Tasiemiec

21 września 2010, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

tasiemiec

Jakie są główne objawy posiadania tego nieproszonego gościa? Główne i najczęściej występujące objawy to bóle brzucha, ogólne osłabienie organizmu, nudności i wymioty, biegunka, utrata masy ciała i niedobór witamin, które zabiera nam ten potworny żarłok. Kiedy zarazimy się jajami tasiemca, larwy wylegają się w jelitach, a następnie mogą z nich migrować do wątroby albo płuc i tworzyć cysty. Jeśli larwy trafią do płuc człowiek będzie odczuwał duszność, a jesli do wątroby – problemy z trawieniem. Mogą również przemieścić się do mózgu co jest najbardziej niebezpieczne, wtedy zarażony może odczuwać bóle głowy, moga pojawić się drgawki i inne dolegliwości neurologiczne. Po zjedzeniu larwy osiągają w jelitach dojrzałość i jeśli jest ich niezbyt dużo „dawca” może w ogóle nie odczuwać żadnych objawów.

Kiedy możemy się nim zarazić?

Glistą lub tasiemcem możemy zarazić się jedząc niedogotpwane surowe mięso lub np. tatara z mięsa niewiadomego pochodzenia. Występują różnego rodzaje tasiemce poprzez: od uzbrojonego, nieuzbrojonego, karłowatego i bruzdogłowca szerokiego, pasożytującego na słodkowodnych wodach. Larwy tasiemca można również można przenieść na brudnych rękach po styczności z np. płynem zanieczyszczonym fekaliami.

Co może zwiększyć ryzyko?

Jeśli nie przestrzegamy zasad higieny osobistej, jemy posiłki brudnymi rękami to zaliczamy się do grona osób zwiększonego ryzyka.  Najbardziej narażeni są hodowcy bydła czy trzody, zwłaszcza tam, gdzie nie ma rygorystycznych zasad pozbywania się gnojówki. Również podczas wojaży turystycznych należy uważać na wodę pitną i standardy higieniczne.

Jeśli więc tylko znajdziemy w kale larwy tasiemca lub zauważymy powyższe objawy nie zwlekajmy tylko udajmy się do specjalisty. Lekarz przepisze środki działające miejscowo w jelitach, które zabiją dorosłe osobniki tasiemca. Lekarz może również zalecić leczenie przeciwzapalne, które zmnijeszy reakcje organizmu na obce ciało. Dorosły tasiemiec bowiem może żyć w twoim organizmie nawet 20 lat i osiągnąć rozmiar kilka metrów długości.

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

3 komentarzy do Tasiemiec

  1. avatar Andula pisze:

    Z tego co mi wiadomo glistą nie zarażamy się z mięsa. Glista żeby była inwazyjna jej jajo musi przejść okres inkubacji w ziemi. Proponuję poczytać trochę parazytologii!!!

  2. avatar uf2mr pisze:

    Obrzydliwość, brr, jeszcze jeden powód, żeby nie jeść mięsa

  3. avatar Kizia Mizia pisze:

    okropność! A czy można zarazić się od psa?

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Wirus RSV
Dzieci mają słabą odporność, nam też w tym wieku przyplątywały się choroby...
Samotne mamy - czy to fajne partner…
Niech brat patrzy na charakter, bo są różne kobiety, ale jeśli nie jest materialistką...
Znane pary - wzór do naśladowania?…
Akurat dziś portale plotkarskie donoszą o rozwodzie takiej idealnej do niedawna pary aktorskiej......
Łączenie różnych marek farb do włos…
To trochę ryzykowne, bo to chemiczne mieszanki... Ja bym wolała osobno je rozrobić...