Andrzej Poczobut: „System Białoruś”
19 lat niepodzielnych rządów Aleksandra Łukaszenki to fenomen w skali europejskiej. Nic dziwnego więc, że jego sposób rządzenia staje się przedmiotem dyskusji na arenie międzynarodowej. Poprzez tę książkę włącza się w nią dziennikarz i publicysta, który mieszka na Białorusi i jako działacz na rzecz polskiej mniejszości narodowej ma okazję obserwować tamtejszą sytuację społeczno-polityczną z bliska.
Historia Łukaszenki i jego dojścia do władzy jest tu prezentowana w układzie chronologicznym – od nieudanego dzieciństwa nieślubnego dziecka przez studia na wydziale historii i działalność komsomolską. Od początku zdradzał zamiłowanie do rygoru i drastycznych metod rządzenia, a swych przeciwników politycznych traktował ze szczególną brutalnością. Swoich zasad nie zmienił do dziś, stąd jest uznawany za najbardziej nieprzewidywalnego przywódcy kraju europejskiego. Przyczyny ubóstwa na Białorusi upatruje w rozpadzie ZSRR, a jego skłonność do populizmu trąci słusznie minionym systemem. Umiejętność manipulowania tłumem opanował do perfekcji, grając na sentymentach ludzi pamiętających epokę ZSRR i snując plany odbudowania sowieckiego imperium.
Ta książka to świadectwo łamania wszelkich praw i wolności przysługujących ludziom XXI wieku. Białoruś pod rządami Łukaszenki nadal tkwi mentalnie i gospodarczo w połowie wieku poprzedniego. Wódz zaszczepił w narodzie bojaźń przed nieznanym, jakim byłoby życie w wolnym kraju. Fałszowanie wyborów, prześladowanie opozycji i kult jednostki zakrawają tu na stalinizm. Przestrzeń tego dziewięciomilionowego kraju to skansen reliktów epoki komunizmu.
Autor nie ma złudzeń, że jest tam nadzieja na rychłe zmiany. Białorusini nadal żyją w cieniu „Wielkiego Brata”, a władza karmi ich zapewnieniami o złudnym poczuciu bezpieczeństwa i konieczności izolacji od Zachodu. Polecam tę książkę wszystkim zainteresowanych najnowszą historią i kwestiami wpływającymi na politykę międzynarodową.
Magda
Książkę poleca Wydawnictwo HELION – można kupić ją TUTAJ
Dziękujemy Wydawnictwu za przekazanie egzemplarza do recenzji –
Redakcja