Syrop na kaszel mokry – na co zwrócić uwagę przy wyborze | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Syrop na kaszel mokry – na co zwrócić uwagę przy wyborze

3 lipca 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Kaszel to naturalna reakcja organizmu – dzięki niemu próbuje pozbyć się substancji obcej bądź nadmiaru wydzieliny z dróg oddechowych. Aby wybrać odpowiedni syrop na kaszel, warto wiedzieć kilka rzeczy. Po pierwsze, czasami bardzo ciężko jest odróżnić kaszel suchy od mokrego, szczególnie u dorosłych. Nie warto stosować produktów, które mają działać zarówno na kaszel mokry, jak i suchy, ponieważ ich skuteczność bywa niewielka. Co więc zrobić? Jak odróżnić kaszel suchy od mokrego i jaki syrop wybrać? Odpowiadamy!

syrop na kaszel mokry

Jak odróżnić kaszel suchy od mokrego?

Kaszel suchy charakteryzuje się napadami kaszlu z uczuciem suchości w gardle, z kolei kaszel mokry polega na odkrztuszaniu wydzieliny i nie jest gwałtowny. Może się również nasilać rano. Kaszel mokry inaczej nazywany jest produktywnym i pomaga w oczyszczaniu dróg oddechowych, dlatego nie należy go hamować i stosować leków przeciwkaszlowych, jak w przypadku kaszlu suchego. Kaszel mokry może być bardzo uciążliwy, dlatego warto wybrać odpowiedni preparat. Mokry kaszel u dziecka może utrudniać mu funkcjonowanie w ciągu dnia i uniemożliwiać spokojny sen, dlatego tak ważne jest stosowanie syropu wykrztuśnego dla dziecka.

Syrop na kaszel mokry

Syrop na kaszel możemy wybrać w dogodnej dla dziecka formie. Preparaty Deflegmin można podawać dzieciom już od pierwszego roku życia. Syrop dla dzieci Deflegmin Junior będzie odpowiedni zarówno dla starszych jak i młodszych dzieci. Można go rozcieńczać z wodą, mlekiem czy sokiem owocowym, dzięki czemu Twoje dziecko chętnie go przyjmie. Z kolei krople Deflegmin Baby to syrop podawany w formie kropel, dzięki czemu będzie odpowiedni dla mniejszych dzieci lub dla dzieci, które nie lubią formy syropu. Preparaty Deflegmin dla dzieci stosuje się w ostrych i przewlekłych chorobach płuc oraz oskrzeli przebiegających z utrudnieniem odkrztuszania lepkiej wydzieliny z dróg oddechowych. Zwiększają wydzielanie śluzu w drogach oddechowych i poprawiają jego transport, co ułatwia odkrztuszanie i dzięki temu łagodzi kaszel.

Deflegmin syrop dla dorosłych ułatwia odkrztuszanie i łagodzi kaszel poprzez zwiększanie wydzielania śluzu w drogach oddechowych i poprawie jego transportu. Mokry kaszel nie minie sam, dlatego zawsze trzeba go leczyć. Wraz z postępem nieleczonej infekcji dróg oddechowych, wydzielina może stawać się coraz gęstsza i bardziej lepka, co jeszcze bardziej utrudni jej odkrztuszanie. Preparaty na kaszel występują także w postaci tabletek i kapsułek.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Substancje ułatwiające odkrztuszanie

Domowe syropy na kaszel oraz środki z naturalnych składników zazwyczaj zawierają wyciągi z takich roślin jak pierwiosnek lekarski, bluszcz pospolity oraz babka lancetowata. Czasami ziołowe środki wystarczą do leczenia kaszlu, jednak dużo lepiej jest wybrać preparaty, które są lekiem, ponieważ muszą one przejść szereg badań, aby zostały dopuszczone do sprzedaży. Ponadto ich działanie jest udowodnione. Syropy na kaszel dzielą się głównie na dwie grupy:

  • preparaty działające drażniąco na błonę śluzową oskrzeli, dzięki czemu pobudzają wykrztuszanie;
  • preparaty rozrzedzające wydzielinę, zmniejszające jej lepkość i gęstość oraz poprawiające transport wydzieliny poprzez wpływ na rzęski w nabłonku rzęskowym dróg oddechowych.

Warto pamiętać, aby syrop wykrztuśny na kaszel mokry przyjmować najpóźniej kilka godzin przed snem, najlepiej do godziny 17, ponieważ odruchy wykrztuśne nie pozwolą nam spać. Ważne jest również odpowiednie nawodnienie, ponieważ dodatkowo wpłynie to na rozrzedzenie wydzieliny i ułatwienie wykrztuszania. Syropy na kaszel mokry zazwyczaj zawierają ambroksol (Deflegmin), bromheksynę, karbocysteinę, acetylocysteinę czy gwajafenazynę.

Biała wydzielina wykrztuśna może wskazywać na zakażenia wirusowe, z kolei wydzielina o zabarwieniu żółto-zielonym może świadczyć o zakażeniu bakteryjnym. W tym wypadku może być koniecznia antybiotykoterapia, ponieważ leki wykrztuśne nie leczą przyczyny, tylko objaw. Objawy takie jak gorączka, duszności i pogarszające się samopoczucie, które towarzyszą mokremu kaszlowi,  mogą świadczyć o poważniejszej chorobie i wymagają wizyty u lekarza.

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz