Ślub jako obrzęd przejścia – poznaj najciekawsze fakty

13 czerwca 2017, dodał: EKSPERTKA

Każda z nas przez całe swoje życie uczy się i nabiera doświadczenia, na podstawie którego, wraz z wnioskami wyciągniętymi z obserwacji otoczenia oraz wewnętrznymi przekonaniami, podejmuje mniej lub bardziej ważne decyzje. Pokonujemy stawiane przed nami bariery, dążąc bezustannie do wymarzonego szczęścia. Najpierw jesteśmy dziećmi, później wchodzimy w etap dojrzewania, aż w końcu dorosłości, w której przyjmujemy rolę dziewczyny, narzeczonej, żony, matki – każda z owych ról poprzedzona jest określonym obrzędem przejścia, jak kolejno zaręczyny, ślub, narodziny dziecka.

Decydując się na ślub, który jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu, musimy być pewne, że to właśnie z tą drugą osobą chcemy spędzić resztę swoich dni. Niektóre pary, chcąc podkreślić łączącą je więź, decydują się na zakup symbolicznej biżuterii. Najczęściej stawiają na obrączki srebrne z grawerem lub bez, które później wymieniają często na złote, wręczając je sobie wzajemnie przed ołtarzem. Wydarzenia związane z zaręczynami, organizacją ślubu i wesela pochłaniają ogromną ilość czasu i wysiłku, ale tak naprawdę są tylko małą zapowiedzią zmian, jakie czekają nas po tym, gdy weselne dzwony ucichną.

Narzeczeństwo – początek zmian

Wchodząc w jakikolwiek związek, musimy mieć świadomość, że wchodzimy jednocześnie w nową rolę. Z czasem, im związek staje się bardziej poważny, w naszym życiu zachodzi coraz więcej zmian. Poznajemy rodzinę ukochanego, wkraczamy w nową grupę społeczną, która może okazać się zgoła inna niż ta, w której dotychczas żyłyśmy. Machina zmian tak naprawdę rusza jednak w momencie, w którym mężczyzna oświadcza się kobiecie i zostaje przyjęty. Musimy być świadome, że w chwili, w której ogłaszamy całemu światu nasze szczęście, zostaniemy zasypane pytaniami pod tytułem „kiedy ślub”? Czy data, miejsce, lista gości są już ustalone? Tak naprawdę nie ma ściśle określonego czasu, który pozwoli nam przejść do porządku dziennego nad całym procesem przygotowań. Emocje będą towarzyszyć zawsze, ilekroć pomyślimy o podniosłej chwili i ilości spraw, które nadal są przed nami.

Im bliżej wyznaczonej daty, tym większy stres i to niezależnie od tego, czy na przygotowania mamy rok, czy 3 lata. Gdy mamy wyznaczony termin, wybraną salę weselną oraz zespół muzyczny, kolejne kroki kierujemy do kancelarii parafialnej, w przypadku ślubu kościelnego, lub do urzędu stanu cywilnego. Dostarczamy tam akty urodzenia i metryki chrztu, których zdobycie możemy potraktować jako swego rodzaju podróż do początku naszego istnienia.

Jeśli decydujemy się na ślub kościelny, razem z księdzem ustalamy termin rozpoczęcia nauk przedmałżeńskich, które stanowią ważny element drogi do wspólnego życia. Poruszane w ich trakcie treści pozwalają jeszcze lepiej poznać partnera, ale też siebie.

Obrączki srebrne czy złote?

Zakup obrączek jest niezwykle ważny dla przyszłych małżonków. Na zawsze staną się bowiem symbolem uczucia, zawsze będą na serdecznym palcu dłoni. To, czy będą to obrączki srebrne, złote czy platynowe, zależy już od osobistych preferencji, które przedstawiamy podczas zakupu. Wybór wzorów jest teraz ogromny i zapewne każda para znajdzie coś dla siebie. Pamiętajmy, że po nałożeniu magicznego „krążka” na palec kończy się etap narzeczeństwa. Wracamy do codziennego życia, tworząc już podstawową komórkę społeczeństwa, jaką jest rodzina.

Ślub jako obrzęd przejścia

Każdemu obrzędowi przejścia towarzyszą charakterystyczne rytuały, które mają na celu podkreślić ogromną wagę zmian, jakie zachodzą w naszym życiu. Najpierw zaręczyny, a następnie ślub, są przełomowymi momentami, które raz na zawsze odmieniają naszą codzienność. Ceremonia zaślubin to niezmiernie ważne wydarzenie, które mocno odcina nas od dotychczasowego statusu i przenosi na zupełnie inny poziom. Od tej chwili „ja” zmienia się w „my”, jest wspólny dom, wspólne radości i troski. W wielu przypadkach młode pary już tylko krok dzieli od kolejnego obrzędu przejścia, jakim są narodziny dziecka, kiedy to dwoje ludzi ponownie przyjmuje nowe role – rodziców – co wymusza ponowną zmianę sposobu życia.

 

 

 


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz

Rozwiąż poprawnie równanie: *


Aleja handlowa

Naturalne płatki mydlane do prania Enklare NumberOne
Delikatne dla skóry, wykonane na bazie mydła naturalnego Enklare
Cena:
17,90 zł
Forever Fields of Green
Zielone źdźbła młodych zbóż, pszenicy i jęczmienia oraz lucerny
Cena:
54,40 zł
Piżama chłopięca marki KANZ
Bawełniana, miła w dotyku piżama dla chłopca na wiosenne i letnie noce
Cena:
39,90 zł
Wygodny biustonosz na lato
Biustonosz miękki wykonany z ażurowej czarnej koronki o kwiatowym wzorze
Cena:
59 zł
Sandały Japanese Beige
Hit tego lata - wymieniaj wstążki i ciesz się co dzień innym kolorem!
Cena:
79,90
Gorset mocno wyszczuplający talię, brzuch
Kkształtuje talię, górne i dolne partie brzucha
Cena:
31 zł
kiedy się przedawnia odszkodowanie?…
Są firmy co obiecują wywalczyć odszkodowanie nawet za wypadki z lat 90, więc nie zawsze to się tak szybko przedawnia...
6 skutecznych sposobów na podkręcen…
No właśnie też chciałabym zacząć brać jakieś naturalne suplementy albo może jakieś zioła/konkretne produkty żeby podkręcić metabolizm. Tutaj sobie czytam na ten temat. Pije ktoś z Was koktajle z młodego jęczmienia?
Odchudzanie po porodzie
By schudnąć trzeba spełnić dwa proste warunki - trochę ruchu i dieta.Do jakiejkolwiek aktywności potrzeba się po prostu zmusić.Niech to jest np. bieganie, rower czy basen.Diet też jest wiele i wiele szkół odchudzania. Moja bratowa po porodzie postanowiła się wziąć za siebie.Zastosowała odchudzającą dietę warzywną - .Muszę przyznać ,że trochę zazdroszczę jej efektów.
Łuszczyca
Polecam Wam jeszcze jeden artykuł na temat łuszczycy i wydaje mi się, że on odpowie Wam wszystkim na jedno pytanie, które bardzo często sobie zadajecie, a więc czy łuszczyca jest zaraźliwa. Artykuł znajduje się na stronie jest naprawdę bardzo przystępny ;)
facebook