SPF 50 lub mniej? Jak chronić skórę na wakacjach? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

SPF 50 lub mniej? Jak chronić skórę na wakacjach?

5 czerwca 2023, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Marzysz o pięknej, brązowej opaleniźnie? Nie wyobrażasz sobie urlopu i wakacji bez wypoczynku na słońcu? Pamiętaj jednak, że warto zrobić wszystko, aby nie wrócić z wakacji z pamiątką w postaci oparzeń skóry. Podpowiadamy, jak chronić skórę na wakacjach i na czym powinno polegać bezpieczne opalanie.

Większość kremów, które stosujemy latem, chroni przed promieniowaniem słonecznym UV. Promieniowanie, które dociera do ziemi i działa na naszą skórę, to promieniowanie UVB, UVA oraz IR. Nie ma kremów, które całkowicie „blokują” działanie promieni słonecznych na naszą skórę. Możemy, a nawet powinniśmy, częściowo się przed nim chronić. Kremy, których używamy, powinny zawierać filtry chroniące przed całym spektrum promieniowania. Dlaczego to tak ważne? Promieniowanie UVA i IR przenika przez naskórek do skóry właściwej. Skóra nieodpowiednio chroniona narażona jest nie tylko na szybsze starzenie, ale na różnego rodzaju inne uszkodzenia, alergie, choroby skórne oraz nowotwory.

Producenci kosmetyków z filtrami przeciwsłonecznymi przyzwyczaili nas do zwracania uwagi na liczbę SPF, czyli inaczej faktora ochronnego przed promieniowaniem UV. SPF, czyli Sun Protection Factor określa współczynnik ochrony przeciwsłonecznej, a dokładniej wydłuża czas ekspozycji skóry na działanie promieniowania UV bez zagrożenia wystąpienia oparzeń słonecznych. Okazuje się jednak, że różnice między kremami o różnych faktorach nie są aż tak duże. Na przykład: faktor SPF 15 – blokuje około 93% promieniowania, faktor SPF 30 – około 97%, a SPF 50 – około 98%. Ochronę SPF 5 uważa się za słabą, dlatego specjaliści polecają kremy z SPF minimum 15, a najlepiej SPF 30. Kosmetyki z SPF 50 poleca się zwłaszcza dzieciom, kobietom w ciąży oraz osobom o szczególnie wrażliwej cerze, np. naczynkowej, bardzo podatnej na przebarwienia, mocno przesuszonej, piegowatej, obfitującej w znamiona itp. Pozornie zatem wybór wydaje się prosty, ale… skuteczność kremu z filtrem zależy nie tylko od jego SPF, ale również właściwego stosowania, tj. równomiernego nałożenia minimum 30 minut przed ekspozycją na słońce oraz jego uzupełnienia w ciągu dnia. Podczas opalania należy także pamiętać o tym, że zadaniem kremu z filtrem jest ochrona przed promieniowaniem, a nie wydłużanie czasu przebywania na słońcu. Dlatego podczas kąpieli słonecznych lub przebywając na dworze należy nawet kilkakrotnie używać kremu z filtrem.

Nikogo nie trzeba przekonywać, że kremy z filtrami UV to absolutny must have latem, a współczynnik SPF należy dopasować go do rodzaju skóry. Zasada doboru kosmetyków do opalania i odpowiedniego współczynnika SPF jest prosta: im jaśniejszą i bardziej wrażliwą mamy skórę, tym wyższy powinien być współczynnik SPF naszego kosmetyku. Istotny jest również rodzaj zastosowanych filtrów przeciwsłonecznych – kosmetyki przeciwsłoneczne mogą posiadać filtry chemiczne, mineralne lub mieszane. Zwykle takie produkty mają na etykiecie oznaczenia IPD lub PPD (PA). Przeważają te z filtrami chemicznymi, ponieważ dobrze się wchłaniają i pochłaniają promieniowanie UV. Filtry mineralnie działają mechanicznie (jak ekran), odbijają promieniowanie UV, ale kiepsko się wchłaniają. Zazwyczaj zawierają tlenek cynku i tlenek tytanu, a ich niewątpliwą zaletą jest brak podrażnień podczas stosowania, a także hipoalergiczność, dlatego mogą być stosowane również przez alergików czy dzieci. Niektóre kosmetyki łączą działanie obu rodzajów filtrów i to również jest dobre rozwiązanie.

Jak powinniśmy się przygotować do wakacyjnego plażowania? Najpierw dobierzmy produkty do opalania z odpowiednim faktorem dla naszego typu cery, a następnie te gwarantujące nawilżenie skóry po opalaniu. W szerokiej gamie kremów, mleczek każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Bardzo dobrym wyborem jest także wygodny w użyciu olejek do opalania. W przypadku kosmetyków do opalania warto również wybrać produkt wodoodporny, nawet jeśli nie planuje się łączenia opalania i kąpieli. Mając jednak na uwadze naturalną potliwość, krem taki utrzyma się dłużej, a dzięki temu ochrona będzie bardziej pewna. Jednakże nawet w jego przypadku jednorazowa aplikacja nie zapewni ochrony na cały dzień. Warstwę ochronną należy odnawiać co dwie godziny, a niekiedy szybciej (w przypadku dużej potliwości lub kontaktu z wodą). Tylko to zagwarantuje, że zastosowany krem będzie działał skutecznie.

To jaki krem do opalania wybrać jest uzależnione także od kilku innych czynników. Z jednej strony należy wziąć pod uwagę osobiste reakcje na działanie promieni słonecznych, z drugiej zaś specyfikę warunków, w których będziemy się na słońce wystawiać. W górach, podczas spacerów po wzniesieniach, słońce operuje bardzo mocno, zatem trzeba się chronić przed nim bardziej. Podobnie jest w tropikach i nad morzem bowiem, że woda odbija około 30-40% słońca, a piasek około 20%, co potęguje działanie promieni UV. Rozpoczynając opalanie warto zacząć od kosmetyków z wysokim filtrem przeciwsłonecznym i stopniowo redukować poziom ochrony. Będzie to dla naszego ciała nie tylko zdrowsze, ale i zagwarantuje prawdziwie zachwycającą opaleniznę na wiele tygodni. Na bezpiecznym opalaniu jeszcze nikt nie stracił.

Latem trudno wyobrazić sobie unikanie słońca. Powinniśmy jednak wiedzieć, jak dobrze się przed nim chronić i jakie wybierać kosmetyki, by zachować zdrową skórę, ale również korzystać z pięknej opalenizny. Zobacz zatem, który krem do opalania jest najlepszy dla Ciebie i Twojej rodziny. Wybieraj mądrze i zapomnij o spalonej skórze i ciesz się zdrową opalenizną.

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Styl eko
Nie każdy ma działkę....
Gdzie w Polsce rodzi się najmniej d…
Jasne, bo 500 zł to taka kasa jak nie wiem.... Dwa razy zrobisz większe...
sklepy online z odzieżą dziecięcą…
Ale jakość też jest ważna, żeby to ubranie wytrzymalo choć 3 prania
Facet nie wie czego chce czy się mn…
Warto słuchać otoczenia w sprawie dopasowania partnera. Z boku widzi się więcej....