Naturalne szare mydło marsylskie – które wybrać?
Tradycyjne z Francji, naturalne mydło od lat…
Kostka 300 gramowa lub mniejsza 100g, z pieczęciami z każdej strony – to oryginalne Mydło Marsylskie, otrzymywane z oleju roślinnego, sody i wody morskiej. Olbrzymie bloki mydła marsylskiego są produkowane na południu Francji już od czasów Średniowiecza. Dzisiaj zaledwie kilka manufaktur na południu Francji nadal w tradycyjny sposób wytwarza mydło marsylskie, które jest odkrywane na nowo ze względu na swoją czystość i delikatność oraz różnorodność zastosowania…
Tradycyjne mydło marsylskie jest wytwarzane z oleju roślinnego, sody oraz wody. Do dzisiaj produkcja wygląda tak samo i trwa 14 dni. Najpierw w wielkich kadziach miesza się oleje roślinne z sodą i tak otrzymaną pastę podgrzewa się przez 10 dni w temperaturze 120 stopni Celsjusza, a następnie myje w celu usunięcia sody i pozostawia na 2 dni, po zastygnięciu mydło dzieli się na bloki i kostki, a następnie pieczętuje.
Mydło do mycia i prania dla najbardziej wrażliwych…
Mydło Marsylskie ze względu na swoje naturalne składniki ma szerokie zastosowanie w pielęgnacji skóry bardzo wrażliwej, zniszczonej i podrażnionej.
Może być stosowane do mycia małych dzieci i niemowląt oraz higieny miejsc intymnych i do przemywania ran. Zalecane jest dla alergików, posiadaczy skóry atopowej i skłonnej do podrażnień. Mydłem marsylskim można również myć twarz, co powoduje zniknięcie niedoskonałości, zaskórników i wyrównanie kolorytu cery. Dermatologowie często polecają mydła marsylskie osobom cierpiącym na trądzik i różnego rodzaju grzybice. Jest to spowodowane bakteriobójczym i przeciwgrzybicznym działaniem mydła.
Naturalne mydła marsylskie mogą być stosowane nie tylko podczas mycia czy kąpieli. Rodzice małych dzieci i alergicy powinni szczególną uwagę przywiązywać do stosowanych środków piorących. Mydło marsylskie może również służyć do prania. Pranie tkanin z użyciem takiego naturalnego wyklucza podrażnienia, a dodatkowo sprzyja wywabianiu trudnych plam z tkanin. Mydło jest delikatne zarówno dla skóry, jak i dla włókien, z którego wykonano ubranie.
Naturalne zapachy i kolory
Ludwik XIV stosował mydła marsylskie z dodatkiem olejku palmowego oraz oliwy z oliwek. Tradycyjne mydła marsylskie były wzbogacane właśnie tymi olejkami. Do dziś oliwa z oliwek i olej palmowy są wykorzystywane jako podstawowe składniki tradycyjnego mydła marsylskiego, ale koski mydlane na sklepowych półkach coraz częściej kuszą nowymi zapachami i właściwościami. Dzieje się tak za sprawą innych naturalnych olejków eterycznych dodawanych do mydeł , takich jak: lawendowy, z pomarańczy, różany oraz dodatku olejów pielęgnacyjnych chociażby arganowego, kokosowego czy masła shea.
Dla kogo, jakie mydło?
Poniżej przedstawiamy tylko kilka propozycji mydeł marsylskich, postaraliśmy sie trochę napisać do czego i jakiego typu cery czy włosów je stosować.
LAWENDOWE
– skóra mieszana i tłusta, wrażliwa, ze skłonnością do zanieczyszczeń, zaskórników i wyprysków, grzybica skóry
– przemywanie ran, podrażnień
– pranie bielizny niemowlęcej
– higiena intymna
– włosy cienkie, przetłuszczające się z łupieżem
OLIWKOWE
– skóra alergiczna, łojotokowa, z trądzikiem różowatym, młodzieńczym
– higiena intymna
– wrażliwa skóra niemowląt i małych dzieci
– AZS, łuszczyca
– łupież pstry
– zniszczone włosy suche na końcach, tłuste przy skórze głowy
PALMOWE
– zniszczona, szara skóra, sucha i wrażliwa, odwodniona, naczyniowa
– przemywanie podrażnień
– pielęgnacja noworodków, niemowląt
– przemywanie odleżyn, owrzodzeń, ran
– pielęgnacja skóry dojrzałej, ze zmarszczkami
ARGANOWE
– skóra dojrzała ze zmarszczkami, z utratą jędrności,
– skóra tłusta, mieszana, skłonna do wyprysków
– przebarwienia, plamy
– wrażliwa skóra głowy i włosy zniszczone zabiegami fryzjerskimi
Warto znaleźć odpowiednie szare mydło marsylskie dla siebie. Tak delikatnym mydłem można oczyszczać skórę codziennie, mając pewność, że nie zostanie podrażniona, tylko po myciu będzie wyraźnie nawilżona i wygładzona. Zapraszamy do świata mydeł marsylskich. Każdy w Was znajdzie coś dla siebie.