„Testament młodości” – recenzja

2 września 2015, dodał: Adrianna Kaczuba
Artykuł zewnętrzny

Na fali popularności produkcji filmowych, które opisując okrucieństwo wojny skupiają się wokół losów zwykłych ludzi, powstała kolejna z nich. Tym razem bazuje ona jednak na prawdziwej historii Very Baittain, której lata młodości przypadają na burzliwy okres I wojny światowej.

7655481.3

Wojna odciska swoje piętno nie tylko na jednostkach, ale na całych pokoleniach, których życie ulega nieodwracalnym zmianom. Często, choć części z nich dane jest przeżyć, strata najbliższych i trauma wojenna pozostają czynnikami, które ograbiają ludzi ze wszystkiego, co niegdyś było dla nich cenne.

Taki właśnie obraz wojny wyłania się z opowieści Very Brittain (Alicia Vikander), która tuż przed wybuchem tzw. wielkiej wojny dostaje się na wymarzone studia na Oxfordzie. Ciężka praca związana z nauką i liczne kłopoty z przekonaniem do całego pomysłu jej rodziców okazują się jednak niczym w porównaniu do tego, z czym będzie musiała się zmierzyć Vera wraz z wybuchem wojny.

Testament-of-Youth_3141581b

 

Alicia-Vikander-Co_3141520k

Nieszczęście zostaje dopełnione przez fakt wstąpienia do wojska brata Very, Edwarda (Taron Egerton), a także ich przyjaciół Victora (Colin Morgan) i Rolanda (znany z „Gry o tron”, Kit Harington). Ten ostatni, staje się jednak dla Very kimś znacznie więcej… Jednak miłość młodych zostaje wystawiona na najcięższą próbę, której żadne z nich nie mogło przewidzieć.

By być bliżej ukochanego Rolanda oraz swojego brata Edwarda, Vera decyduje się na wyjątkowo odważny krok, porzuca bowiem wymarzone studia na Oxfordzie, by wstąpić do organizacji zrzeszającej pielęgniarki. Pomoc rannym na froncie żołnierzom, pozwala Verze lepiej radzić sobie z myślą o niebezpieczeństwie w jakim znaleźli się jej najbliżsi.

Testament of Youth VIKANDER

Historia Very Brittain, która opisana została w jej autobiograficznej książce „Testament of Youth”, to jedno z najważniejszych świadectw pokolenia czasów I wojny światowej. Większość tego, co dziś wiemy i jak postrzegamy ten tragiczny okres, zawdzięczać możemy autorce, która w chwili wybuchu wojny miała zaledwie 21 lat. Przeniesiona na ekran przez Jamesa Kenta i Juliette Towhidi opowieść daje nam możliwość głębszego przeżycia wydarzeń, które dla tak wielu stały się doświadczeniem ograbiającym z młodości całe pokolenie.

 

Zobacz również:

 

  1. Wszystkie polecane filmy
  2. Książki, które kochamy i polecamy
  3. Muzyka – nowości i koncerty
  4. Hobby – kąciki czytelników

 

 

 






FORUM - bieżące dyskusje

Na Jesienne smutki jakie zapachy?
Cytrusowy uwielbiam i dlatego używam olejku perfumującego do ciała.
Ponadczasowe zapachy
A ja polecam wypróbowac pięknie pachnacy olejek perfumujący do ciała. Cudnie pachnie egzotycznie cytrusami,...
Czy ładny i trwały zapach musi być …
Moim zdaniem nie musi byc drogi. Lubię jak pachnie cytrusami.
Delikatna skóra
Polecam Balsam kokosowy z mango, doskonały do delikatnej skóry. Świetnie nawilża...