Urocze mieszkanie na poddaszu z piękną panoramą okolicy, czy będzie to miejski krajobraz, czy może kojąca zmysły uroda okalającej roślinności – to marzenie wielu osób. O ciekawych pomysłach na zaaranżowanie poddasza pisze Magdalena Zdrenka z portalu RynekPierwotny.com.
Z pewnością codzienne poranki w takim miejscu mają swój urok i niepowtarzalny klimat. Do pełni szczęścia potrzebny jest już tylko łyk porannej, świeżo zmielonej kawy i niebanalna aranżacja miejsca. To co dodaje uroku poddaszom, może jednocześnie utrudniać ich aranżacje. Liczne załamania ścian, słupy, skośne połacie dachu powodują, iż przestrzenie tego typu bywają nieregularne, a to sprawia, że urządzenie takiej powierzchni wydaje się być ograniczone. Wbrew pozorom możliwości, jakie stwarza mieszkanie ze skosami, nie tylko nie ogranicza aranżacji poszczególnych pomieszczeń, ale często bywa inspiracją do ciekawych rozwiązań przestrzennych. Starannie przemyślany pomysł, a także odpowiednie materiały z pewnością stworzą z naszego poddasza przytulne gniazdko.
Decydując się na aranżację poddasza powinniśmy w miarę możliwość pozostawić jak najwięcej przestrzeni otwartej, czasem kosztem wydzielonego przedpokoju czy tradycyjnej kuchni zamkniętej. Jeśli nasze mieszkanie posiada strop, to zrezygnujmy z niego i odsłońmy elementy konstrukcyjne, które powiększą optycznie przestrzeń i nadadzą jej charakteru.
Gdy jednak przyjdzie nam ochota na podział poddasza, to warto aby zaproponowane ścianki działowe były konstrukcyjnie lekkie. Znakomicie sprawdzają się tutaj wszelkiego rodzaju podziały wykonane np. ze szkła.
W miarę możliwości niedoświetlone miejsca, warto wzbogacić dodatkowymi oknami dachowymi. W mieszkaniach z dużą liczbą skosów znakomicie sprawdzają się okna połaciowe połączone z kolankowymi. W dozowaniu ilości wpuszczanego światła pomogą nam wtedy ciekawe rolety których wzorów i modeli na polskim rynku w ostatnim czasie z pewnością nie brakuje.
Według Magdaleny Zdrenki z portalu RynekPierwotny.com, ze względu na skosy ograniczające możliwości dowolnego ustawienia mebli, trzeba dobrze przemyśleć miejsce poszczególnych elementów. Istotny będzie tu także odpowiedni dobór domowych sprzętów. Urządzając salon, powinniśmy zdawać sobie sprawę z faktu, iż to właśnie w nim spędzamy najwięcej czasu, toteż warto aby znalazł się on w najdogodniejszym miejscu. Kanapę, najlepiej niezbyt wysoką, warto ustawić tyłem do ściany skośnej. Przy takim układzie mamy pewność, że zaproszeni przez nas goście, wstając z kanapy, nie rozbiją sobie głowy. W mieszkaniach na poddaszu najlepiej sprawdzają się lekkie konstrukcje. Nie przytłaczajmy zatem naszego salonu rozłożystym zestawem wypoczynkowym z dużymi oparciami. Wybierając komplet mebli wypoczynkowych, warto rozejrzeć się za fotelami na cienkich nóżkach.
Wolne miejsce pod skosem możemy wtedy zagospodarować ciekawymi, otwartymi, niezbyt wysokimi półkami na których, wedle uznania możemy poustawiać książki, sprzęt RTV lub ulubione pamiątki z podróży.
Trzeba przyznać, że na poddaszu znakomicie sprawdzają się wszelkiego rodzaju zabudowy zamawiane pod wymiar, które pozwalają na funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni, co w przypadku mebli o standardowych wymiarach na poddaszu bywa niemożliwe. Toteż we wnętrzach ze skosami ciekawie prezentują się zabudowy z szafek przeszklonych i podświetlonych, które poza swoją użyteczną funkcją dodatkowo optycznie powiększają metraż. Ponadto w miejscach skosów stosując ten sam kolor elementów zabudowy i ściany, sprawimy, iż skosy ścian wizualnie „złagodnieją”, dając wrażenie wyższego pomieszczenia.
– Klimat poddasza podkreślą także niebanalne dodatki, niskie komody, stare skrzynie czy używane kufry, które mogą być nie tylko fajnym akcentem, ale i funkcjonalnym meblem do przechowywania najróżniejszych rzeczy – mówi Magdalena Zdrenka z portalu RynekPierwotny.com.
Odkryte belki, niebanalne lustra i wanna pełna piany zamiast tradycyjnego prysznica i podwieszanego sufitu to rozwiązania idealne do łazienki na poddaszu, które dodatkowo podkreślą klimat miejsca i z pewnością wprowadzą w dobry nastrój podczas relaksującej kąpieli
– Pamiętajmy jednak, że w przypadku domów nowo budowanych prace wykończeniowe możemy podjąć dopiero wtedy, gdy na dachu zostało już ułożone pokrycie i warstwy izolacyjne oraz rozprowadzono instalacje wewnętrzne. Przeróbki montażowe możemy rozpocząć dopiero kiedy wszystkie „mokre” prace budowlane zostaną zakończone a obiekt zdąży wyschnąć – mówi Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com. W nowych budynkach taki proces może trwać nawet kilkanaście miesięcy, jednak perspektywa mieszkania na poddaszu i niezapomnianego widoku ze szczytu dachu to chwile dla których warto poczekać.