Te błędy niszczą twój ogród. Nigdy tego nie rób

Avatar photo
9 maja 2025,
dodał: Ewelina Szadkowska

Dbając o nasze rośliny, często ulegamy zgubnej rutynie. Nie pamiętamy o tym, że każdy gatunek ma swoje odrębne wymagania i podlewamy lub nawozimy wszystko w taki sam sposób. Odpowiedzią jest zamieranie niektórych nasadzeń i brzydkie luki na rabatach. Jak uniknąć przykrych sytuacji i cieszyć się ogrodem jak z bajki?

Nasz ogród to odrębny ekosystem złożony z tysięcy różnych elementów. Jego flora i fauna musi współgrać ze sobą. Kondycja roślin zależy od naszej wiedzy na temat ich potrzeb. Jeśli nie reagujemy szybko na pojawiające się choroby i szkodniki, to nie trudno o problemy.

ogród

Błędy w przygotowaniu gleby

Niewielu począkujących ogrodników zdaje sobie sprawę, że podłoże jest naprawdę ważne dla planowanych nasadzeń. Jedni od lat nie robią nic dla poprawienia jego kondycji, a inni wymieniają jego wierzchnią warstwę w każdym sezonie. Oba podejścia są błędne. Warto uzupełniać glebę o nową porcję kompostu czy torfu, jednak jego całkowita zmiana może negatywnie wpłynąć na zdrowie i wygląd roślin. Lepiej jest odżywiać ją naturalnymi nawozami regularnie niż wymieniać jednorazowo. Innym popularnym błędem jest zbyt płytkie przekopanie ziemi na początku wiosny. Nie zostaje ona zbyt dobrze napowietrzona i w ciągu sezonu stanie się zbita, przez co korzenie roślin nie będą mogły rozwijać się swobodnie.

Niewłaściwe nawożenie i podlewanie

Jedne rośliny potrzebują więcej azotu, a inne preferują potas czy fosfor. Warto uwzględniać te potrzeby i traktować nasze warzywa czy zioła indywidualnie. Jeśli przesadzamy z ilością odżywki lub stosujemy ją zbyt często to również zaszkodzimy naszym grządkom. Solidna wiedza to podstawa i nigdy nie róbmy tego „na oko”. Doświadczeni ogrodnicy potrafią ocenić, kiedy jest najlepszy czas na zastosowanie nawozu. Podobnie jest z podlewaniem – nie warto robić tego automatycznie. Warto przy tym uwzględniać najlepszą porę dnia lub zapowiadane opady deszczu. Wiele roślin cierpi z powodu nadmiaru wody i ich korzenie szybko gniją. Inne potrzebują codziennego, ale umiarkowanego podlewania.

Regularność i wyczucie to podstawa we właściwej pielęgnacji ogrodu. Nie warto dopuszczać też do zbytniego zachwaszczenia, bo dzika roślinność szybko wyjałowi glebę i stłumi wzrost naszych nasadzeń. Zaniedbane rośliny z trudnością odzyskują rónowagę, a ich plonowanie jest zwykle niewielkie. Doświadczenie uczy, aby zawsze znaleźć czas na niezbędne prace w ogrodzie.