URODA I ZDROWIE

Sprzątanie bez chemii – zastosowanie boraksu

15 września 2016, dodał: pinkmause

B_1

Błyszcząca wanna, idealnie czysty zlew, pachnący dywan i lśniące krany jak z reklam TV – to nie musi być zasługa wyłącznie silnych chemicznych środków czystości. Każdy dom może wyglądać idealnie, nawet jeśli unikamy gotowych detergentów, nieobojętnych dla środowiska i naszego zdrowia. Ekologiczne sposoby na czysty i pachnący dom – jeśli do tej pory ich nie znaliście – zaskoczą Was prostotą, ceną i skutecznością porównywalną do tych najbardziej znanych sklepowych środków.

Boraks to naturalny, ekologiczny, i tani środek mający bardzo szerokie zastosowanie w gospodarstwie domowym. Wiele osób boi się boraksu z powodu jego toksyczności – niesłusznie! Środek ten nie jest wcale bardziej szkodliwy od soli kuchennej. Czteroboran sodowy zwany boraksem jest związkiem boru, występującym w przyrodzie w postaci minerału tinkalu (boraksu rodzimego).

B_2

Boraks używany jest jako ekologiczny środek czyszczący o bardzo dużym spektrum zastosowań:

1) Usuwanie zabrudzeń ze stalowego lub żeliwnego zlewu: przygotować pastę z 1 szklanki boraksu zmieszanej z 1/4 szklanki soku z cytryny i wyczyść zabrudzone miejsca, a następnie spłukać obficie wodą.

2) Czyszczenie okien i luster: wymyć roztworem 2 łyżek boraksu na 3 szklanki wody. Najlepiej osuszać starą gazetą. Błyszczenie – gwarantowane.

3) Uniwersalny środek do czyszczenia: rozpuścić 2 łyżki boraksu w 2 szklankach ciepłej wody z dodatkiem 2 łyżek octu, można do tej mieszanki dodać kilka kropli ulubionego olejku zapachowego. Czyścić zabrudzone powierzchnie czystą szmatką.

4) Usuwanie plam z wykładzin i dywanu: obficie namoczyć zabrudzone miejsce i wetrzeć w nie trochę boraksu. Dywan pozostawić do wyschnięcia i dokładnie odkurzyć.

5) Usuwanie pleśni z tkanin: wetrzeć w zapleśniałe miejsca roztwór przygotowany z pół szklanki boraksu i 2 szklanek gorącej wody. Pozostawić tkaninę na kilka godzin w wodzie, a następnie dokładnie wypłukać.

6) Udrażnianie zatkanych odpływów – wsypać do zatkanego odpływu 1/2 szklanki boraksu i zalać powoli 2 szklankami wrzącej wody, po 15 minutach dobrze przepłukać odpływ dużą ilością wody.

7) Czyszczenie sedesu – muszlę klozetową czyścić szczotką namoczoną w roztworze 1/2 szklanki boraksu na 2 litry wody. W przypadku silnego zabrudzenia lub napadu lenistwa można wsypać do muszli pół szklanki boraksu i pozostawić na 1-2 godziny.

8) Usuwanie plam z tkanin: przygotować roztwór z 1 czubatej łyżki boraksu i 4 l wody, namoczyć splamioną tkaninę na ok. 30 minut, a następnie wyprać.

9) Wybielacz do firan – moczyć je przez pół godziny w roztworze 4 litrów wody z dodatkiem czubatej łyżki boraksu, następnie wyprać.

10) Środek do czyszczenia złota i srebra: zmieszać boraks z sokiem z cytryny w proporcji pół na pół, wyczyścić pastą i spłukać ciepłą wodą.

washing windows

11) Usuwanie przykrych zapachów: wystarczy pojemnik na śmieci czy kocią kuwetę umyć roztworem boraksu albo wysypać go na dno. Może być stosowany do plastiku czy metalu, wszędzie tam, gdzie chcielibyśmy pozbyć się uciążliwego zapachu.

12) Likwidacja zapachu rozlanego skwaszonego mleka: rozmieszać dokładnie pełną łyżkę stołową boraksu z 750 ml wody, uzyskaną mieszaniną umyć wnętrze lodówki czy zamrażarki.

13) Środek do mycia porcelany: napełnić zlew ciepłą wodą i rozpuścić pół szklanki boraksu, umyć naczynia w mieszaninie, a następnie opłukać dokładnie i osuszyć.

14) Dezynfekcja młynka do mielenia resztek jedzenia: wsypać do młynka 3 łyżki boraksu i pozostawić na godzinę, po czym uruchomić urządzenie i spłukać obficie gorącą wodą.

.

B_4

Zasady bezpiecznego używania boraksu:

1. Podczas używania boraksu, używajmy rękawiczek ochronnych.
2. Boraks przechowujmy w suchym, chłodnym miejscu niedostępnym dla dzieci.
3. Boraksu nie spożywamy, trzymamy też z dala od oczu nie wcieramy w skórę.

Do czyszczenia używaj ścierek z tkaniny. Ręczniki papierowe zawierają wybielacze i toksyny, dlatego lepiej sprzątać za pomocą starych ręczników, fragmentów prześcieradeł lub ubrań, które przeznaczyłaś do wyrzucenia.

Źródła: www.ekorodzice.pl, www.e-natura.pl, www.yaacool-eko.pl

zobacz również:

 

  1. Dekoracje z dyni – ozdoba mieszkania
  2. Ekologiczne sprzątanie domu – porady jak sprzątać tanio i naturalnie
  3. Naturalne i ekologiczne czyszczenie mebli i odświeżanie
  4. Mieszkanie w stylu andaluzyjskim

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Sprzątanie bez chemii – zastosowanie boraksu

  1. avatar Katarzyna Olechowska pisze:

    Idealny skladnik?

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Rehabilitacja
Cześć. Słuchajcie jakiś czas temu uległam wypadkowi w wyniku którego straciłam kończynę dolną...
Kremy do twarzy
A ja lubię Tołpę i Nivea, obie marki mają same zalety:)
Lokówki
Można też zapleść wilgotne włosy na noc i rano loki gotowe bez lokówki:)
Wypożyczenie większej ilości krzese…
Ostatnio na 50. rocznicę ślubu moich dziadków wypożyczaliśmy krzesła i stoły ze szkoły,...