Stylista, wizażysta, kosmetyczka: gdzie tkwi różnica?

2 lutego 2012, dodał: KopalniaTwojegoStylu

Bardzo często używa się zamiennie słów: kosmetyczka, kosmetolog, wizażystka, makijażystka, stylistka. Warto się jednak zastanowić, czy faktycznie są one synonimami.

Z pewnością każdy słyszał stwierdzenie typu: „makijaż ślubny wolę wykonać u profesjonalnej kosmetyczki, niż u znajomej makijażystki”. Skąd u nas to stereotypowe podejście? Dlaczego tak często wydaje nam się, że tylko kosmetyczka to osoba w pełni profesjonalna i wykwalifikowana. Czas dostrzec różnice i zdecydować do jakiego specjalisty wybierzemy się z danym problemem.

Skupmy się zatem na znaczeniu pojęcia „kosmetyczka”. Otóż kosmetyczka to osoba wykonująca zabiegi pielęgnujące oraz upiększające skórę. Jej kwalifikacje podparte powinny być odpowiednim wykształceniem (studia, studium).Głównym zadaniem kosmetyczki jest zadbanie o zdrowy, estetyczny wygląd ciała danej klientki/klienta poprzez wykonanie wskazanych zabiegów. Kosmetyczka to niekoniecznie osoba potrafiąca zrobić paznokcie i makijaż, aczkolwiek dziedziny te są bardzo bliskie kosmetyce, stąd wykonawczynie tego zawodu decydują się pogłębiać swe kwalifikacje także w tych usługach. Dobra kosmetyczka powinna doradzić nam, jak możemy dbać o naszą skórę w warunkach domowych, pomóc nam dobrać zdrową dietę, polecić kosmetyki.

Najczęściej słowo „kosmetyczka” mylimy z pojęciem „kosmetolog”. Wynika to z podobnego brzmienia wyrazów oraz z faktu, iż kosmetolog to stosunkowo nowy zawód. Jest to swego rodzaju zawód pośredni między kosmetyczką a dermatologiem. Kosmetolog musi posiadać spore wykształcenie medyczne, gdyż jego zadaniem jest upiększanie i dbanie o zdrowie skóry człowieka. Zajmuje się on głównie leczeniem ciała zewnętrznego danego klienta. Kosmetolodzy często pracują nie tylko w gabinetach, ale i aptekach, poradniach, ośrodkach szkoleniowych.

Makijażystka i wizażystka to słowa, których możemy używać zamiennie, gdyż różnią się między sobą właściwie tylko antropologią. Jest to zawód mający na celu upiększanie głównie twarzy przy pomocy wszelkich kosmetyków kolorowych. Makijażystka powinna potrafić dobrać odpowiedni makijaż do danego rodzaju skóry, kształtu twarzy, typu danej klientki. Wizażystka to osoba skupiająca się głównie na tej wąskiej dziedzinie upiększania człowieka, stąd po porady dotyczące naszego make-up powinnyśmy się udać właśnie do niej. Wiedza makijażystki może wynikać z ukończenia odpowiedniej szkoły, kursu, specjalizacji, ale głównie z praktyki, ćwiczeń na wielu osobach.

Pozostało nam do wyjaśnienia jeszcze jedno, ale za to bardzo szerokie pojęcie:  stylistka. Z tym słowem spotkamy się w różnych dziedzinach. Słyszymy o „stylistkach ubioru”, „stylistkach wizażu” a także o „stylistkach paznokci”. Osoby te mają za zadanie kreować wygląd. Stylista ubioru będzie skupiał się na doborze odpowiednich ubrań, pomaganiu w odnalezieniu stylu, zapoznaniu się z nowinkami z wybiegów. Stylistka wizażu promuje wygląd twarzy, zgodnie z panującymi trendami. Stylistka paznokci natomiast zajmuje się profesjonalną pielęgnacją i przedłużaniem paznokci klientki.

Pamiętajmy zatem, by nie pakować wszystkich pojęć do jednego worka. Należy uważnie rozważyć do kogo udać się po poradę z konkretnym problemem. Na co zwrócić uwagę poszukując kogoś kto pomoże nam rozwiązać kłopot z cerą, zbędnym owłosieniem, złamanym paznokciem lub makijażem ślubnym. Każda dziedzina ma przypisanego konkretnego specjalistę i tylko poszukując osób zaznajomionych z konkretną specjalnością mamy pewność, że otrzymamy fachową pomoc.

