Sucha skóra zimą – jak o nią dbać | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Sucha skóra zimą – jak o nią dbać

30 grudnia 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Zima to szczególnie trudny czas dla suchej skóry. Niskie temperatury, zmienne warunki pogodowe i ogrzewanie mogą podrażniać cerę i prowadzić do nadmiernej utraty wody. To z kolei przyspiesza proces pojawiania się zmarszczek. Jak leczyć suchą skórę zimą? Które kosmetyki zabezpieczą ją przed chłodem? Poznaj skuteczne sposoby na suchą skórę, pozwalające zachować cerę w dobrej kondycji.

cera na zimę

Natłuszczanie suchej skóry

Wiatr, mróz, opady śniegu i suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach mają niekorzystny wpływ na cerę. Uszkadzają ją, przesuszają i doprowadzają do podrażnień. Zimą bardzo ważna jest zatem pielęgnacja wpierająca płaszcz hydrolipidowy skóry. Kosmetyki stosowane podczas najchłodniejszej z pór roku muszą tworzyć na skórze cienki, elastyczny, ochronny film. Będzie on zabezpieczał cerę przed nadmierną utratą wilgoci. Dostarczy jej również lipidów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania.

Zimowe kremy nawilżające i delikatnie natłuszczające muszą ujędrniać i zmiękczać skórę. Powinny zapobiegać łuszczeniu i swędzeniu naskórka. Po czym rozpoznać takie kosmetyki? W ich składach obecne są emolienty, czyli substancje uzupełniające niedobory lipidów i zatrzymujące wodę w skórze. Do emolientów należą niektóre oleje roślinne. Świetnie koją one podrażnioną i przesuszoną cerę. Przywracają jej też gładkość i chronią przed chłodem.

Ochrona przeciwsłoneczna

Chociaż zima kojarzy się z niskimi temperaturami i pochmurnym niebem, nie należy zapominać o ochronie przeciwsłonecznej. Suchą skórę powinny zabezpieczać filtry UV. Promieniowanie słoneczne przedostaje się nawet przez chmury, a śnieg je odbija. Warto wybierać kremy z filtrem o cięższej konsystencji niż latem. Nadmiar promieniowania UV naraża na podrażnienia i przyspiesza starzenie się skóry. Dobrze jest zatem odpowiednio zabezpieczyć cerę przed szkodliwym czynnikiem.

Delikatne oczyszczanie

Zimą trzeba nieco zmodyfikować swoje podejście do oczyszczania cery. W czasie chłodniejszych dni należy zrezygnować z mydła (nawet naturalnego). Zamiast niego lepiej wybrać delikatne pianki, mleczka, olejki i żele. Zimą skórę oczyszcza się w możliwie najbardziej delikatny sposób. Pozbywanie się makijażu i zanieczyszczeń nie powinno naruszać bariery ochronnej zabezpieczającej przed niekorzystnymi czynnikami. Jeżeli oczyszcza się twarz zbyt agresywnie, prowadzi to do przesuszenia, podrażnień albo wzmożonego przetłuszczania.

Pamiętaj o antyoksydantach

Sprawdzone sposoby na suchą skórę zakładają również dostarczanie organizmowi antyoksydantów. Można przyjmować je w formie suplementów diety, żywności albo szukać kosmetyków, które zostały nimi wzbogacone. Dostarczanie antyoksydantów jest bardzo ważne zimą, dlatego że powstający wówczas smog sprzyja działaniu wolnych rodników odpowiadających za szybsze starzenie się skóry.

Picie wody

Niska wilgotność powietrza zimą oraz ogrzewanie pomieszczeń wystawia suchą skórę na ciężką próbę. Uczucie ściągnięcia, łuszczenie i podrażnienia pojawiają się błyskawicznie, jeśli cery nie chronią odpowiednio dobrane kosmetyki nawilżające i natłuszczające. Ważne jest również nawilżanie skóry od środka. Należy pić odpowiednią ilość wody, by zadbać o nawodnienie komórek i zdrowy, promienny wygląd. W nawadnianiu organizmu sprawdzają się również soki owocowe i warzywne, zupy i herbaty ziołowe.

Sucha skóra może cierpieć zimą, dlatego że jej płaszcz hydrolipidowy zostaje narażony na szereg niesprzyjających czynników. Bez odpowiedniej ochrony cera może jeszcze bardziej się przesuszyć, zaczerwienić i zacząć piec. Jak leczyć suchą skórę i przywrócić jej komfort? Przede wszystkim należy zadbać o nawilżanie jej od wewnątrz i zewnątrz. Ponadto konieczne jest dostarczanie organizmowi antyoksydantów oraz zapewnianie ochrony przeciwsłonecznej. Zimą należy też postawić na delikatne oczyszczanie, by nie podrażniać suchej skóry i móc zachować ją w dobrej kondycji.

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz