Styczniowe nowości dla dzieci i młodzieży – komiksy Wydawnictwa Egmont
Komiksy to bardzo atrakcyjna forma promowania czytelnictwa. Wraz z Wydawnictwem Egmont zapraszamy do poznania styczniowych nowości wydawniczych. Zwolennikom komiksów klasycznych polecamy tom Carla Barksa z lat 1964–1966 pt.: Kaczogród. Atak robotów oraz nową edycję kultowego komiksu z dzielnym Asteriksem i Obeliksem. Fanom świata Małych Ludzi polecamy kolejny tom przygód Strażniczki Eliny, która tym razem wyrusza na ratunek jednorożcowi. Dziewczętom szczególnie ciepło polecamy komiks Fibi i Jednorożec oraz Pocahontas. Klasyczne baśnie Disneya, a młodszym czytelnikom nową opowieść o Smerfach, pt. Smerfy i fioletowa fasola. Czytelnikom nieco starszym rekomendujemy natomiast nowe tytuły z pięknej serii adaptacji klasyki literatury, tj. Dzwonnik z Notre Dame oraz Ostatni Mohikanin.
Kaczogród. Atak robotów i inne historie z lat 1964–1966
Niniejszy album zawiera komiksy Carla Barksa z lat 1964–1966. Czytelnik znajdzie tu między innymi siedem długich opowieści liczących dwadzieścia lub więcej stron. Tytułowy „Atak robotów” to rozgrywająca się w Kaczogrodzie historia, w której spokojne życie mieszkańców po raz kolejny przerywają Bracia Be. W rodzinnym mieście Donalda toczy się także akcja komiksu „Upiór w katedrze”. Tutaj Barks miał okazję popisać się umiejętnością rysowania elementów gotyckiej architektury. W pozostałych dłuższych opowieściach Sknerus, a także Donald i siostrzeńcy odbywają podróże, czy to bliższe – jak w „Bagnach Zapomnienia”, czy też bardzo egzotyczne, jak w „McKwaczu z Arabii” bądź „Kaczorach na safari”. Dwie z owych wypraw mają bezpośredni związek z przeszłością Sknerusa jako poszukiwacza złota i nic dziwnego, że z tych opowieści obficie czerpali późniejsi kronikarze życia najbogatszego kaczora świata – Don Rosa i Kari Korhonen. Komiks „Nad rzeką Jukon” to debiut Śliskiego Kręta, lichwiarza i antagonisty Sknerusa. W „Pociągu z miasta duchów” pojawia się z kolei inny jego przeciwnik – Twardogłowy McSkunks.
Obie te postaci powróciły później kilka razy w słynnym dziele Rosy „Życie i czasy Sknerusa McKwacza”.
„Kaczogród” to kolekcja uwielbianych klasycznych komiksów, napisanych i narysowanych przez Carla Barksa w latach 1943–1972. Komiksy są prezentowane w kolejności chronologicznej. To prawdziwy skarb dla fanów!
Seria/cykl: KACZOGRÓD
Scenarzysta: Carl Barks
Ilustrator: Carl Barks
Tłumacz: Jacek Drewnowski
Typ oprawy: twarda
Asteriks. Walka wodzów. Tom 7
Rzymianie, używając podstępu i starego galijskiego obyczaju, próbują podbić wioskę nieugiętych Galów. Walka wodzów – bo o tej tradycji mowa – zobowiązuje wodza wyzwanego na pojedynek do przyjęcia wyzwania. Ten, który przegra, jest zobowiązany oddać się wraz z całym swoim ludem pod rządy zwycięzcy. Do walki z Asparanoiksem stanie galijski wódz Kolaboriks (kolaborujący, rzecz jasna, z Rzymianami). Przebiegli Rzymianie wiedzą jednak, że jeśli Asparanoiks napije się magicznego wywaru sporządzanego przez Panoramiksa, ich plan zakończy się fiaskiem. Dlatego postanawiają porwać druida, w czym przeszkodzą im dzielni Asteriks i Obeliks. Jednak niezdarny Obeliks rzuca ciężkim menhirem tak nieszczęśliwie, że trafia Panoramiksa w głowę i ten dostaje pomieszania zmysłów. Nie może sobie przypomnieć receptury magicznego wywaru, a walka wodzów jest tuż-tuż. Sytuacja wydaje się beznadziejna, jednak Galowie wpadają na pewien pomysł… Historia galijskiej osady, która dzielnie stawia opór rzymskim najeźdźcom, to obowiązkowa pozycja na półce każdego fana komiksów.
