Ten nieprzyjazny trądzik

18 grudnia 2014, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Zmiany trądzikowe nie należą do najprzyjemniejszych epizodów w naszym życiu. Trudno je zatuszować, a jeszcze trudniej sobie z nimi poradzić. Jedyne pocieszenie to takie, że trądzik pospolity dotyka każdego. To, co różni jego „ofiary” to postać, w jakiej występuje. U jednych objawia się zaledwie kilkoma krostkami. Inni zmuszeni są szukać skutecznych sposobów na walkę z nim. I chociaż bywa ona niekiedy nierówna, to nie oznacza z góry, że jesteśmy na przegranej pozycji. Jak pozbyć się trądziku bezboleśnie i w miarę szybko? Czy to w ogóle możliwe, by obyć się bez interwencji dermatologa? Zanim odpowiemy sobie na te pytania, przyjrzyjmy się bliżej czym jest trądzik pospolity, jak się objawia i kiedy może „zaatakować”.

smart boy in puberty sitting on an outdoor table in the village

 

Cała prawda o trądziku

 

Zapytani o to, czym jest trądzik, bez wahania odpowiemy – zmorą młodości. Nie do końca jest to jednak prawdą. Otóż, musimy sobie uświadomić przede wszystkim, że trądzik to choroba skóry, objawiająca się zaburzeniem pracy gruczołów łojowych na skutek wzmożonej czynności hormonów męskich (androgenów). A skoro o chorobie mowa, to ta zwykle przychodzi sama i to najczęściej w najmniej odpowiednim momencie. Według specjalistów zmiany trądzikowe mogą dotyczyć osób między 12 – 24 rokiem życia, chociaż bywają również przypadki, gdy pojawiają się one u znacznie starszych rocznikowo osób. Kiedy indziej mogą zaatakować nawet … niemowlęta. Najbardziej intensywnie atakuje ona dziewczęta między 14-17 r.ż. oraz chłopców w wieku między 16-19 lat. Zmiany te wywołuje gospodarka hormonalna, a ta jak wiadomo, bywa wyjątkowo kapryśna. Objawy, jakie może dawać choroba to: wypryski, łojotok i krostki. Czas trwania zależy przede wszystkim od stopnia nasilenia oraz czynników, jakie ją wywołały.

 

Jak walczyć z trądzikiem?

 

Można powiedzieć, że nie istnieje jedna uniwersalna recepta, dzięki której wygramy walkę z tą skórną przypadłością. Wszystko zależy od postaci, w jakiej wystąpiła. Gdy zmiany nie są zbyt silne – czyli gdy występuje trądzik o lekkim i umiarkowanym przebiegu – wówczas wystarczy sięgnąć po takie rozwiązania jak chociażby żel oczyszczający na trądzik pospolity. Warto przy tym nadmienić, że kurację taką należy rozpocząć jak najszybciej. W przeciwnym wypadku narażamy się na jego przewlekłą i nawracającą postać oraz na trwałe ślady. Kiedy mamy do czynienia z trądzikiem o ciężkim przebiegu (zmiany: ropne, guzkowe, bliznowaciejące, skupione, piorunujące), wówczas niezbędna jest natychmiastowa wizyta u dermatologa. W obu przypadkach, możemy dodatkowo posiłkować się mieszankami ziołowymi jak chociażby: rumianek, dziurawiec, krwawnik czy melisa.

Słowem podsumowania trądzik pospolity może – ale nie musi – przybrać bardzo groźną postać. Wtedy najlepiej udać się do dermatologa. Jeśli jednak obsypani jesteśmy tylko kilkoma krostkami, pomoże nam tu dobra maść, przemywanie twarzy spirytusem, używanie bezzapachowego mydła. Absolutnie nie wolno wyciskać wyprysków, gdyż pozostaną nam szpecące blizny. Przyczynimy się tym również do uwolnienia i rozprowadzenia zarazków.