Sucha skóra u diabetyków – jak o nią zadbać? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Sucha skóra u diabetyków – jak o nią zadbać?

22 kwietnia 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Cukrzyca to choroba, która wpływa na cały organizm. Nadmiar cukru we krwi może doprowadzić do niewydolności nerek, utraty wzroku, chorób sercowo-naczyniowych, takich jak udar, czy zawał serca. Mając to na uwadze, problemy skórne często schodzą na dalszy plan. Zaniedbania w tej kwestii mogą jednak doprowadzić do groźnych powikłań – niezbędna jest systematyczna pielęgnacja dostosowana do potrzeb skóry diabetyków. Sprawdź na co zwrócić uwagę, aby ograniczyć negatywny wpływ hiperglikemii na skórę.

Niekorzystny wpływ nadmiaru cukru we krwi na skórę może się objawiać na wiele sposobów – nadmierne przesuszenie i świąd, skłonność do urazów, przy zmniejszonej zdolności do regeneracji i gojenia się ran, często przyspieszone starzenie się skóry, a także skłonność do zakażeń bakteryjnych, grzybiczych i drożdżakowych. Z powodu zmian zwyrodnieniowych w naczyniach krwionośnych i gorszego ukrwienia może dojść także do tzw. rumieńca cukrzycowego – skóra na policzkach, czole, czasami również na podudziach jest mocno zaczerwieniona. W wyniku gorszego ukrwienia i niedożywienia dochodzi do przesuszenia, a w przypadku stóp – nadmiernego rogowacenia, a nawet pękanie skóry. Jak z tym walczyć? Nawet najlepiej dobrane kosmetyki nie zastąpią diety i leczenia, które ma na celu unormowanie poziomu cukru we krwi, ale właściwie dobrana pielęgnacja zniweluje problemy skórne.

Podstawą pielęgnacji skóry zdrowego człowieka jest nawilżanie. W przypadku diabetyka hiperglikemia i zaburzenia pracy gruczołów potowych, niekorzystnie wpływają na kondycję skóry – w efekcie, poza nawilżeniem, bardzo istotne jest także natłuszczenie skóry.

Jak pielęgnować skórę diabetyka?

  • Unikaj kosmetyków, które mogą dodatkowo wysuszać skórę. Dotyczy to zwłaszcza oczyszczania skóry – zrezygnuj ze produktów zawierających mydło, w zamian stosuj delikatne środki myjące (bez SLS czy SLES). Wybieraj te przeznaczone do skóry wrażliwej i alergicznej – bez drażniących substancji zapachowych.

  • Nawilżaj i natłuszczaj! Wybieraj kremy, balsamy, mleczka lub masła, w których obok składników wiążących wodę w naskórku są także substancje wzmacniające płaszcz lipidowy naskórka. Do tych pierwszych, tzn. substancji hydrofilowych należą: kolagen, kwas hialuronowy, który podobnie jak mocznik, aminokwasy, czy kwas mlekowy występuje w skórze m.in. jako element składowy naturalnego czynnika nawilżającego (kosmetyki z zawartością kwasu mlekowego dodatkowo sprzyjają utrzymaniu właściwego pH skóry). Do tych drugich – bogate w lipidy i ich pochodne oleje roślinne, np. masło z nasion kakaowca, masło ze słodkich migdałów, masło shea, olej macadamia czy olej z awokado.

Fot. Krem nawilżająco-regenerujący Amaderm, cena: ok. 15,00 zł/50ml, www.amaderm.pl

Zawarty w nim mocznik w stężeniu 15% zwiększa zawartość wody w warstwie rogowej naskórka, dzięki czemu skóra staje się nawilżona i bardziej elastyczna, a jednocześnie ma działanie keratoplastyczne. Krem wzmacnia barierę hydrolipidową naskórka, łagodzi podrażnienia, świąd i pieczenie, zmiękcza i delikatnie złuszcza zrogowaciały naskórek.

  • Wspomagaj proces regeneracji. Hiperglikemia zaburza naturalny proces regeneracji skóry. Sprawę komplikuje fakt, że skóra diabetyka jest bardziej skłonna do urazów: uszkodzeń ciągłości naskórka, otarć, pęknięć. Wybierając kosmetyki do codziennej pielęgnacji zwracaj uwagę na składniki przyspieszające proces regeneracji, takie jak: alantoina, pantenol, czy witamina E.

Fot. Balsam nawilżający Amaderm, cena: ok. 35,00 zł/400 ml, www.amaderm.pl

Doskonale nawilża odwodnioną i suchą skórę, również ze skłonnościami do rogowacenia się. W jego składzie znajdziemy m.in.: mocznik (w stężeniu 1,5%), pantenol i witaminę E. Lekka formuła szybko się wchłania, przywracając fizjologiczny płaszcz hydrolipidowy naskórka, a jednocześnie nie zostawia tłustego filmu na skórze. Balsam zapewnia utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia i natłuszczenia – skóra staje się jędrna, bardziej elastyczna i wygładzona.

  • Profilaktycznie stosuj środki antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Cukier zawarty w pocie diabetyków to doskonała pożywka dla rozwoju drobnoustrojów – bakterii, grzybów, drożdży. Stąd szczególna podatność osób chorych na cukrzycę na zakażenia grzybicze, bakteryjne czy drożdżakowych. Warto tutaj pamiętać o właściwościach antyseptycznych mocznika – zapobiegających rozwojowi bakterii i stanów zapalnych.

 W walce z problemami skóry najważniejsze jest leczenie choroby podstawowej, czyli cukrzycy. Jednak systematyczna, dopasowana do potrzeb pielęgnacja skóry to niezbędny element profilaktyki – chroniący przed groźnymi powikłaniami. 

 

 

Share and Enjoy !

Shares





Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Sucha skóra u diabetyków – jak o nią zadbać?

  1. avatar Kasia pisze:

    Od kilku lat borykam sie z cukrzycą. Moja skóra niestety jest mocno przesuszona i wiotka. Bardzo pomaga mi na nią emolient. Świetnie radzi sobie z przesuszoną skórą. Generalnie smaruję skórę dwa razy dziennie, ale gdy widzę, że jest taka potrzeba, to nawet 6 razy dziennie. Krem ma sprawdzony skład, jest bezpieczny, nawet przy tak częstym stosowaniu.

Dodaj komentarz