Kapryśna wiosna daje się we znaki, ale im dłużej trwa, tym bliżej nam do lata. A do największych atrybutów letniej pory roku bez dwóch zdań należy zaliczyć ciepło i Słońce. Jego promienie z każdym dniem będą mocniej ogrzewać nasze ciała. Co na to skóra z AZS? Słońce jest jej przyjacielem, czy wrogiem?
Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) jest to przewlekłe i nawrotowe schorzenie dotyczące naskórka i skóry właściwej. Cechuje się typową lokalizacją i charakterystycznym obrazem zmian skórnych. Obecnie diagnozowane jest u 10-12% populacji, najczęściej dotyczy dzieci. U 90% pacjentów choroba rozwija się przed ukończeniem 5 roku życia.
Dermatolodzy są zgodni, że umiarkowana ekspozycja na słońce ma raczej korzystny wpływ na leczenie skóry z AZS. Zaostrzenie zmian chorobowych obserwuje się u niewielkiego odsetka pacjentów. Promieniowanie ultrafioletowe wykorzystywane jest w fototerapii – dającej dobre efekty metodzie leczenia Atopowego Zapalenia Skóry.
Słoneczna kąpiel nie powinna być długa. Niezależnie od czasu jej trwania, skórę bezwzględnie należy posmarować kremem z wysokim filtrem ochronnym. Dla osób – również dzieci – najlepsze będą kosmetyki z filtrami mineralnymi. Naturalny skład preparatu skutkuje mniejszym ryzykiem wywołania podrażnienia lub uczulenia skóry.
Niezależnie od pory roku, nie należy rezygnować z typowej pielęgnacji. Słoneczne promienie dodatkowo wysuszają i tak już suchy naskórek. Codzienne nawilżanie jest konieczne! W tym celu należy stosować specjalne kosmetyki i preparaty dostępne w aptekach. Ale czy wszystkie środki można łączyć z ekspozycją na słońce? Niestety nie. Jeśli używany preparat zawiera, np. sterydy należy zrezygnować z kąpieli słonecznych lub skonsultować się z lekarzem w celu doraźnego zastosowania innej metody leczenia. Preparaty, które bez przeszkód można stosować w okresie wiosennym i letnim, to preparaty glikokortykosteroidowe oraz dermoterapeutyki i dermokosmetyki.
Nasz produkt nie wchodzi w reakcje z promieniowaniem ultrafioletowym i nie ma przeciwwskazań do stosowania go na wakacjach. Zalecamy jednak, by zintensyfikowaną ekspozycję na Słońce skóry z AZS omówić z lekarzem. Zwłaszcza jeśli chodzi o skórę dziecka, a jak wiadomo, to maluchy stanowią większość pacjentów. Z doświadczenia wiem, że nie niestety, nie wszystkie dzieci z AZS dobrze reagują na Słońce. Czasami ustala się konkretne miejsca, które trzeba dodatkowo zabezpieczyć wyższym filtrem. Przy AZS należy używać kosmetyków bez „polepszaczy”, czyli np. parabenów, SLS-ów – komentuje Katarzyna Miler, z Firmy Heel Polska Sp. z o.o. właściciela marki Dermaveel.