Strach przed ciemnością | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Strach przed ciemnością

2 lutego 2010, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Niektóre dzieci boją się ciemności. Strach i lęk tak ich paraliżuje, że mimo zmęczenia nie mogą zasnąć, płaczą i wynajdują najróżniejsze sposoby, aby nie zostać samemu w swoim pokoju. Oto kilka rad jak gubić strach przed ciemnością.

Przyjmij ze zrozumieniem strach dziecka przed ciemnością. Nie wyśmiewaj jego lęku. Ciemność jest dla dziecka czymś tajemniczym, a cienie na ścianach mogą stać się „potworami”. Na niewiele zdadzą się tłumaczenia i apelowanie do logicznego myślenia, bo tego strachu nie da się racjonalnie wytłumaczyć. Jeszcze gorszym sposobem jest przełamywanie lęku na siłę i zmuszanie dziecka do przebywania w ciemnym pokoju.

Jeśli dziecko chce zasypiać przy zapalonym świetle nie zabraniaj mu tego. Światło zgaś dopiero wtedy, kiedy dziecko mocno zaśnie. Jeżeli dziecko budzi się w nocy, alarmuje cię, że jest ciemno, a jak zasypiało było jasno i że boi się ciemności, kup małą lampkę, która mogłaby palić się przez całą noc.
Stwórz pozytywną atmosferę przed snem. Niech konieczność pójścia spać nie będzie karą dla twojego dziecka.
Opowiadaj lub czytaj dziecku bajki, ale tylko takie, gdzie ciemność nie jest kojarzona ze złem i strachem. Mów nawet wtedy, gdy wydaje ci się, że dziecko już zasnęło. Bądź blisko dziecka, gdy ono zasypia.
Na strach dziecka przed ciemnością bardzo pozytywnie działają pluszowe zabawki. Misie są dla dziecka substytutem bliskiej mu osoby, do której można się przytulić, a jednocześnie czuć się przy niej bezpiecznie.
Pozwól dziecku się bać, bo przeżywanie rozmaitych lęków jest zupełnie naturalne na różnych etapach rozwoju. Malec powinien dowiedzieć się od ciebie, że to, co czuje, jest zrozumiałe i „normalne”. Powiedz maluchowi, że każdy się czasami czegoś boi i nie ma w tym nic złego.

Zobacz również:

  1. Przeczytaj mi bajkę! Bajka dobra na wszystko
  2. Objawy stresu u dziecka
  3. Odporność dzieci: fakty i mity
  4. Jak żywisz swoje dziecko?

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz