Prawda zawsze ma drugie dno.
Podgórska miejscowość, słowiańska mitologia i detektyw o ciętym języku oraz talencie do pakowania się w kłopoty.
Pierwsza część nowej serii kryminalnej osadzonej w Beskidzie Żywieckim.
„Prywatny detektyw, na którego nie czekaliśmy, a którego potrzebowaliśmy. I intryga tak mroczna jak beskidzka noc. Doskonały kryminał w mocno chandlerowskim klimacie. Trzeba!”.
Wojciech Chmielarz
Norbert Krzyż zawalił sprawę. Został wynajęty do poszukiwań zaginionej nastolatki, a potem zbagatelizował jedyny obiecujący trop: opublikowaną w chwili zniknięcia dziewczyny grafikę z wizerunkiem słowiańskiego demona – Topielicy. Niedługo później ciało zamordowanej Emilii zostaje odnalezione pod powierzchnią Jeziora Żywieckiego.
Podejrzenia padają na Alana Węglarza, rzekomego chłopaka nastolatki i muzyka metalowej kapeli, która w swojej twórczości czerpie ze słowiańskiej mitologii. Problem w tym, że Węglarz też przepadł. Jego rodzice zwracają się do Krzyża z prośbą o pomoc w odnalezieniu i oczyszczeniu syna z zarzutów. Powodowany wyrzutami sumienia detektyw przyjmuje zlecenie. Chwilę później zjawia się u niego dziadek Emilii, bezkompromisowy lokalny biznesmen, i składa mu propozycję nie do odrzucenia: Krzyż odnajdzie Alana, ale po to, by rodzina zamordowanej dziewczyny mogła dokonać zemsty…
Rozpoczyna się wyścig o życie chłopaka, a Norbert Krzyż nie odpuszcza, choć przed nim do odkrycia wiele kłamstw i zdrad, w których od dawna pogrąża się miejscowa społeczność. Zadawnione krzywdy i perwersyjne ideologie, kryjące się pod powierzchnią, to tylko początek.
Utrzymany w konwencji nastrojowego kryminału noir „Strażnik Jeziora” to debiut Michała Zgajewskiego i pierwsza część serii kryminalnej z Norbertem Krzyżem.
Michał Zgajewski – rocznik 1985. Urodził się w Oleśnie, na studia z historii i filozofii przeniósł się do Częstochowy, a po obronie doktoratu zamieszkał w Żywcu. Przez wiele lat tworzył powieści „do szuflady”. Publikował także krótsze utwory poza głównym nurtem wydawniczym, ostatnio jedno z jego opowiadań znalazło się w antologii „City” z 2023 roku. Fascynuje się kinematografią i pracuje nad programami o tematyce filmowej. Obecnie przygotowuje „Filmonewsy” dla telewizji Red Carpet. Jest także autorem bloga „Martwy Błękit”, gdzie dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat zapomnianych pereł popkultury. Warto dodać, że Michał Zgajewski jest również muzykiem, gra na gitarze basowej. W 2013 roku nagrał płytę z projektem „Heavier Than Broken Hearts” dla berlińskiej wytwórni Nasoni Records, gdzie teksty inspirowane są czarnym kryminałem. Na co dzień Michał pracuje w dziedzinie mediów społecznościowych. W wolnych chwilach z żoną odkrywa interesujące miejsca w Polsce, chociaż zaznacza, że najbardziej preferuje spędzanie czasu w domu, pisząc.