Tkaniny – poradnik do wykorzystania przy zakupach odzieżowych

18 września 2023, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Na co zwracasz uwagę przy zakupie ubrań? Dobra cena, marka? Na ile cenę można nazwać dobrą jeśli pochodzenie i skład produktu, który nam się spodobał grozi negatywnym wpływem na nasze zdrowie?

tkaniny

Ostatnio sporo słyszy się o apelach, by prać nowe ubrania przed włożeniem i to nie raz!, ponieważ mają tak wiele składników chemicznych, że wpływają na zanieczyszczenie środowiska!

Apelujemy! Zwracaj uwagę na materiał, z którego uszyta została ta czerwona sukienka, o której właśnie marzysz:) Sprawdź też w jakim kraju została wyprodukowana.

Jesteśmy zwolennikami wysokiej jakości materiałów, uwielbiamy produkty polskie. Przy wyborze materiałów szukamy właśnie tych najbardziej przyjaznych dla skóry i takich, które przetrwają wiele, szczególnie pranie w nieodpowiedniej dla danego materiału temperaturze:) Cenimy to co rodzime i sami wybieramy polskie szwalnie.

Nie jest więc niczym nadzwyczajnym, że zachęcamy Cię do czerpania od nas inspiracji i motywacji:)

Poniżej możesz zapoznać się z rodzajami materiałów i ich właściwościami:) Pewnie wcześniej nie miałaś na to czasu lub po prostu sugerowałaś się intuicją. Służymy pomocą! Jeżeli jesteś specjalistką od materiałów to napisz nam co jeszcze możemy dodać do naszego poradnika:)

Możemy podzielić je na te naturalne oraz sztucznie wytworzone.

TKANINY NATURALNE

Bawełna.

Przedstawiamy Ci bawełnę. Znasz ją pewnie najlepiej:) To materiał naturalny pochodzenia roślinnego. Jest wygodna, elastyczna i wytrzymała. Szybko schnie, chłonie wilgoć oraz pot i można ją prać w pralce w 30 stopniach.  Mały minus: jest trudna w prasowaniu oraz łatwo się gniecie. Odzież ochronna, która bardzo często jest wykonana z bawełny lub lnu to odzież, która okrywa lub zastępuje odzież osobistą i chroni pracownika przed jednym lub wieloma zagrożeniami występującymi na stanowisku pracy.

Len.

Len to również tkanina naturalna pochodzenia roślinnego, która jest wytrzymała, przewiewna, lekka, idealna do noszenia latem:) Można prać go ręcznie lub chemicznie. Minusem tej tkaniny, jest fakt, że szybko się gniecie.

Jedwab.

To naturalna tkanina pochodzenia zwierzęcego! Czy wiedziałaś, że produkują ją pajęczaki?:) Ekskluzywna i efektowna, dobrze pochłania wilgoć, a zagniecenia same się rozprostowują. Jedwab jest wygodny, przewiewny i lekki, świetnie leży na sylwetce. Wymaga delikatnego prania, zalecamy korzystanie z pralni chemicznej.

Wełna.

Naturalna tkanina pochodzenia zwierzęcego. Wełna to materiał elastyczny, zapewniający dobrą izolację termiczną, idealnie nadaje się do noszenia zimą. Jest miękka i nie gniecie się. Minusem wełny, jak pewnie doświadczyłaś, jest jej kurczliwość po praniu i mechacenie się. Pamiętaj o tym, by nie wieszać mokrego swetra na wieszak, ale roztrzepać i rozłożyć go na suszarce. Twój ciuszek nie straci wtedy kształtu:)

Skóra.

Pochodzenie zwierzęce. Super przepuszcza wilgoć, utrzymuje ciepło i dostosowuje się do kształtu ciała. Wymaga czyszczenia chemicznego!

Zamsz.

Pochodzenie zwierzęce. Materiał miły w dotyku, delikatny, cienki, elegancki. Może być kozi, świński lub jagnięcy. Odzież zamszową pierz tylko chemicznie!

Futro.

Ciepły materiał pochodzenia zwierzęcego. Może być z kozy, królika lub wielbłąda. Efektowny i ekskluzywny. Jednak jesteśmy za tym by nosić tylko sztuczne futra:)

TKANINY SZTUCZNE

Wiskoza i poliester.

To para pewnie dobrze Ci znana:) Wiskoza to sztuczne włókno chemiczne, wygląda jak jedwab, ma coś z wełny i bawełny, ale jest zdecydowanie tańsza. Jest delikatna, miękka, dobrze pochłania wilgoć. Trzeba uważać by prać ją w sposób delikatny, ma też skłonności do zagnieceń. Poliester to syntetyczne włókno chemiczne, stworzone z polimeru alkoholu i kwasu. Doskonały do noszenia na co dzień – nie gniecie się, szybko schnie. Jest odporny na rozciąganie, ale wymaga delikatnego prania i prasowania.

Spandex.

Nie znajdziesz całego produktu w tej tkaninie, ponieważ występuje jako domieszka do innych włókien. Elastyczny, dobrze dopasowuje się do kształtu ciała, dlatego najczęściej robione są z niego stroje kąpielowe. Spandex znajdziesz w rajstopach, jego inna nazwa lycra już teraz z pewnością jest Ci dobrze znana:)

Włókna akrylowe.

Syntetyczne włókna chemiczne, trwałe, szybko schną, ale mogą się kurczyć i nie przepuszczają wilgoci.

Tkanina z włókien octanowych.

To sztuczne włókna chemiczne, bardzo podobna właściwościami do jedwabiu. Miękka, elastyczna, odporna na gniecenie, delikatna, lekka, szybko schnie. Minus: nie pochłania wilgoci i wymaga delikatnego prasowania oraz prania.

Włókna poliamidowe.

Podobne do poliestru, ale znacznie trwalsze. Na pewno kojarzysz nylon, z którego najczęściej produkowane są kurtki. Włókna poliamidowe to lekkość, zapewnienie ciepła, nie gniecie się.

Modal.

I mniej znany modal, ale podobny do bawełny. Jest to jednak oczywiście sztuczne włókno chemiczne. Wygodny, miękki, łatwy w praniu, elastyczny i odporny na zagniecenia.

Jakie tkaniny lubi skóra Twoja i Twojego maluszka?

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Pastelowy makijaż oczu
Dla blondynek to jest dobra opcja, ale brunetki potrzebują wyrazistych makijaży...
Opalona skóra
Picie soku z marchwi powoduje też taki opalony odcień skóry...
Praca w dużej firmie a zarobki
Często takie duże firmy mają nieormowany czas pracy i za nadgodziny nikt nie płaci...
Kolczyki
Fajne są takie z dodatkiem naturalnych kamieni, np. hematytu, kwarcu itp.