URODA I ZDROWIE

Syndrom dziecka potrząsanego

18 grudnia 2015, dodał: Redakcja

Parenting-Shaken-Baby-Syndrome-SBS-Never-Shake-A-Baby625

Płaczące dziecko? Wszelkie sposoby okazują się nieskuteczne? Brak pomysłu co robić? Prawdopodobnie każdy rodzic znalazł się już w takiej sytuacji. Niestety zbyt często niedoświadczeni rodzice, pod wpływem bezsilności, popełniają błąd krzywdzący dziecko, a mianowicie zaczynają je potrząsać. Teoretycznie może okazać się, że przynosi to zamierzony skutek – dziecko przestaje płakać, choć w rzeczywistości doznaje po prostu szoku. Z pozoru błahe zachowanie, może przynieść drastyczne skutki.

Jak to możliwe? Główka dziecka jest nieproporcjonalnie duża w stosunku do reszty ciała, a szyja zbyt słabo umięśniona, dlatego też nie jest w stanie utrzymać głowy w pozycji pionowej. Potrząsanie wywołuje gwałtowne ruchy, a w związku z tym mózg również się przemieszcza i obija o ściany czaszki.

Syndrom dziecka potrząsanego w najgorszym wypadku może doprowadzić do śmierci niemowlęcia lub pozostawić trwałe uszkodzenia. Ważne jest, aby jak najszybciej rozpoznać zespół. Zaniepokoić powinny objawy takie jak: ospałość, drażliwość, wymioty, słaby odruch ssania i połykania, brak uśmiechu i gaworzenia, sztywność, niezdolność podnoszenia głowy oraz skupiania wzroku itp.

w43117_03_shaken-baby-demonstration-model
Jak zatem poradzić sobie z płaczącym dzieckiem, pomijając potrząsanie? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta, choć niestety często trudna do zrealizowania. Na początku należy zapanować nad własnymi emocjami i uspokoić się. Jak najbardziej prawidłowym odruchem jest płacz u niemowlaka, ma on do tego pełne prawo, gdyż tylko w taki sposób może wyrazić swoje potrzeby. Ważne, aby postarać się zrozumieć czego brakuje mu w danym momencie, może jest głodny, a może trzeba go przewinąć. Jeśli jednak dziecko ma wszystko zapewnione, a nadal płacze wskazane jest, by przytulić go do siebie, mówić spokojnym głosem, zanucić piosenkę, czy też pospacerować z maleństwem na rękach. Dziecko odczuwa nastroje rodziców, ich ciepło i dotyk ma zbawienny wpływ, potrafi uspokoić nawet największego krzykacza.

Zobacz również:

  1. Fototerapia w leczeniu dzieci

  2. Badania noworodka – co, kiedy i w jakim celu

  3. Kilka wskazówek dotyczących spania dla młodych matek

  4. Co lubią jeść małe dzieci?

  5. Jak zbudować silną więź z niemowlęciem?

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Kosmetyki naturalne do włosów
Zerknij na markę kaminomoto - http://kaminomoto.pl/ - wg mnie najlepsze naturalne kosmetyki szczególnie dla...
Włosy wypadają i łamią się... jak s…
mi się super sprawdziły japońskie wcierki do włosów - sprawdź tutaj: http://kaminomoto.pl/produkty/
Czy warto kupic produkty trychologi…
Poczytaj o tym, czym jest japońska pielęgnacja do włosów - mi się sprawdza...
Wasz wolny czas
Gram w gry kasynowe online. Ulubiony bakarat i poker. To tak wygodne, że...