Sterylizacja i kastracja psów i kotów

8 stycznia 2013, dodał: SuperZooMarket.pl
Artykuł zewnętrzny

Sterylizacja suczek i kotek oraz kastracja psów i kocurów.

Po co się robi sterylizację

Kastracja lub sterylizacja psów i kotów to wciąż dla niektórych temat kontrowersyjny. Argumenty przeciw są bardzo różne że przytoczenie ich zajęło by zbyt dużo miejsca. My chcemy jednak obiektywnie spojrzeć na temat sterylizacji suk i kastracji psów – tak aby każdy mógł wyrobić sobie na ten temat zdanie i dowiedzieć się w jaki sposób opiekować się wysterylizowanymi zwierzętami.

Po co robi się sterylizację u suczek? Powodów jest bardzo wiele. Takie najbardziej oczywiste dla wszystkich to niemożliwość zajścia przez sukę w ciążę i urodzenie szczeniaczków. Dodatkowy plus sterylizacji suki doceni każdy kto z próbuje wyjść na spacer  z  niesterylizowaną suczkę –  w okresie jej cieczki bardzo trudno odgonić się od zainteresowanych, nie tylko blisko mieszkających kawalerów. Dodatkowo wysterylizowana suka nie ma ciąż urojonych w trakcie których może dziwnie się zachowywać – nie chcieć wychodzić na spacery, odmawiać jedzenia, gromadzić w swoim legowisku pluszakami.  Dodatkową komplikacją w trakcie ciąży urojonej są częste zapalenia sutków, w których może nawet gromadzić się mleko.

Mniej rozpowszechnionym powodem dla których decydujemy się na sterylizację suki to zapobieganie groźnym chorobom tj. nowotwór sutków i jajników oraz ropomacicze.  Choroby te mogą dotknąć suczkę w każdym wieku – a co najważniejsze mogą dotknąć także te suczki które urodziły szczeniaki. Bardzo rozpowszechniony pogląd o tym iż jednokrotne urodzenie szczeniaków przez suczkę chroni ją przed tymi chorobami jest niestety nieprawdziwy.

W przypadku psa kastracja zapobiega nowotworom jąder i prostaty – bardzo częstym u psów.

Sterylizacja suki lub kastracja psa mają często przyczynę behawioralną. Zdarzają się pieski o zwiększonej skłonności do agresji lub niechętne do posłuszeństwa. Wykonany w odpowiednim okresie życia zabieg kastracji psów lub sterylizacji suczek może spowodować uspokojenie zwierzęcia i zmniejszenie tym samym problemów z jego zachowaniem.

Co się zmienia

Zabieg sterylizacji skutkuje obniżeniem ilości wytwarzanych hormonów. To zaś może powodować spowolnienie metabolizmu u wysterylizowanych zwierząt . W takim wypadku wzrasta zagrożenie otyłością.

Obniżenie przemiany materii z kolej może prowadzić do zwiększenia wytrącania się kryształków struwitowych w moczu a ten proces prowadzić do gromadzenia się kamieni moczowych w przewodzie moczowym sterylizowanego zwierzaka.  Ten dość skomplikowany proces kończy się po prostu problemami z układem moczowym u zwierzaka.

Opis ten brzmi dość groźnie i dość często zniechęca właścicieli zwierząt do przeprowadzenia zabiegu. Jednak o wiele łatwiej jest zapobiegać następstwom wywołanym przez zabieg sterylizacji niż tym które grożą zwierzakowi bez zabiegu. O tym jak zapobiegać problemom z układem moczowym u zwierząt sterylizowanych i kastrowanych w dalszej części artykułu.

Jaki może być efekt sterylizacji

Reasumując po zabiegu sterylizacji możemy u swojego zwierzaka napotkać następujące problemy:

  • Możliwe ale nie konieczne pogorszenie stanu sierści
  • Skłonność do tycia
  • Ew. problemy z układem moczowym

Co trzeba robić żeby zminimalizować negatywne skutki sterylizacji

Zapobieganie niekorzystnym skutkom sterylizacji suczek i kotek oraz kastracji psów i kocurów nie jest zbyt trudne. To co zaleca się takim zwierzakom to zapewnienie im odpowiedniej ilości ruchu, nieprzekarmianie oraz regularne kontrole u lekarza. Bardzo pomocne w utrzymaniu tych zaleceń jest stosowanie odpowiedniej karmy która będzie miała zwiększony poziom l-karnityny oraz włókna. Ta kombinacja zapobiega przejadaniu się zwierzaka oraz efektywne spalanie tłuszczów. Dobrze jest także jeżeli karma ma odpowiednią ilość kwasów omega 3, których obecność w codziennym żywieniu psa lub kota znacznie poprawia stan jego skóry i sierści.

Już wkrótce przedstawimy Państwu zestaw karm dla kotów kastrowanych i kotek sterylizowanych oraz suczek sterylizowanych i psów kastrowanych dostępnych w naszym sklepie superzoomarket.pl, których stosowanie zapewni zdrowie naszym pupilom.Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Korektor tuszujący siwe włosy Mytou…
Ja tego używam tylko w podbramkowych sytuacjach...
Balsam do golenia?
Gilette to jednak taka klasyka dla większości facetów.
Wynajmowanie mieszkania czy kredyt …
Jak się jest nastawionym bardziej na karierę niż przesiadywanie w jednym miejscu to raczej...
Manicure w Poznaniu
Używam zwykłych lakierów, więc zmiana koloru to nie problem, kiedy tylko sobie zamarzę...