tlenoterapia – wszystkie za i przeciw

  1. avatar joannmazur pisze:

    Mnie bardzo pomogły zabiegi komory hiperbarycznej. Nie tylko na skórę, ale też na koncentrację i bóle głowy się zmniejszyły. Same korzyści!

  2. avatar wawrowsks pisze:

    warto też wspomnieć o problemie, jakim jest suchość w ustach i jak zapobiegać przy tlenoterapii domowej.

  3. avatar Dariusz pisze:

    Ja posiadam taki, który waży niecałe 3kg i można faktycznie chodzić i nosić w torbie na ramię.

  4. avatar Daria83 pisze:

    Myślę, że taka wiedza o koncentratorach tlenu i zasadach ichdziałania przyda się niejednej osobie. Nadal nie mówi się zbyt dużo w tym temacie, a przecież w wielu przypadkach taki sprzęt to ogromna ulga dla pacjenta.

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Czyżby remont?
Uwielbiam remonty,prawdziwą demolkę w domu,by móc później sobie posprzątać i delektować się pięknem wnętrza.
Dom spokojnej starości
Na starość to tylko dom spokojniej starości, przynajmniej będę miała towarzystwo, odpowiednią opiekę medyczną....
Zmarszczki i bruzdy
Zmarszczki i bruzdy to efekt starzenia się skóry. Możemy podzielić je na dwa rodzaje:...