Te osoby nie mogą jechać do sanatorium. Sprawdź, czy jesteś jedną z nich

dodał: Ewelina Szadkowska
Pobyty w sanatoriach to jedna z metod leczenia wielu schorzeń. Kojarzą się nam głównie z osobami starszymi, jednak skierowanie na taki turnus może otrzymać też młodszy pacjent, któremu lekarz zaleci tego rodzaju terapię. Cykle zabiegów proponowane przez te obiekty leczą nie tylko skutki chorób cywilizacyjnych, ale też są elementem rehabilitacji po wypadkach. Choć trafiają do nich ludzie chorzy, to nie każdy chory kwalifikuje się do takiego leczenia. Poniżej podajemy listę chorób, które dyskwalifikują z wyjazdu do sanatorium.
Atmosfera turnusów w sanatoriach przeszła już do legendy, a niemal każdy zna opowieści o przygodach seniorów, którzy poznają tam osoby z całej Polski. Lecząc choroby ciała, sanatorium poprawia też psychikę pacjentów, dając możliwość zmiany otoczenia i korzystania z różnych rozrywek. Istnieją jednak przepisy określające, kogo lekarz nie może skierować na leczenie uzdrowiskowe.
Sprawdź, czy możesz jechać do sanatorium
Choć z zasady uzdrowiska są przeznaczone dla chorych, to przed złożeniem wniosku o wyjazd do sanatorium warto sprawdzić, czy nie zostanie on odrzucony. Szczegółowe zasady funkcjonowania tych placówek medycznych określają jasno przepisy zatwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia oraz NFZ. Podstawowym warunkiem wyjazdu do sanatorium jest stopień samodzielności pacjenta. Osoba, która nie może samodzielnie funkcjonować, nie powinna znaleźć się w takim ośrodku, gdyż nie będzie miała zapewnionej pomocy w codziennych czynnościach.
Ograniczenia w korzystaniu z sanatorium – lista chorób
Do sanatorium nie może jechać pacjent, u którego stwierdzono chorobę zakaźną lub obecność pasożytów. Dyskwalifikuje także niewydolność wątroby, a także zaburzenia krążenia i oddychania i inne choroby powodujące znaczne osłabienie organizmu. Skierowania nie otrzyma też osoba z kamicą nerkową i kobieta w ciąży czy karmiąca piersią. Uzdrowiska nie przyjmują także pacjentów, u których stwierdzono wszelkie zaburzenia psychiczne, utrudniające ich prawidłowe relacje z otoczeniem. Przeciwwskazaniem do takiego wyjazdu są też silne nałogi.
Te choroby uprawniają do leczenia uzdrowiskowego
Każde z sanatoriów specjalizuje się w leczeniu określonych schorzeń. Do Ciechocinka jeżdżą osoby cierpiące na reumatyzm i choroby płuc, a do Polanicy Zdroju kobiety mające problemy ginekologiczne związane z niepłodnością. Choroby serca są leczone w Nałęczowie i Kołobrzegu. Bywają też ośrodki, które leczą kilka różnych chorób jednocześnie. W sanatoriach można leczyć choroby neurologiczne, okulistyczne, laryngologiczne, alergie, powikłania cukrzycowe i ponowotworowe, a także problemy metaboliczne i dermatologiczne.
Należy pamiętać, że skierowanie do sanatorium może wypisać tylko lekarz na wizycie finansowanej przez NFZ. Nie oczekujmy więc tego, jeśli korzystamy wyłącznie z prywatnej opieki medycznej. Jeśli stwierdzimy u siebie którąś z chorób uniemożliwiających wyjazd na leczenie uzdrowiskowe, warto powstrzymać się od składania wniosku. Tego typu ograniczenia mają na uwadze zapewnienie komfortu pobytu zarówno pacjentowi, jak i innym pensjonariuszom sanatorium.