Te rośliny najczęściej przyciągają ślimaki. Szybko pozbądź się ich z ogrodu

dodał: Ewelina Szadkowska
Praca w ogrodzie rozpoczyna się wczesną wiosną. Przekopując grządki i planując kolejne nasadzenia mało kto zastanawia się nad tym, jak nasze rośliny oddziałują na zwierzęta pojawiające się na działce. Tymczasem wśród nich są szkodniki, które potrafią w krótkim czasie zniszczyć efekty naszej pracy. Należą do nich ślimaki odżywiające się młodymi pędami popularnych warzyw.
Pojawianie się ślimaków w ogrodzie jest sygnałem przyszłych problemów. Potrafią one szybko się rozmnażać, a następnie zjadać wszystko, co zasialiśmy z myślą o przyszłych zbiorach. Niektóre rośliny działają na nie szczególnie przyciągająco. Warto poznać i wyeliminować je z naszej działki, zanim będzie za późno i stracimy wiele nasadzeń.
To dlatego masz inwazję ślimaków w ogródku
Uszkodzone rośliny nie mają szans na dalszy rozwój, więc lepiej zapobiegać ich utracie niż później uzupełniać nasadzenia. Często sami nieświadomie zapraszamy szkodniki na działkę, sadząc rośliny, które szczególnie upodobały sobie ślimaki. Przyciąga je m.in. zapach aksamitek oraz dalii, czyli bardzo popularnych kwiatów, zdobiących wiele polskich ogrodów. Lubią przebywać także na grządkach z sałatą oraz tam, gdzie rozwijają się sadzonki słonecznika. Jeśli nie mamy możliwości zasiania ich w miejscu odległym od pozostałych warzyw, to warto obok nich umieścić lawendę czy rozmaryn, których woń odstrasza ślimaki. W miejscach, gdzie unosi się ich charakterystyczny, silny zapach, ślimaki na pewno nie będą długo przebywać.
Tego nie rób na działce, a pozbędziesz się ślimaków
Aby wyeliminować ślimaki z naszego otoczenia, warto nie tylko rozważnie dobierać rośliny. Dodatkowo należy zadbać o to, by nie stwarzać im odpowiednich warunków do życia. Utrudnianie bytowania tym mięczakom jest proste i nie wymaga dużych nakładów pracy. Wystarczy utrudnić im poruszanie się po ogrodzie poprzez stosowanie naturalnych przeszkód, np. niskich siatek okalających wybrane warzywa. Lepiej nie zachęcać ich do zamieszkiwania grządek np. za pomocą rozsypanej w wielu miejscach kory drzew. Trzeba też usuwać na bieżąco opadające liście i resztki roślin, aby nie stanowiły dla nich dogodnego schronienia. Im mniej zacienionych miejsc będą miały do dyspozycji, tym rzadziej będziemy je spotykać wśród naszych warzyw. Zbyt obfite podlewanie w godzinach popołudniowych także nie jest wskazane, gdyż ślimaki lubią wilgotne środowisko. Lepiej jest robić to rano, aby w ciągu dnia grządki uległy przesuszeniu.
Podporządkowanie naszych działań w ogrodzie zniechęcaniu ślimaków do bytowania w nim wymaga sporej wiedzy o zwyczajach tych stworzeń. Pewne efekty przynosi regularne zbieranie i usuwanie ich z działki, jednak lepiej jest stworzyć taką przestrzeń, w której nie będą chciały przebywać. Zyskamy wtedy spokój i obfitsze plony, a nasze warzywa będą mogły rozwijać się bez przeszkód.