5 g dziennie (łyżeczka do herbaty) – to wg Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) granica dziennego spożycia soli dla jednej osoby. Tymczasem sól na stałe zagościła w naszej diecie i często solimy jedzenie odruchowo, nawet go wcześniej nie próbując.
Sól to oczywiście nie tylko zagrożenie. Jej niewątpliwą zaletą jest to, że dodaje smaku wielu potrawom i jest dobrym środkiem konserwującym, dzięki któremu nie rozwijają się bakterie. Pozytywny wpływ na organizm ma sód – pierwiastek zawarty w soli, odpowiedzialny za gospodarkę wodną i ciśnienie krwi. jednak spożywanie soli w nadmiarze może prowadzić do nadciśnienia tętniczego a to z kolei do groźnych chorób nerek, serca, czy wylewów krwi do mózgu. Polacy spożywają dwu-, a nawet trzykrotnie soli więcej niż wskazuje norma WHO. Stąd tak dużo zachorowań na choroby serca i nadciśnienie.
Nie zapominajmy, że sól jest składnikiem wielu gotowych już produktów, których nie dosalamy, np. sera, pieczywa, wędlin. 20 g sera żółtego może zawierać od 0,2 do 0,3 g soli. Kromka pszennego pieczywa to 0,3 g soli. A więc w jednej kanapce zjadamy już 1 g soli, czyli 20%dziennej normy, nawet jeśli przy tym nie korzystamy z solniczki. Tę stosujemy głownie do dań obiadowych – solimy zupę, ziemniaki, mięso, itd.
Aby zmniejszyć ilość soli w naszym codziennym jadłospisie, warto posłuchać wskazówek dietetyka – Iwonna Niegowska, żywieniowiec marki Knorr radzi, by obniżać ilość soli stopniowo, by nie odczuć drastycznej zmiany smaku swoich posiłków i nie popaść w zniechęcenie do zdrowszej diety. Po pewnym czasie na pewno przyzwyczaimy się do tego. Polubimy to, że mamy szansę poznać rzeczywisty smak potraw.
Oto ważne porady dietetyka, które warto stosować:
– Stosujmy zioła i przyprawy. Zapewnią one intensywny, apetyczny smak, bez potrzeby nadmiernego dosalania potraw.
Tą wiedzę szefowie kuchni Knorr wykorzystują, pracując nad recepturami produktów. Połączenie suszonych ziół, przypraw i warzyw sprawia, że aby nadać smak potrawie nie musimy używać już tyle soli. W rezultacie dania przygotowane z ich pomocą mogą cechować się mniejszą zawartością soli niż te przygotowywane bez ich udziału, kiedy w dużej mierze „doprawiamy” danie solą.
I tak np. używając Naturalnej Przyprawy do mięs z gorczycą i kolendrą Knorr solimy o połowę mniej. Używając tylko soli, dodajemy jej ok. 1,5 g na 100 g mięsa, a stosując przyprawę 0,75 g soli na 100 g mięsa.
Podobnie 100 g gulaszu przygotowanego z pomocą Fix Knorr Gulasz będzie zawierało 0,73 g soli. Natomiast gdy sami „doprawiamy” mięso solą, używamy jej średnio 1,5 g na 100 g mięsa.
Inne przykłady:
100 g dania przygotowanego z pomocą Fix Knorr Gulasz z kurczakiem – 0,65 g soli*
100 g dania przygotowanego zgodnie z tym przepisem wyłącznie z solą – 1,1 g soli*
100 g dania przygotowanego z pomocą Fix Knorr Chili con carne – 0,43 g soli*
100 g dania przygotowanego zgodnie z tym przepisem wyłącznie z solą – 0,53 g soli*
100 g dania przygotowanego z pomocą Fix Knorr Do potraw chińskich – 0,45 g soli*
100 g dania przygotowanego zgodnie z tym przepisem wyłącznie z solą – 0,76 g soli*
*bez soli dodawanej podczas gotowania ryżu
– Jeśli przyrządzamy danie makaronowe lub ryżowe, to pamiętajmy, że sos z którym je podamy, nada smak również tym składnikom bazowym. Dlatego nie ma potrzeby solenia makaronu czy ryżu podczas gotowania.
– Zamiast zwykłej soli kuchennej możemy używać soli dietetycznej o obniżonej zawartości sodu.
– Ograniczajmy sól stopniowo – będzie to mniej bolesne dla naszych kubków smakowych. Zamiast dwóch łyżeczek do gotujących się ziemniaków dodajmy najpierw 1,5 łyżeczki, a po pewnym czasie jedną łyżeczkę.
– Gotujmy warzywa nieobrane – zachowują więcej smaku, aromatu i potasu.
Zredukowanie spożycia soli o 1 g dziennie spowodowałoby mniejszą liczbę wylewów o 5% i ataków serca o 3%.
Od roku 2003 eksperci marki prowadzą prace nad redukcją soli w produktach, by osoby z nich korzystające mogły ograniczyć jej spożycie . Do roku 2010 udało się obniżyć średnią zawartość soli w produktach o 25%, a działania w tym kierunku wciąż trwają – są jednym z priorytetów programu marki „Z naturalnymi składnikami dla najlepszego smaku”. Planowane działania zakładają dalsze zmniejszanie ilości soli w produktach o kolejne 15-20%. Szeroka oferta zup Knorr zawiera obecnie, co najmniej 10% mniej soli niż średnio dodaje się do zup gotowanych w polskich domach.
Lubisz jeść/gotować i martwisz się, że Twoje menu ucierpi po wprowadzeniu nowych zasad? Nic bardziej mylnego! Przy delikatnych zmianach w jadłospisie jesteś w stanie znacząco obniżyć ilość spożywanej codziennie soli, a wciąż jeść bardzo smacznie i, co najważniejsze, różnorodnie. Poniżej przedstawiamy propozycję obniżenia zawartości soli w codziennym menu – radzi Iwonna Niegowska, żywieniowiec marki Knorr.
Wiadomo, że jajecznica na śniadanie smakuje świetnie. Wystarczy, że zamiast boczku dodasz do niej pieczarki i pomidory oraz szczypiorek, a całe śniadanie będzie zawierało zdecydowanie mniej soli. Co więcej, jajecznica będzie o wiele bardziej aromatyczna.
Drugie śniadanie u większości z nas stanowią kanapki. Zatem zamiast sera żółtego i szynki użyjmy pieczeni z indyka, dodajmy ulubione warzywo lub owoc (pomidor, awokado).
Czas na obiad! Czy często w pośpiechu zdarza Ci się zamawiać pizzę? Zamiast zrobić to kolejny raz, warto pokusić się łatwe i szybkie w przygotowaniu domowe danie, np. makaronowe z sosem mięsno-warzywnym. Dzięki temu znacznie zredukujemy zawartość soli w naszym menu.
A jeśli po obiedzie chcemy zjeść jakąś przekąskę, zamiast chipsów wybierajmy niesolone orzeszki – nasz wybór to kolejny krok do obniżenia zawartości soli w diecie.
** Materiał został opracowany w konsultacji z Iwonną Niegowską, żywieniowcem marki Knorr