Szkoła rodzenia online – na czym polega internetowy kurs? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Szkoła rodzenia online – na czym polega internetowy kurs?

10 lutego 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Szkoła rodzenia online jest wygodną, szybką i bezpieczną alternatywą dla stacjonarnych kursów. Prowadzone przez internet zajęcia, a także udostępniane poradniki, pozwolą dobrze i świadomie przygotować się do czekających wyzwań w czasie ciąży, porodu oraz pierwszych miesięcy macierzyństwa.

szkoła rodzenia

Czym jest szkoła rodzenia online?

Oczekujesz przyjścia dziecka na świat? Przygotowujesz się do porodu i macierzyństwa? Nie chcesz lub nie możesz skorzystać z pomocy stacjonarnej szkoły rodzenia, a mimo to pragniesz zdobywać wiedzę i umiejętności?

Pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia wydatnie ograniczyły działalność wielu firm, instytucji i organizacji, w tym także tradycyjnych szkół rodzenia. Przez pewien czas były one całkowicie zamknięte, później zaś dopuszczono zajęcia w wysokim reżimie sanitarnym, w mniej licznych grupach. Siłą rzeczy wydatnie więc zmalała dostępność tego typu usług.

Rzeczywistość nie znosi jednak próżni, dlatego także nauka rodzenia w dużej mierze przeniosła się do Internetu.

Szkoła rodzenia online jest doskonałą alternatywą dla kursów stacjonarnych – wygodną i bezpieczną dla przyszłych mam, które w tym szczególnym, epidemicznym czasie powinny do minimum ograniczyć kontakty z innymi osobami.

Jak działa internetowa szkoła rodzenia?

Internetowa szkoła rodzenia najczęściej oferuje następujące funkcjonalności:

 • webinaria, czyli szkolenia prowadzone zdalnie, w pełni interaktywne, w czasie których prowadzący może się komunikować z uczestnikami, a oni z nim. Co ważne, tego typu wirtualne spotkania mogą być nagrywane i w całości lub części odtwarzane w dowolnym, wygodnym momencie. Możliwe jest też wzajemne przekazywanie plików zawierających przydatne multimedia, a także sprawdzanie nabytych kompetencji przez nauczyciela;
 • poradniki, blogi, e-booki, filmy instruktażowe – materiały agregujące i prezentujące w przystępny sposób wiedzę na temat najważniejszych aspektów dotyczących ciąży, porodu oraz przyszłego macierzyństwa, takich jak między innymi: dieta ciężarnej, możliwe schorzenia, niezbędne ćwiczenia, pielęgnacja ciała, badania, wyprawka, techniki karmienia, przewijania i kąpieli dziecka etc.

Szkoła rodzenia online z darmo

W szkołach, w których zajęcia odbywają się odpłatnie, za pełen cykl trzeba zapłacić około 400-700 złotych. Zazwyczaj jednak dostępna jest szkoła rodzenia online za darmo.

W większości przypadków tego typu inicjatywy są refundowane przez samych organizatorów, a mogą nimi być:

 • samorządy lokalne;
 • organizacje non profit;
 • firmy produkujące i sprzedające akcesoria dla mam i dzieci;
 • portale internetowe o zajmujące się tematyką medyczną;

Darmowa szkoła rodzenia online, podobnie jak płatna, zapewnia szeroki dostęp do fachowej wiedzy oraz profesjonalnie przygotowanych materiałów, częstokroć angażując do ich przygotowania uznanych ekspertów w dziedzinie położnictwa, ginekologii, neonatologii, pediatrii, dietetyki, czy fizjoterapii.

Po co kurs rodzenia online?

Czy warto wybrać kurs rodzenia online? Tak, szczególnie teraz, w obliczu pandemii. Uczestnictwo w zajęciach oraz zapoznanie się z poradnikami pozwolą lepiej przygotować się do porodu i bardziej świadomie zaplanować macierzyństwo, dostarczając odpowiedzi na wiele nurtujących pytań, a niekiedy też rozprawiając się z licznymi szkodliwymi mitami.

Czego można się dowiedzieć w internetowej szkole rodzenia?

 • Jak wygląda kalendarz ciąży, tydzień po tygodniu, trymestr po trymestrze;
 • Jakie badania należy wykonywać i w jakich terminach;
 • Jak kobieta ciężarna powinna dbać o własne ciało oraz organizm;
 • Co należy jeść, jakie witaminy i składniki mineralne warto suplementować, by nie dopuścić do ich niedoborów;
 • Jakich leków nie wolno przyjmować, jakie aktywności są niewskazane;
 • Jakie są możliwe schorzenia i zaburzenia towarzyszące ciąży;
 • Jak wygląda poród i w jaki sposób można się do niego przygotować;
 • Co powinna zawierać wyprawka do szpitala;
 • Jak należy się prawidłowo opiekować dzieckiem w pierwszych dniach po jego narodzinach;

Warto sprawdzić przed wyborem szkoły rodzenie online opinie na jej temat, a także upewnić się, że webinary, e-booki i różnego typu materiały szkoleniowe przygotowywane są przez specjalistów w danej dziedzinie lub w konsultacji z nimi.

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Pościel dla chłopca
Warto przy zakupie poscieli kierować się zainteresowaniem chłopca np.jeśli lubi piłkę nożną...
Inspiracje świąteczne
Internet jest niewyczerpanym źródłem inspiracji. Blogi tematyczne,Instagram czy Facebook obfitują w pomysły na świąteczne...
Mało znane miejsca do zwiedzenia w …
Poznaniacy jednak mogą pochwalić się tym, że do ich centrum przylega pokaźnych rozmiarów… jezioro....
Jak zadbać o skórę na szyi?
Myj szyję i dekolt przy pomocy chłodnej wody, aby pobudzić krążenie i poprawić napięcie...