Ta odżywka jest idealna dla winogron. Nie nadążysz zrywać owoców
Pnącza winogron zdobią nasz krajobraz już od kilku wieków. Te słodkie owoce przywędrowały ze słonecznej Italii i doskonale poradziły sobie w naszych warunkach klimatycznych. Wiele osób sadzi je w ogrodach także ze względów dekoracyjnych. Jednak jesienią każdy czeka na pierwsze dojrzałe winogrona, aby zjeść je na surowo, ususzyć lub zrobić z nich wyborne wino. Jak sprawić, że owoców będzie dużo więcej niż w poprzednich latach? Podpowiadamy w tym artykule.
Winorośle to rośliny wieloletnie. Są odporne nawet na silne mrozy i nie mają wielu wymagań pielęgnacyjnych. Wystarczy im solidna podpórka, by wspinały się coraz wyżej i z roku na rok przynosiły coraz większy plon. Jeżeli chcemy wspomagać ich rozwój i wpłynąć na lepsze owocowanie, warto poszukać w domu produktów, które mogą w tym skutecznie pomóc. Doświadczeni ogrodnicy co roku wzmacniają ich podłoże o dawkę naturalnego kompostu, jednak to za mało, aby uzyskać widoczny efekt w postaci gęstych kiści winogron.
Naturalny nawóz wzmocni winogrona
Winorośle, które rosną na podłożu bogatym w fosfor, magnez, potas i azot, charakteryzują się liczniejszymi kwiatami i w efekcie wydają dużo więcej owoców. Jeśli rosną w mocno nasłonecznionym miejscu, to ich owoce zyskają też wyjątkowo słodki smak. Składnikami odżywczymi wzmacnia się także sama roślina, zyskując większą odporność na czynniki zewnętrzne. Jeśli mamy dostęp do naturalnego obornika, to jest to najlepszy nawóz, którego potrzebuje winorośl. Wystarczy zmieszać go z wierzchnią warstwą podłoża, a przez cały sezon będzie zasilał krzew. Bogatym źródłem fosforu i potasu są także skórki z bananów. Można je drobno pokroić i zakopać przy korzeniach winorośli.
Wysyp popiół pod krzewy winogron
Właściciele pieców opalanych drewnem dysponują świetnym, choć niedocenianym nawozem. Popiół drzewny zawiera wiele wapnia oraz potasu, więc warto stosować go w naszym ogrodzie z pożytkiem dla roślin. Winogrona odwdzięczą się za niego zwiększeniem ilości wytwarzanych owoców. Popiół można wysypać pod krzewy lub wymieszać z wodą i taką mieszanką co jakiś czas podlewać ogród. W ten sposób rośliny będą zasilane systematycznie, a to zwiększy skuteczność działania tej naturalnej odżywki. Gdy pojawią się pierwsze efekty, już nigdy popiół nie wyląduje na wysypisku odpadów.
Nawożenie winogron wiąże się z koniecznością jego regularnego stosowania. Można wykorzystać tu także popularny chwast. Liście pokrzywy, które wrzucimy do wody i odstawimy na 2 tygodnie, przekształcą się w silnie działającą odżywkę, którą można podlewać nie tylko winogrona. Takie naturalne metody powiększania plonów są najlepsze w przypadku domowych upraw.