Scenarzysta: René Goscinny
Ilustrator: Albert Uderzo
Tłumacz: Jarosław Kilian, Marek Puszczewicz
Typ oprawy: twarda
Pocahontas. Klasyczne baśnie Disneya w komiksie
Przeznaczona dla małych i dużych czytelników komiksowa adaptacja wspaniałej filmowej opowieści „Pocahontas”! Kiedy grupa angielskich osadników przybija do brzegów Nowego Świata w poszukiwaniu złota, plemię Powhatanów zostaje zmuszone do obrony swojej ojczyzny. Wkrótce między nieustraszoną Pocahontas, mieszkanką tej krainy, i odważnym Anglikiem Johnem Smithem rozkwita uczucie, które otworzy przed zwaśnionymi stronami drogę do wzajemnego zrozumienia i dialogu. Komiks o tym, że miłość może pokonać wszystkie przeszkody, a otwarte i życzliwe serce pozwala lepiej poznać świat, nieść pokój i nawiązać pozytywne relacje z innymi.
Seria/cykl: KLASYCZNE BAŚNIE DISNEYA W KOMIKSIE
Scenarzysta: Bob Foster, Silvia Dell’Amore
Ilustrator: Dan Spiegle
Tłumacz: Mateusz Lis
Typ oprawy: miękka
Komiksy są super! Fibi i Jednorożec. W blasku fleszy. Tom 13
Trzynasty tom mądrej i zabawnej opowieści o dziewczynce Fibi, której najbliższą przyjaciółką jest jednorożcowa piękność Marigold Niebiańskie Chrapy. To właśnie dzięki Marigold Fibi może się czuć jak prawdziwa celebrytka – magiczna istota nie tylko uczy ją nowych zaklęć i podwozi na swoim grzbiecie do szkoły, ale też prowadzi w imieniu dziewczynki negocjacje z Wróżką Zębuszką. I nawet gdy Fibi odkryje, że wśród ludzi zapanował prawdziwy szał na jednorożce, Marigold postara się dostarczyć przyjaciółce niezapomnianych wrażeń w niedostępnej dla śmiertelników krainie. „W blasku fleszy” to opowieść o tym, jak dbać o najbliższych, żeby zawsze czuli się wyjątkowo.
Dana Simpson zyskała światową sławę serią o Fibi, za którą otrzymała dwie ważne amerykańskie nagrody za twórczość dla dzieci. Jest także autorką cykli przeznaczonych przede wszystkim dla dorosłych czytelników: „Ozzy and Millie”, „I Drew This”” i „Raine Dog”.
Seria/cykl: KOMIKSY SĄ SUPER!, FIBI I JEDNOROŻEC
Scenarzysta: Dana Simpson
Ilustrator: Dana Simpson
Tłumacz: Mateusz Lis
Typ oprawy: miękka ze skrzydełkami
Strażniczka Małych Ludzi. Na ratunek jednorożcowi. Tom 3
Co słychać w świecie Małych Ludzi? Elf Llyam wyrusza na mokradła, bo tylko tam rosną liście niezbędne do naprawienia jego czapki. Tymczasem okazuje się, że gobliny z Cienistych Bagien porwały i uwięziły jednorożca. Elina, strażniczka Małych Ludzi, za wszelką cenę musi uwolnić tę wspaniałą istotę. Jednak misja okazuje się ryzykowna i bardzo niebezpieczna… Podążając za radami babci Adelajdy i podszeptami Wielkiego Dębu, Elina w towarzystwie przyjaciół dokona niemożliwego, żeby tylko uchronić jednorożca przed tragicznym losem.
