Testy owulacyjne – tani sposób na wykrycie owulacji
Gdy para dochodzi do wniosku, że jest gotowa na powiększenie rodziny takiej decyzji towarzyszy tylko ekscytacja. Nikt nie spodziewa się żadnych problemów, w końcu zajście w ciążę to naturalny proces, dostępny dla każdej kobiety. Dopiero gdy przez kilka miesięcy test ciążowy pokazuje jedną kreskę, do sypialni wkrada się nerwowość. Przyjemność ze współżycia schodzi na drugi plan, pojawia się stres i napięcie. A tymczasem niejednokrotnie złe określenie momentu owulacji może być jedyną przyczyną niepowodzenia.
W czasach kiedy życie było spokojniejsze, ludzie mniej podróżowali, a środowisko było mniej zanieczyszczone, kobiety faktycznie miały owulację w 14 dniu cyklu trwającego 28 dni. Obecnie wiele kobiet ma cykle 22-dniowe lub 35-dniowe i tu określenie momentu owulacji jest trudniejsze. Organizm kobiety wysyła jednak subtelne sygnały pomagające wykryć moment optymalny do zapłodnienia. Jednym z nich jest wzrost poziomu hormonu LH (luteinizującego), który można łatwo wykryć w moczu lub krwi. Codzienne oddawanie krwi do laboratorium może być faktycznie kłopotliwe, wystarczy jednak zaopatrzyć się w testy owulacyjne, które określają poziom hormonu w moczu.
Testy owulacyjne są to paski bądź kasetki nasączone odczynnikiem, które po aplikacji próbki moczu wykrywają wysoki poziom LH (wyższy niż 25 mIU/ml) i wskazują kiedy nastąpi owulacja. Poziom 25 mIU/ml jest optymalny dla większości kobiet. Niższa wartość graniczna może za pik LH uznać naturalne wahania hormonu, większa przeoczyć ten wzrost. Owulacja występuje po 24 do 48 godzin po wskazaniu przez test wyniku pozytywnego. Cena testów wynosząca od 1 zł do 1,50 zł sprawia, że są one łatwym i tanim sposobem na wiarygodne oszacowanie momentu uwolnienia jajeczka. Testy w specjalnych zestawach są jeszcze bardziej korzystne cenowo Dzień kiedy należy rozpocząć testy określa się na bazie poniższej tabeli:
W przypadku nieregularnych cykli testowanie powinno się rozpocząć obliczając również wg powyższej tabeli, przyjmując długość najkrótszego cyklu. Wiarygodność tej metody wynosi ponad 99% więc biorąc pod uwagę niską cenę testów, jest ona najtańszym sposobem określania momentu owulacji.
Oprócz czułości, testy można podzielić również ze względu na sposób aplikacji próbki moczu. Najpopularniejsze dwa rodzaje testów to testy paskowe oraz testy kasetowe, zwane również płytkowymi.
Testy paskowe to patyczki, które w dwóch miejscach, na szerokość paska, nasączone są odczynnikami. W dolnej części substancją wykrywającą pozytywny poziom LH (widoczną jako pasek kontrolny), w górnej wykrywającą stężenie LH powyżej czułości testu (widoczną jako linia testowa). Jeśli obie kreski są jednakowego koloru owulacja wystąpi po upływie 24 – 48 godzin.
Testy kasetowe (płytkowe) to plastikowe kasetki, w których ukryte są paski nasączone odczynnikami. Każdy test (umieszczony w sterylnym opakowaniu) wyposażony jest w pipetę do pobierania próbki, za pomocą której umieszcza się próbkę moczu w oznaczonym okienku. Odczytanie wyniku jest identyczne jak w przypadku testów paskowych: dwie jednakowe kreski informują, że owulacja jest tuż tuż.
Dodatkowe informacje użyteczne podczas testowania:
Na wynik testu nie ma wpływu alkohol i używane środki medyczne. Przyjmowanie leków hormonalnych może zaburzyć wyniki. Podobnie jak antykoncepcja hormonalna, ciąża i karmienie piersią
Wynik testu należy odczytywać po 5 minutach. Po tym czasie wynik nie znika, ale pasy testowe i tło mogą być przyciemnione
Testy można stosować w połączeniu z metodą termiczną, jako jej uzupełnienie. Metoda termiczna wykazuje, że owulacja już wystąpiła, natomiast przy pomocy testu owulacyjnego uzyskuje się informację, kiedy owulacja wystąpi.
Zdrowa para może potrzebować kilku cykli używana testów, aby uzyskać ciążę. Jeśli czas ten przedłuża się do pół roku należy skonsultować się z lekarzem.
Test nie powinien być wykonywany z porannego, zagęszczonego moczu, gdyż wynik może być fałszywie dodatni. Najbardziej wiarygodny wynik będzie uzyskany jeśli próbki będą pobierane o tej samej, określonej godzinie dnia.
Nie zaleca się spożywania dużej ilości płynów na 2 godziny przed testowaniem. Może spowodować to wynik fałszywie ujemny, gdyż mocz będzie rozcieńczony
Odbycie stosunku w terminie wskazanym przez testy może zaowocować ciążą. Po 7 dniach można to sprawdzić testem ciążowym, dlatego najlepiej zaopatrzyć się od razu w zestaw testów owulacyjnych i ciążowych.