Zobacz również:

 1. Kursy i szkolenia wizażystów
 2. O czym musi pamiętać Panna Młoda?
 3. Jak zrobić makijaż w stylu Marilyn Monroe?
 4. Dyskusje na forum – wizażMożesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

7 komentarzy do Stylista, wizażysta, kosmetyczka: gdzie tkwi różnica?

 1. avatar brano napisał(a):

  Hmmm… to różne zawody, ale ja akurat do każdego pasuję. Zajmuję się głównie stylizacją paznokcia, ale nie jestem po studiach, tylko po szkoleniach w Beauty Lux i w zawodzie radzę sobie doskonale.

 2. avatar eldeko napisał(a):

  Hmmm… to całkiem inne rzeczy, a do zawodu nie są potrzebne studia, bo zdecydowanie wystarczy nauka przez szkolenia. W zasadzie można tak opanować kluczowe czynności w ciągu kilku tygodni.

 3. avatar kansik napisał(a):

  Masz szkolenia zawodowe, które przygotują do pracy, ale też nie od razu – nauka trwa kilka tygodni. Później musicie poświęcić czas na praktykę, ale generalnie można w kilka miesięcy zrobić z siebie specjalistę ;-)

 4. avatar eldeko napisał(a):

  Ja np. jestem po szkoleniach zawodowych, tak się wszystkiego nauczyłam. Te prace są do ogarnięcia na takich zasadach, ale szkolenia muszą być wysokich lotów, a przede wszystkim musicie mnóstwo czasu poświęcić treningowi!

 5. avatar matleena napisał(a):

  princesska87 – u nas w Polsce niestety idąc do salonu kosmetycznego nie dowiesz się czy obsługuje Cię kosmetyczka po kursie, czy po 2-letniej szkole. Tego nie ma wypiosanego na plakietkach, ludzie się tym nie chwalą. Może to jedynie wyniknąć z rozmowy.
  W związku z tym technik usług kosmetycznych, a kosmetyczka po kursach to właściwie jedno i to samo. Taka kosmetyczka po kursach też chodzi na kilka stopni kursów, w których są różne zabiegi, makijaż, teoria. Wykształcenie bardzo zbliżone – tylko mniej teorii i osiągnięte innym sposobem.

  Kosmetolog jest rangą wyższy oczywiście :)

 6. avatar princesska87 napisał(a):

  Taka sama różnica jest miedzy kosmetyczką a technikiem usług kosmetycznych:) W tej kwestii też jest sporo różnic. jestem technikiem usług kosmetycznych i uczyłam się przez 2 lata kosmetyki od podstaw, również dermatologii, fizykoterapii,a nawet anatomii z racji iż zajmuje się również masażem , uczyłam się nie tylko jak dobierać makijaż do cery ale też sztuki wizażu, sztuki zdobienia paznokci i wiele wiele innych rzeczy. Zawód technika usług k. łapie się już pod kosmetologię i kończy się egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe. Natomiast kosmetyczka to taka osoba która posiada wyłącznie rożne kursy np. ze zdobienia paznokci itp.

 7. avatar Alena napisał(a):

  Bardzo przydatny artykuł, bo często się spotykam,że ktoś myli te pojęcia.

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Gorset mocno wyszczuplający talię, brzuch
Kkształtuje talię, górne i dolne partie brzucha
Cena:
31 zł
Forever Fields of Green
Zielone źdźbła młodych zbóż, pszenicy i jęczmienia oraz lucerny
Cena:
54,40 zł
Sok z jagody kamczackiej
polskarozasklep.pl
Cena:
14 zł
Naturalne płatki mydlane do prania Enklare NumberOne
Delikatne dla skóry, wykonane na bazie mydła naturalnego Enklare
Cena:
17,90 zł
Ekspres do kawy ASCASO DREAM Strawberry Gum
Piękno i praktyczność w jednym!
Cena:
2185 zł
Zestaw prezentowy - smakołyki od ETERNO
Możliwość nadruku na skryzneczce
Cena:
120 zł

FORUM - bieżące dyskusje

sala weselna Warszawa i okolice
> atena70 napisał/a:> Dzieki za wasze podpowiedzi, na razie wstępnie oglądamy Astorię- jednak...
Leczenie kanałowe zębów w Warszawie…
Przede wszystkim musisz mieć dobre zdjęcie - pantomogram zrobisz stosunkowo niedrogo, w warszawskiej...
Koszty pozycjonowania strony intern…
Coraz bardziej zmierzam ku temu, by oddać w ręce specjalistów stronę internetową swojej...
Kreska, ach ta kreska
Ja w sumie dalej nie umiem do końca malować się eyelinerem. Ostatnio kreski robię...
facebook