Seria/cykl: STRAŻNICZKA MAŁYCH LUDZI
Scenarzysta: Carbone, Véronique Barrau
Ilustrator: Charline Forns
Tłumacz: Ernest Kacperski
Typ oprawy: twarda
Smerfy i fioletowa fasola. Tom 35
W krainie Smerfów zdarzają się susze i nieurodzaje, przez co niebieskim skrzatom czasem nie starcza zapasów na całą zimę. Na szczęście pewnej wiosny Papa Smerf przywozi od czarodzieja Omnibusa niezwykłą fasolę, która jest nie tylko pyszna, ale też wydaje obfite plony. Smerfom nie powinien już nigdy zagrażać głód! Jednak nowe pożywienie wywołuje niespodziewane kłopoty w społeczności uwielbiających jeść i leniuchować bohaterów.
Smerfy wymyślił belgijski scenarzysta i grafik Pierre Culliford (1928–1992), używający pseudonimu Peyo. Obecnie autorami serii są następcy Peyo, w tym jego syn Thierry.
Seria/cykl: SMERFY KOMIKS
Scenarzysta: Thierry Culliford, Alain Jost
Ilustrator: Pascal Garray
Tłumacz: Maria Mosiewicz
Typ oprawy: miękka
Adaptacje literatury. Dzwonnik z Notre Dame
„Dzwonnik z Notre Dame”, znany również pod tytułem „Katedra Marii Panny w Paryżu”, to pierwsza powieść Victora Hugo, opublikowana w 1831 roku. Opowiada o tragicznych losach młodej Cyganki Esmeraldy w piętnastowiecznym Paryżu. Dziewczyna staje się ofiarą miłości, którą wzbudza w trzech mężczyznach – Quasimodo, garbatym, jednookim i kulawym dzwonniku katedry Notre Dame, okrutnym archidiakonie Klaudiuszu Frollo i młodym kapitanie straży Phoebusie de Châteaupers. Powieść porusza tematykę nierówności i alienacji społecznej oraz nietolerancji na tle piętnastowiecznego Paryża.
Autorem scenariusza tej adaptacji jest francuski pisarz i scenarzysta teatralny i komiksowy Claude Carré („De Profundis”, „Nobodyland”). Za rysunki odpowiada natomiast pochodzący z Korsyki rysownik („Le Pays Miroir”, „De Profundis”).
Seria/cykl: ADAPTACJE LITERATURY
Scenarzysta: Claude Carré
Ilustrator: Jean-Marie Michaud
Tłumacz: Marek Puszczewicz
Typ oprawy: miękka
Adaptacje literatury. Ostatni Mohikanin
Rok 1757. Francuzi i Anglicy toczą walkę o podbój Nowego Świata, nie licząc się z indiańskimi plemionami pierwotnie zamieszkującymi te tereny. Córki brytyjskiego pułkownika Monro, Alicja i Kora, chcą dołączyć do ojca, dowodzącego obroną fortu William Henry. Do ich wyprawy dołącza Sokole Oko, biały traper wychowany przez Indian, jednak okazuje się, że indiański przewodnik z plemienia Huronów prowadzi kobiety prosto we francuską zasadzkę… Powieść Jamesa Fenimoreʼa Coopera, będąca drugą częścią pięcioksięgu o przygodach Sokolego Oka, należy do klasyki literatury amerykańskiej. Powieść, łączącą przygodę z historią charakteryzują barwne opisy przyrody, wartka akcja i mocno zarysowane sylwetki bohaterów.
Autorem scenariusza tej komiksowej adaptacji jest francuski scenarzysta Marc Bourgne („Barbe-Rouge”, „Frank Lincoln”), natomiast rysunki wykonał nieżyjący już rysownik włoskiego pochodzenia Marcel Uderzo, brat współtwórcy Asteriksa („L’histoire de l’aéronautique”).
Seria/cykl: ADAPTACJE LITERATURY
Scenarzysta: Marc Bourgne
Ilustrator: Marcel Uderzo
Tłumacz: Marek Puszczewicz
Typ oprawy: miękka