Braki w uzębieniu, szczególnie liczne, stanowią poważny problem nie tylko natury estetycznej, ale również zdrowotnej. Przy braku większej liczby zębów twarz zmienia wygląd, jej dolna część zapada się, co wizualnie dodaje lat. Poważniejszym problemem są kłopoty z prawidłowym odżywianiem. Niedostateczne rozdrabnianie pokarmu może prowadzić do poważnych powikłań ze strony układu pokarmowego. Współczesna stomatologia ma na to jednak doskonałe rozwiązania.
Protetyka pozwala na odtworzenie jednego, kilku lub nawet wszystkich zębów. Do wyboru mamy korony, mosty lub protezy. Mosty i korony są uzupełnieniem stałym, z tym że mosty zastępują kilka zębów, natomiast korony – tylko pojedyncze.
Wkłady koronowo-korzeniowe są stosowane przy częściowym lub całkowitym złamaniu zęba. Stanowią one podstawę, na której nadbudowuje się imitację zęba zbliżoną kształtem i barwą do naturalnego. Warunkiem zastosowania tej metody jest korzeń, w którym może być zamontowany wkład. Przy dużym uszkodzeniu zęba można dokonać jego odbudowy za pomocą korony, którą mocuje się do uprzednio oszlifowanego zęba przy zastosowaniu cementu. Mosty stosowane są w sytuacji, gdy pacjent nie ma kilku zębów. Warunkiem ich wykonania jest posiadanie własnych zdrowych zębów, na których zostaną osadzone. Współczesna protetyka pozwala na wykonanie takich, które będą zbliżone barwą do zębów naturalnych. Jest to wygodne rozwiązanie dla pacjenta, ponieważ są one mocowane na stałe, a wykonanie z porcelany powoduje, że są odporne na ścieranie i przebarwienia (źródło: http://www.portaldentystyczny.pl/pacjent/warto_wiedziec/art711,sposoby-odtwarzania-zebow.html). Przy braku zbyt wielu zębów, gdy niemożliwe jest zamocowanie mostu, stosuje się ruchome protezy szkieletowe. Dzięki użyciu specjalnych niewidocznych zasuw i zatrzasków, protezy te spełniają oczekiwania estetyczne pacjenta.
Innym rodzajem protez ruchomych są protezy osiadające. W przeciwieństwie do protez szkieletowych siła nacisku w czasie jedzenia przenoszona jest nie na zęby, lecz na kości szczęki. Powoduje to ich przyspieszony zanik i osiadanie protezy. W efekcie przyleganie do podłoża jest coraz gorsze i konieczna jest jej wymiana. Częściową protezę osiadającą wykonuje się zwykle z nylonu, który jest materiałem półprzeźroczystym i elastycznym, dzięki czemu dobrze dopasowuje się do naturalnych tkanek. Gabinety protetyczne oferują pełną gamę rozwiązań w zależności od potrzeb i oczekiwań pacjenta. Więcej na ten temat można również przeczytać na stronie jednego z gabinetów www.ferreus.pl.
Doskonałą alternatywą dla protezy ruchomej są implanty. Dzięki implantologii nawet przy braku wszystkich zębów można dokonać ich pełnej rekonstrukcji. Zamienniki takie wykonane są zwykle z tytanu, który posiada duże właściwości integracyjne z kością. Mocowanie polega na wkręceniu ich w uprzednio wywiercony otwór w szczęce, a następnie po okresie adaptacji, który może trwać od 1 do 3 miesięcy, mocowana jest porcelanowa korona imitująca naturalny ząb. Implanty mają tę zaletę, że do złudzenia przypominają prawdziwe zęby, są trwałe i dają pacjentowi poczucie komfortu (źródło: http://stomatologia.wieszjak.polki.pl/protezy-i-licowki/314972,Proteza-zebowa-stala-czy-ruchoma.html).
W zależności od tego, z jakimi problemami boryka się pacjent, współczesna protetyka i implantologia mają do zaoferowania doskonałe rozwiązania, które pozwolą poczuć się pewnie i cieszyć się pięknym uśmiechem.