Detergenty mogą osłabiać i niszczyć paznokcie, a nawet prowadzić do stanów zapalnych i alergii skóry. Sprawdź, jak się przed tych chronić i jakich składników w nich unikać.
Zachowaj ostrożność przy wrażliwej skórze
Jeśli masz bardzo delikatną skórę, która łatwo się podrażnia lub uczula, tę listę składników umieść na cenzurowanym. Najlepiej w ogóle unikaj kupowania detergentów z ich dodatkiem albo przynajmniej jakiegokolwiek kontaktu ze skórą w trakcie sprzątania:
– pochodne chloru – to popularny składnik płynów do czyszczenia muszli toaletowych lub udrażniania rur.
– pochodne ropy naftowej – można znaleźć je w detergentach do czyszczenia podłóg oraz środkach do nabłyszczania mebli.
– fenol – jest często w preparatach do czyszczenia łazienek lub innych o działaniu antybakteryjnym.
– konserwanty, składniki zapachowe, barwiące – mogą nasilać objawy alergii przy bardzo wrażliwej skórze.
To się sprawdzi:
– Przy alergicznej, wrażliwej i bardzo suchej skórze stosuj „zieloną” chemię gospodarczą, czyli ekologiczne lub naturalne detergenty, na bazie naturalnych substancji myjących, z dodatkiem olejków eterycznych. To zmniejszy ryzyko uczulenia czy podrażnień.
Sposób na podrażnienia skóry dłoni
Aby ich uniknąć, do sprzątania zawsze używaj rękawiczek wodoodpornych. To ważne, aby nie przepuszczały wody, bo wtedy nie będą też przepuszczać detergentów. Po każdym kontakcie dłoni ze środkiem czyszczącym, na przykład podczas prania ręcznego czy zmywania naczyń, od razu umyj ręce delikatnym żelem lub mydłem, najlepiej o działaniu regenerującym i silnie nawilżającym. Dodatkowo użyj odżywczego kremu do rąk.
Paznokcie a sprzątanie
Niestety to właśnie je najbardziej niszczą detergenty. Recepta? Na pewno zakładanie rękawiczek przy sprzątaniu mieszkania czy myciu naczyń. Ciężej robić w nich jednak pranie. Częściowo przed zniszczeniami spowodowanymi środkami chemicznymi ochroni paznokcie odżywka albo chociaż baza pod lakier. Dlatego nałóż ją na paznokcie przed sprzątaniem, najlepiej dwie lub trzy warstwy. Nie musisz robić tego super dokładnie, bo po sprzątaniu bazę najlepiej zmyć. Detergenty mogą wchodzić z nią w reakcję, przez co nie będzie działać już tak korzystnie na paznokcie. Oczywiście zmywacz, którego używasz, powinien być jak najbardziej delikatny. Następnie zafunduj paznokciom regenerującą kurację. Wmasuj w nie oraz w dłonie odżywczy krem, np. z masłem shea oraz pantenolem i załóż na dłonie rękawiczki. To żaden rewolucyjny sposób, ale najskuteczniejszy, który pozwoli je szybko zregenerować.
Kiedy w ogóle unikać detergentów?
Przy niektórych schorzeniach skóry, na przykład łuszczycy, zmiany na dłoniach mogą pojawiać się po zetknięciu z detergentami. Co gorsze, mogą je powodować także ochronne rękawiczki. Wtedy do sprzątania używaj wyłącznie ekologicznych detergentów. Jeśli potrzebujesz jednak silniejszej „broni” żeby pozbyć się opornego brudu, na przykład do umycia piekarnika, poproś o pomoc kogoś z rodziny. Możesz też zatrudnić pomoc domową, która Cię w tym wyręczy. Sprzątanie w Warszawie nie musi już ograniczać się do opcji „wszystko albo nic” i zamawiania pomocy do wysprzątania całego domu. Teraz, dzięki portalom internetowym, możesz zamówić osobę do konkretnego zadania na konkretną datę, bez konieczności nawiązywania stałej współpracy.